Test porównawczy oraz recenzje najlepszych kamer samochodowych

Nagrać wideo, jak i audio podczas jazdy samochodem lub zrobić kilka zdjęć jako dowód świadczący w sytuacjach spornych. To tylko podstawowe funkcje kamer samochodowych. Są to bardzo praktyczni pomocnicy, dzięki którym można uzyskać dowód pożyteczny w konkretnych wypadkach i kolizjach. Podczas wyboru odpowiedniej kamery do samochodu, która często oznaczana jest jako czarna skrzynka, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które wpłyną na końcową jakość nagrania.

Po pierwsze powinniśmy skupić sie na typie kamery, ze względu na to, czy chcemy rejestrować jedynie przestrzeń przed pojazdem, czy nawet za nim lub bezpośrednio w nim. Na jakość nagrania oczywiście wpływa rodzaj matrycy, czyli jej maksymalna rozdzielczość, z kolei także płynność nagrywania obrazu, jakość optyczna, a także kąt widzenia obiektywu. Ze względu na łatwość obsługi, powinniśmy wybrać model z odpowiednim wyświetlaczem, póżniejsze przetwarzanie nagrania opiera się na obecności pojedynczych złączy przeznaczonych do podłączenia innych urządzeń. Ważnym aspektem jest możliwość podłączenia kart pamięci oraz ich pojemność. W zależności od naszych potrzeb, powinniśmy się skupić na sposobu zasilania (idealnym rozwiązaniem jest, jeśli kamera posiada własny akumulator) oraz funkcjonalnym wyposażeniu. Do najważniejszych funkcji należy system GPS, G-sensor, fotoaparat, automatyczny start nagrywania, mikrofon i co za tym idzie, dobra jakość audio, tryb parkingowy, asystent ostrzegania przed kolizją, możliwość nagrywania w pętli oraz nagrywanie poklatkowe.

Jeśli jesteście zainteresowani wyjaśnieniem poszczególnych parametrów tych urządzeń rejestrujących, przygotowaliśmy również artykuł „Jak wybrać kamerę do samochodu“, zawierający szczegółowy opis wszystkich aspektów.


Ranking – najlepsze kamery samochodowe według opinii i recenzji użytkowników

Kolejność Produkt Producent Zasilanie Cena orientacyjna Cena aktualna
Top 1 Navitel Akumulatorowe 170 zł Pokaż oferty
Top 2 XBLITZ Sieciowe 200 zł Pokaż oferty
Top 3 Prido Sieciowe 320 zł Pokaż oferty
Top 4 Xiaomi Akumulatorowe 260 zł Pokaż oferty
Top 5 Esperanza Sieciowe 50 zł Pokaż oferty

Jak wybrać kamerę do samochodu

Kamera samochodowa to coraz bardziej powszechne wyposażenie wielu środków transportu. W przypadku zderzenia lub wypadku, gdy nie jesteśmy sprawcą lub podczas innych groźnych sytuacji na drodze, właśnie takiego typu urządzenie może zabezpieczyć nas w razie konieczności dochodzenia swoich racji, na przykład przed sądem, lub jako dowód w formie nagrania.

Aby rejestrowane nagranie było odpowiedniej jakości oraz sensownej wartości, powinniśmy zdecydować się na kamerze samochodowej odpowiedniej wersji oraz dysponującej odpowiednimi parametrami technicznymi. Jeśli jednak gubimy się w tej ilości podanych informacji, i za bardzo nie orientujemy się w parametrach technicznych, powinniśmy przeczytać poniższe rozdziały, by ułatwić sobie zakup tego urządzenia.

Przedstawiamy prosty, związły oraz wystarczająco jasny przewodnik „Jak wybrać kamerę do samochodu“. Pewnego dnia tego typu urządzenie może stanowić dowód świadczący i być pożyteczne w sytuacjach spornych przy konkretnych wypadkach i kolizjach, za co będziemy wdzięczni. Powinniśmy kupić taki model kamery samochodowej, który uwieczni dobrej jakości nagranie.

Typ kamery

Zanim skupimy się na poszczególnych parametrach kamer samochodowych, konieczne jest podejście do tych produktów z funkcjonalnego punktu widzenia. To znaczy możliwość nagrywania, czyli jaki obszar jest kamera w stanie w tej samej chwili rejestrować. Pod tym względem napotkamy się na trzy rodzaje urządzeń.

