Żywa czy sztuczna choinka bożonarodzeniowa 2023: Która pozostawi większy ślad węglowy?

Żywa czy sztuczna choinka bożonarodzeniowa 2023: Która pozostawi większy ślad węglowy?

Żywa czy plastikowa choinka bożonarodzeniowa – to częste rozterki wielu gospodarstw domowych. Sztuczna choinka wytrzymuje wiele lat, eliminuje konieczność co roku szukania świeżo ściętej choinki i dodatkowo oszczędza portfel. Ale co z ekologicznego punktu widzenia? Porównajmy teraz ślady węglowe obu rodzajów choinek bożonarodzeniowych i zaproponujmy optymalne rozwiązanie.

Ślad węglowy choinki bożonarodzeniowej

Zrównoważony rozwój to jedno z kluczowych zagadnień we współczesnym zglobalizowanym świecie. Dlatego pojawia się pytanie, jaki rodzaj choinki bożonarodzeniowej wybrać, aby jak najmniej obciążać środowisko. W produkcji każdego produktu i w codziennych czynnościach powstaje tzw. ślad węglowy, czyli ilość emisji gazów cieplarnianych generowanych przez ludzką działalność. Ślad węglowy wyrażany jest w jednostkach masy emitowanego CO2.

Naturalna ścięta choinka, która kończy swój żywot na wysypisku, pozostawia od swojego powstania do rozkładu ślad węglowy około 16 kg CO2. Jeśli choinka zostanie spalona jako drewno opałowe lub skompostowana na działce w postaci trocin, jej ślad węglowy zmniejszy się do 3,5 kg CO2. Największe ślady węglowe spośród wszystkich wariantów posiada sztuczna choinka wykonana z ropy naftowej i metalu. W trakcie jej produkcji, transportu (z Chin) i rozkładu do atmosfery uwalnia się średnio 40 kg CO2.

Parametr Ścinane drzewko świąteczne zniszczone w ogniu/na kompoście Ścinane drzewko świąteczne wywiezione na wysypisko Plastikowe drzewko świąteczne
Ślad węglowy na jeden sztukę 3,5 kg 16 kg 40 kg

 

* Użyte dane dotyczące śladu węglowego pochodzą od firmy British Carbon Trust.

Najmniej zrównoważone drzewko świąteczne

Postawmy teraz proste pytanie: „Które drzewko świąteczne jest najmniej zrównoważone – żywe czy sztuczne?” Na początek musimy się zastanowić nad żywotnością sztucznego drzewka świątecznego. Średnia „żywotność” na rynku wynosi 4,7 roku. Jego rzeczywista żywotność jest oczywiście wielokrotnie dłuższa. Niektóre sztuczne drzewka przetrwają w rodzinach 10 lat i dłużej.

Czasami ludzie znajdują zapomniany egzemplarz po 20 latach na strychu, a drzewko nadal funkcjonuje. Po prostu nie jest już tak piękne jak nowoczesne egzemplarze, które dość wiernie imitują żywe drzewko. Porównajmy więc ślad węglowy sztucznego drzewka ze śladem węglowym ścinanego drzewka przez lata i określmy, ile lat musiałby istnieć plastikowy egzemplarz, aby był bardziej zrównoważony niż ścinany.

W tabeli znajduje się porównanie śladów węglowych (w kg) poszczególnych rodzajów drzewek przez lata. W przypadku ścinanego drzewka zakładamy zakup nowego egzemplarza przed każdymi Świętami, a w przypadku sztucznego ponowne używanie tego samego egzemplarza co roku:

Liczba lat Ścinane drzewko z ponownym wykorzystaniem Ścinane drzewko, które trafi na wysypisko Sztuczne drzewko
1 3,5 16 40
2 7 32 40
3 10,5 48 40
4 14 64 40
5 17,5 80 40
10 35 160 40
12 42 192 40
15 52,5 240 40
20 70 320 40

 

Z tabeli wynika, że już trzeci rok sztuczna choinka jest bardziej zrównoważona niż ścinana choinka, która rozkłada się na wysypisku. W przypadku ścinanej choinki, która jest również odpowiednio przetwarzana, ślad węglowy zrównuje się z wariantem plastikowym między 11. a 12. rokiem. Jednak, jak już wspomniano wcześniej, średni okres użytkowania sztucznej choinki na rynku wynosi niestety tylko 4,7 roku.

Kilka sugestii do przemyślenia

  • Sztuczne choinki są najczęściej produkowane w Chinach, a ich transport przez pół świata znacząco zwiększa ślad węglowy. Z kolei ścinane choinki można łatwo nabyć z krajowych plantacji, co minimalizuje ślad węglowy transportu.
  • Najbardziej ekologicznym sposobem pozbycia się ścinanej choinki jest jej spalenie w piecu/kotle lub rozdrobnienie i umieszczenie na kompostie. W przypadku rozkładu na wysypisku jej ślad węglowy jest prawie pięciokrotnie większy. Przy rozkładzie na wysypisku powstaje bowiem metan, gaz cieplarniany o 30 razy większej efektywności niż CO2.
  • Rozważ zakup choinki w doniczce, która może przetrwać kilka lat. Po świętach można ją wraz z doniczką umieścić w ogrodzie lub na tarasie, a w przyszłym roku ponownie użyć. Gdy już przerosnie, można ją przenieść do natury.

Podsumowanie

Sztuczna choinka ma wiele zalet w porównaniu do ścinanej. Nie trzeba się martwić o coroczne zdobywanie nowego kawałka, sprzątanie opadłych igieł i jej utylizację po świętach. W perspektywie kilku lat jest również bardziej ekonomiczna niż ścinana alternatywa. Staraj się jednak używać jej jak najdłużej (idealnie co najmniej 10 lat), abyś pozostawił mniejszy ślad węglowy niż w przypadku ekologicznie utylizowanych ścinanych choinek.

Jeśli nie możesz sobie wyobrazić świątecznej atmosfery bez zapachu igieł, poświęć sobie trochę pracy, spalając choinkę w piecu lub kompostując ją. Lub w tym roku wypróbuj roślinną choinkę w doniczce, która jest najmniej zrównoważaną opcją. Ponadto, ostatnio staje się coraz bardziej popularna.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.