  • Klasyczna kamera samochodowa – rejestrująca jedynie przestrzeń przed pojazdem. Umieszczono ją standardowo na przedniej szybie samochodu, pod lusterkiem.
  • Kamera przód + wnętrze – kamera samochodowa nagrywająca obraz zarówno przed pojazdem, jak i w pojeździe.
  • Kamera Dual – dwie kamery umożliwiające jednoczesne nagrywanie zarówno przodu, jak i tyłu pojazdu. Urządzenia te mają dodatkową optykę podłączoną do tylnej szyby pojadzu.

Do najpopularniejszych, najczęściej stosowanych oraz cenowo dostępnych kamer do samochodów zaliczano oczywiście klasyczne kamery samochodowe. Ich rozmiar jest wybierany przez producentów nie tylko ze względu na zastosowane technologie, lecz także, aby nie zakłócać widok z pojazdu.

Do specjalnych rodzajów kamer samochodowych należą wideorejestratory w lusterku wstecznym. To interesujące połączenie klasycznego lusterka (do obserwacji przestrzeni z tyłu pojazdu) i kamery, która rejestruje oraz nagrywa wszystko, co dzieje się przed pojazdem. Duża powierzchnia lusterka może służyć jako dobrze czytelny ekran.

Rozmiar matrycy oraz rozdzielczość

Design kamer samochodowych nie jest aż tak ważny. Ważniejsze są zastosowane technologie, które świadczą o jakości nagranego wideo. Najczęściej rozróżniamy dwa rodzaje matryc (sensorów obrazu). Matryce CCD to stosunkowo powszechne rodzaje na rynku, dbające o jakość obrazu. Istnieją także matryce CMOS, które nie zapewniają tak jakościowego obrazu, jednak są nieco mniejsze, dzięki czemu można je stosować w mniejszych kompaktowych kamerkach do rowera czy motocykla. Także cena tego typu urządzenia jest niska.

Oprócz matrycy, największy wpływ na jakość nagrania mają te elementy i parametry:

  • rozmiar matrycy
  • rozdzielczość matrycy

Rozmiar matrycy

Rozmiar matrycy podawany jest w calach i wskazuje na to, czy nagranie będzie jakościowe nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, bez szumów i innych niepożądanych elementów. Za powszechny standard uważa się matryca o rozmiarze 1/4 cali. Decydując się na większy rozmiar, dzięki czemu sensor będzie mocniej oświetlony, uzyskamy obraz, który będzie doskonale ostry.

Rozdzielczość matrycy

Ta informacja wywodzi się w dużym stopniu z rozmiaru matrycy. Wyższa rozdzielczość zdjęcia lub wideo daje nam możliwość ostrzejszego i wyraźniejszego obrazu, co może się przydać jako dowód świadczący w sytuacjach spornych lub przy potrzebie wydrukowania konkretnego zdjęcia. Rodzaj rozdzielczości powinniśmy wybierać proporcjonalnie do rozmiaru matrycy. W przypadku, gdy matryca będzie za mała i rozdzielczość wysoka, wynik będzie niejakościowy.

Dla lepszej orientacji podajemy informacje dotyczące optymalnej, a co ważniejsze, wystarczającej rozdzielczości dla konkretnego rodzaju matrycy.

  • rozmiar matrycy 1/4 cali = optymalna rozdzielczość 2 Mpx
  • rozmiar matrycy 1/3 cali = optymalna rozdzielczość 5 Mpx

Wysokiej jakości obrazu osiągniemy za pośrednictwem rozdzielczości Full HD 1920×1080 pikseli, co uważano jest za absolutny standard. Nowoczesne kamery oferują także opcję obniżenia rozdzielczości do jakości HD 1280×720 pikseli oraz VGA, co pogarsza nagranie, a mniejsze pojemnościowo obrazy oszczędzają przestrzeń na karcie pamięci. Jednak nawet w rozdzielczości HD można narazić się na problemy związane z odczytaniem tablic rejestracyjnych w przypadku pogorszonej jakości oświetlenia lub dużej odległości.

Płynność nagrywania obrazu/klatkaż

Od zakupionej kamery samochodowej będziemy wymagali jakościowy i płynny obraz.
Na aspekt wpływa liczba kadrów wyświetlanych w ciągu sekundy. Parametr ten podawany jest w liczbie klatek na sekundę (także „fps”) . Aby uzyskać przynajmniej podstawową płynność obrazu, wymagana jest wartość 20–24 kl./s. W najlepszym przypadku jest to 30 kl./s.

Oczywiście na rynku znajdują się kamery samochodowe, które mogą pochwalić się wartością do 60 kl./s., co jest bardziej prerogatywą matryc o niższej rozdzielczości. W takiej mierze płynny obraz daje nam możliwość kolejnych zmian, a także na przykład spowolnienia obrazu.

Parametry optyczne

O precyzyjności nagranego wideo świadczy tak stostowany rodzaj matrycy (sensoru obrazu), jak i zastosowany rodzaj optyki (obiektyw), który przetwarza naturalny obraz rzeczywisty na postać cyfrową. W przypadku obiektywu należy skupić się na dwóch podstawowych aspektach, którymi są:

  • wartość przysłony
  • odległość ogniskowa

Jasność przysłony określana jest poprzez „F/x.y“ i parametr ten określa, ile światła zbiera obiektyw, co jest kluczowe dla szczególności rejestrowanego obrazu.  Im niższa wartość „x.y“, tym lepiej. To gwarantuje, że przez obiektyw będzie przechodziła znacznie większa ilość światła, to znaczy, że nagranie będzie wyższej jakości i dobrej jasności.

Odległość ogniskowa prezentuje się podobnie, jednak oznaczana jest „f“. Parametr ten jest przenoszony do całkowitego kąta widzenia obiektywu, który zostanie opisany w rozdziale poniżej. Tutaj wspomnimy tylko, że im mniejsza wartość „f“, tym większy zakres.

Soczewka obiektywu zazwyczaj wyprodukowana jest ze szkła i ma zdecydowanie lepszą jakość i trwałość, co przekłada się na lepsze parametry obrazu.

Kąt widzenia obiektywu

Podczas zakupu kamery samochodowej powinniśmy zwrócić uwagę na parametr kąta widzenia obiektywu. Określa, jakiej szerokości kadr jest kamera w stanie objąć. Czasami kąt widzenia decyduje o naszej winie lub na odwrót, niewinie.

Tańsze modele kamer samochodowych oferują kąt widzenia obiektywu 110°, co przedstawia kamery przy drogach i chodnikach w rzeczywistości. Standardowo kąt widzenia obiektywu waha się od 120° do 150°, czyli daje nam możliwość nagrywania bliskego otoczenia, tak jak na przykład przestrzeni obok drogi. Typowym przykładem są znaki drogowe, sygnalizacja świetlna i tak dalej.

W związku z tym parametrem powinniśmy pamiętać o jednej rzeczy. Jeśli będziemy wymagali co jak najszerszego kątu widzenia obiektywa, musimy pamiętać o tym, że wartości 150° wzwyż mogą powodować nieprzyjemny efekt, który nazywa się „rybie oko“. Obiektyw ten jest ultraszerokokątny, charakteryzuje się dużymi zniekształceniami obrazu i obraz staje się kółkiem w kadrze.

Wyświetlacz

W zależności od modelu i rozmiaru kamery samochodowej, można napotkać na modele wyposażone w wyświetlacz. Wszystkie standardowe urządzenia wyposażone są w najmniejszy wyświetlacz (około 1,5 cala), by móc za jego pośrednictwem ustawić parametry nagrywanego wideo oraz włączyć dodatkowe funkcje. Droższe modele kamer samochodowych wyposażone są w wyświetlacz do 2,5 cala. Pod tym względem nie musimy podążać za co największym wyświetlaczem. Aby móc szczegółowo odtwarzać nagrania, taki rozmiar wciąż jest niewystarczający, a powiększa tylko całkowity rozmiar urządzenia, który mógłby już przeszkadzać kierowcy.

Złącza

Kamera do samochodu wyposażona jest także w różnego rodzaju dodatkowe złącza, do których oczywiście należy przechowywanie danych w postaci karty pamięci. Najpierw jednak przedstawimy sobie technologie i złącza wejściowe oraz wyjściowe, umożliwiające podłączyć produkt do innych typów urządzeń.

  • Wi-Fi – technologia bezprzewodowa, umożliwiająca połączenie kamery z telefonem komórkowym, aby móc na przykład dokonać niezbędnych ustawień lub odtworzyć nagranie.
  • HDMI – wyjście, za pomocą którego połączymy kamerę z telewizorem.
  • USB – pozwala na podpięcie kamery do laptopa lub komputera stacjonarnego.
  • Wyjście AV – sposób podłączenia kamery do większego panelu dotykowego, wbudowanego w samochód. Ekran o przekątnej 5–7 cali może być idealnym miejscem do odtwarzania nagrania na miejscu z możliwością wykrycia niezbędnych szczegółów.

Zapisywanie danych

Osobny rozdział należy poświęcić na wyjście w postaci bazy danych, w której przechowywane są nagrania. Pewna część kamer samochodowych wyposażona jest w pamięć wewnętrzną, która zazwyczaj wynosi od 16 GB do 64 GB. Kolejnym rozwiązaniem to gniazdo do karty pamięci, które poszerzają całkowitą pojemność. Są to najczęściej karty microSD.

W związku z tym może nas interesować, ile nagrań oraz w jakiej jakości zmieści się na pojedynczych kartach pamięci:

  • karta 16 GB – HD nagranie do 7,2 godz., Full HD nagranie do 3,5 godz.
  • ​karta 32 GB – HD nagranie do 14,5 godz., Full HD nagranie do 7,1 godz.
  • karta 64 GB – HD nagranie do 29 godz., Full HD nagranie do 14,3 godz.
  • karta 128 GB – HD nagranie do 58,1 godz., Full HD nagranie do 29 godz.

Wartości te są w pewnym stopniu orientacyjne, dlatego, że decydują o nich głównie kodeki, to znaczy technologia kompresji nagrania. Wartość różni się w zależności od modelu kamery. Starszej daty kompresja może zajmować dziesiątki procent dodatkowej przestrzeni, podczas gdy samo nagranie jest gorszej jakości. Pomiędzy starsze formaty kompresji zaliczamy na przykład MJPEG, nowe typy kompresji obrazu to H.264 oraz H.265.

Niektóre nowoczesne modele kamer samochodowych nagrywają w pętli, gdy starsze filmy automatycznie są nadpisywane nowymi, aby nie musieć na bieżąco usuwać lub archiwizować zapisane nagrania.

Akumulatory i kondensatory

Większość kamer samochodowych na rynku wyposażona jest w złącze i kamera w ten sposób może być zasilana z gniazda zapalniczki samochodowej (12V). Z tą koniecznością należy liczyć, aby przynajmniej częściowo zaplanować, gdzie poprowadzi kabel wewnątrz samochodu. Zazwyczaj jest to pod elementami tapicerki, aby unikać zakłócania wyglądu wnętrza samochodu.

Podczas zasilania za pomocą kabla, zawsze powinniśmy się upewnić, że mamy wystarczającą pojemność akumulatora samochodowego dla kamery oraz innych akcesoriów.

Jednak na rynku znajdują się także modele kamer samochodowych wyposażonych we własny akumulator. Mogą być używane przez pewien czas bez zasilania. W łatwy sposób można je zdjąć i przy ich pomocy nagrać na przykład szczegóły wypadku poza samochodem. Żywotność baterii zależy od jej całkowitej pojemności, jednak zależy również od zużycia energii konkretnego produktu.

Akumulatory litowo-jonowe mają jednak jedną wadę – nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie tolerują bardzo wysokich temperatur, na które są regularnie narażane za przednią szybą w miesiącach letnich, a także dużych mrozów zimą. Częste ładowanie baterii do stu procent zmniejsza również jej pojemność. Żywotność akumulatorów jest więc bardzo ograniczona i ze względu na cenę poszczególnych elementów, kamery samochodowe często są wyposażane w tańsze zamienniki akumulatorów, niż jakich używano na przykład do telefonów komórkowych i tabletów.

Dlatego niektórzy producenci zamiast akumulatora korzystają z kondensatorów, które są zdecydowanie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Wadą jest jednak znacznie mniejsza pojemność, i co za tym idzie, krótszy czas magazynowania energii. Jednocześnie kondensatory mają większą trwałość od akumulatorów, chociaż z czasem trzeba je jednak wymienić. Zakup nowego kondensatora jest tańszy.

Funkcje

Kamera samochodowa ma stać się praktycznym i wszechstronnym narzędziem dla kierowcy, a nie błahym urządzeniem z możliwością nagrywania po włączeniu. Dzięki temu można spotkać się z urządzeniami, które różnią się wyposażeniem tak ze względu na funkcje, jak i elementy technologiczne.

Te przydatne dodatki można podzielić do dwóch kategorii. Pierwsza kategoria obejmuje funkcje, w które wyposażone są zazwyczaj wszystkie standardowe kamery samochodowe.

  • Nagrywanie w pętli – funkcja ta została już opisana. Starsze nagrania są automatycznie nadpisywane nowymi.
  • Nagrywanie poklatkowe – czy też przyspieszone nagrywanie, timelapse. To ciekawa funkcja umożliwiająca odtworzyć na przykład dwugodzinne nagranie w ciągu jednej minuty.
  • Automatyczny start nagrywania – to bardzo praktyczna funkcja, która uruchamia się automatycznie i zaczyna nagrywać w momencie włączenia zapłonu auta.
  • Automatyczne wyłączanie – to bardzo przydatna funkcja szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych lub w nocy. Wyświetlacz można wyłączyć, nawet jeśli kamera nadal nagrywa. Oszczędzając przy tym energię lub co najważniejsze, by nie oślepiać kierowcę.
  • G-sensor – element zabiezpieczający, czujnik grawitacyjny. Służy on do wykrywania zderzeń lub gwałtownego hamowania. W takiej sytuacji kamera samochodowa automatycznie zabezpieczy nagrywany aktualnie plik, aby nie został on nadpisany lub przypadkowo usunięty, aby posiadać dowód w sytuacjach spornych.
  • Rejestrator trasy GPS – funkcja ta poszerza możliwości użytkowania kamery. Funkcja zapamiętuje pokonaną trasę nie tylko wizualnie, lecz jest w stanie wyświetlić przebieg trasy także na mapie.
  • Ręczna blokada – to przydatne narzędzie, gdy kamera blokuje część nagrania i nie zostanie ono usunięte dopóki nie zrobimy tego ręcznie.
  • Mikrofon – kamera samochodowa jest w stanie rejestrować nie tylko ujęcia na zewnątrz, lecz do urządzenia wbudowano także mikrofon, który rejestruje dźwięk wewnątrz samochodu. Nagranie audio przydatne jest w sytuacji po wypadku, aby pokazać przebieg bezpośredniej komunikacji pomiędzy uczęstnikami.
  • Aparat fotograficzny – kamera wyposażona jest w specjalny przycisk do fotografowania. Podczas wypadku lub innej sytuacji na drodze, kamerę można zdjąć
    z uchwytu i zacząć używać jej jako klasycznego fotoaparatu, do wykonywania zdjęć.
  • Filtr polaryzacyjny – filtr do obiektywu kamery, który eliminuje niepożądanych odbić z wewnętrznej strony szyby samochodu, na przykład odbicie deski rozdzielczej.

Poniżej znajdująca się lista funkcji nie wskazuje na konieczność, jednak w pozytywny sposób poszerzy wyposażenie przez nas dobranej kamery samochodowej. Jednak należy pamiętać, że wraz z wzrostem funkcji rośnie także cena końcowego urządzenia.

  • Uchwyt magnetyczny – sposób mocowania kamery samochodowej do stojaka wewnątrz pojazdu. To znacznie szybsze rozwiązanie od tradycyjnych uchwytów, mocowanych za pomocą wkrętów lub przyssawki. Możemy z niego korzystać wysiadając z pojazdu, bez konieczności zostawiania w nim kamery.
  • Kamera z czujnikiem cofania – to dodatkowa funkcja niektórych modeli kamer samochodowych. Umożliwia nagrywać z tyłu samochodu. Przydatne jest także wyświetlanie na ekranie kamery. Obraz można przekazywać do kokpitu, co jest bardzo przydatne podczas parkowania.
  • Nagrywanie nocne – wyposażone w diody LED lub podczerwieni, które poprawiają jakość obrazu nagranego wieczorem lub z mniejszej odległości przed nami. Może to być przydatne do oglądania różnych szczegółów.
  • Tryb parkingowy – to wykrywanie ruchu (motion detection). Urządzenie może samodzielnie rozpocząć rejestrację, gdy tylko dzieje się coś niepożądanego wokół zaparkowanego samochodu.
  • WDR – technologia Wide Dynamic Range pozwala lepiej nagrywać obraz przy wysokim współczynniku kontrastu. Dzięki niej kamera lepiej radzi sobie w sytuacjach nierównomiernego oświetlenia obrazu, na przykład kontrast światło-cień.
  • Detekcja radarów prędkości – legalne wyposażenie nowoczesnych modeli kamer samochodowych. To współpraca systemu GPS z bazą danych radarów. Kierowca jest ostrzegany dzięki instrukcjom głosowym. Jeśli wybrana przez nas kamera nie posiada takiej funkcji, detektor można zakupić oddzielnie.
  • Asystent ostrzegania przed kolizją – w oparciu o prędkość pojazdu i odległość, kamera może ostrzec kierowcę o konieczności zachowania odpowiedniego odstępu od auta znajdującego się z przodu.
  • Wspomaganie – niektóre kamery samochodowe są w stanie także informować kierowcę o zjechaniu ze swojego pasa lub że powinien włączyć światła.

Sterowanie i łatwość obsługi

Jednym z czynników, na których można się także skupić, wybierając idealną kamerę samochodową, to sposób sterowania. W technologiach elektronicznych często przechodzi się z mechanicznych przycisków bezpośrednio na urządzeniu do sterowania dotykowego na wyświetlaczu. Także w dziedzinie kamer do samochodów można napotkać na sterowanie dotykowe na wyświetlaczu, jednak w tej kwestii zalecamy trzymać się tradycyjnych modeli z przyciskami, posiadających podstawowe funkcje na obudowie urządzenia. To z jednego prostego powodu. Przycisk można łatwo odnaleźć nawet bez patrzenia na urządzenie, co przydatne jest podczas jazdy, jeśli mamy potrzebę zablokować konkretne ujęcie. Sterowanie dotykowe odwracałoby naszą uwagę, gdyż musielibyśmy patrzeć bezpośrednio na wyświetlacz.

Kamery samochodowe to stosunkowo łatwe w obsłudze urządzenia, niekoniecznie wymagające mnóstwo ustawień. Zalecamy wybierać kamery z łatwo zrozumiałym menu, w którym można szybko się zorientować i w ten sposób odnaleźć wymaganą informację. Idealnym rozwiązaniem jest, jeśli menu kamery samochodowej dostępne jest także w naszym języku.

Kupując kamerę samochodową, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób umieszczania i mocowania uchwytu kamery. Istnieją trzy podstawowe rodzaje:

  • przyssawka – najbardziej idelane mocowanie uchwytu kamery na przednią szybę samochodu. Wytrzymuje wstrząsy i można ją przenosić z miejsca na miejsce lub w razie potrzeby do innych samochodów
  • dwustronna taśma samoprzylepna – częstszy, jednak mniej praktyczny sposób mocowania. Po przyklejeniu uchwytu nie można go więcej przesuwać, usunięcie jest trudne
  • paski mocujące – mniej powszechny sposób, system mocowania za pośrednictwem plastikowych pasków, dzięki którym można mocować kamerę do lusterka wstecznego

Ograniczenia dotyczące kamer samochodowych

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem kamery samochodowej, powinniśmy się dowiedzieć szczegółowe informace dotyczące ich użytkowania. Stosowanie kamery samochodowej musi być zgodne z prawem w naszym kraju.

Jak umieścić kamerę, żeby nie zasłaniała widoku i my w ten sposób uniknęlibyśmy ewentualnego mandatu? Kamera, jak i elementy instalacji w żaden sposób nie mogą ograniczać pola widzenia kierowcy, dlatego eksperci zalecają, aby najlepiej umieścić urządzenie na dolnej krawędzi przedniej szyby, przy tylnej części deski rozdzielczej, pod górną folią zaciemiającą lub na tylnej części lusterka wstecznego, tak aby kamera była umieszczona za nim.

Uważaj za granicą

Stosowanie kamer w samochodach nie zostało znacząco zaostrzone przez nowe przepisy Unii Europejskiej w zakresie ochrony danych osobowych, tak zwane RODO. Podróżując po Europie powinniśmy uważać, gdyż za korzystanie z tych urządzeń można zapłacić bardzo wysoki mandat. Na przykład w Austrii w żadnym wypadku nie akceptowano kamer za szybą samochodu, jest zabronione nagrywanie przestrzeni publicznej, a także jego publikowanie. Ogólny zakaz nagrywania przestrzeni publicznej oraz późniejszej publikacji obowiązuje również w Luksemburgu. Zakaz posiadania kamer w samochodzie obowiązuje w Swajcarii oraz Portugalii.

We Francji musimy uzyskać zgodę wszystkich nagranych osób. W Szwecji kamera musi być wyjmowana i właściciel musi nagrania usuwać na bieżąco. Istnieje również ustawa, zgodnie z którą należy chronić swoje dane przed przeglądaniem przez osoby trzecie i usuwać je po pięciu dniach.

Korzystanie z kamery samochodowej bez większych ograniczeń jest możliwe na przykład w Niemczech, Finlandii, Norwegii, Danii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Czechach oraz w naszym kraju.

 


Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za twoją opinię.

Kamery samochodowe
Průměrné hodnocení 4.7 z 9 hlasů