Test porównawczy oraz recenzje najlepszych suszarek do ubrań

Suszarki do ubrań jako wciąż zyskujące popularność urządzenia w naszych domach, uważane są za symbol postępu współczesności. Dzięki nim nie jesteśmy już więcej uzależnieni od kaprysów pogody podczas suszenia ubrań i nie musimy ze strachem patrzeć na prognozy. Dodając do tego fakt, że wspomagają utrzymać ubrania idealnie miękkie i przyjemne w dotyku. Nie można się więc dziwić, że ich popularność i liczba dostępnych na rynku modeli nieustannie rośnie.

Obecnie największą popularnością cieszą się zwłaszcza suszarki kondensacyjne, które pod względem wyposażenia wyraźnie przeważają w polskich domach. Istnieją jednak również suszarki ewakuacyjne/wywiewowe, podłączane do instalacji wentylacyjnej, chociaż nie są one tak rozpowszechnione w naszych warunkach. Przy zakupie warto skupić się na zasadach prawidłowego ustawienia urządzenia, rozwiązaniach technicznych w zakresie odprowadzania kondensatu oraz czyszczenia kondensatora. Na pewno warto zwrócić uwagę na szczegółowy opis informacji wymieniony na etykiecie efektywności energetycznej, która zawiera informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej (klasa energetyczna), informacje na temat klasy efektywności kondensacji oraz poziomu hałasu. Warto także zwócić uwagę na wybór odpowiedniego typu silnika oraz funkcje suszarki, które stopniowo stają się nieodłącznym standardem.

Wiele osób myśli dziś o zakupie suszarki. Wokół tematu suszarek do ubrań i ich nieefektywności energetycznej i negatywnego wpływu na ubrania krąży sporo mitów, nie mających związku z rzeczywistością. Dlatego podarujmy sobie odrobinę komfortu po ciężkim dniu pracy i zostawmy całą pracę dla nowoczesnych technologii. A jeśli jednak nie jesteśmy pewni, który model suszarki wybrać, wystarczy zajrzeć do naszego artykułu „Jak wybrać suszarkę do ubrań” i wszystko będzie jasne.


Ranking – najlepsze suszarki do ubrań według opinii i recenzji użytkowników

Kolejność Produkt Ładowność (kg) Klasa energetyczna Cena orientacyjna Cena aktualna
Top 1 8 A++ 2 200 zł Pokaż oferty
Top 2 8 A+++ 2 800 zł Pokaż oferty
Top 3 9 A+++ 3 200 zł Pokaż oferty
Top 4 8 A++ 2 400 zł Pokaż oferty
Top 5 7 A++ 1 900 zł Pokaż oferty

Jak wybrać suszarkę do ubrań

Suszarki do ubrań, czy też suszarki automatyczne, nie należą w obecności do standardowych sprzętów AGD w wielu Polskich domach, jednak ich popularność w ostatnich latach gwałtownie rośnie. Kupując suszarkę do ubrań oszczędzamy tak miejsce, ze względu na tradycyjne wieszanie ubrań na tradycyjnych suszarkach, jak i czas, a także dzięki suszeniu pozbawiamy ubrania mikrocząsteczek pyłów i alergenów. Taki rodzaj suszenia przydatny jest także dla osób z alergią. W przeciwieństwie do suszenia na mocnym słońcu, ten sposób suszenia nie powoduje blaknięcia oraz płowienia ubrań. Suszarka usuwa również zmechacenia, kłaczki, sierść zwierząt oraz włosy z ubrań. Większość ubrań po wyszuszeniu
w ogóle nie będzie wymagała od nas prasowania.

Jednak sam wybór suszarki nie jest taki łatwy. Pojęcia jak kondensator albo pompa ciepła mogą podczas wyboru stanowić kłopot. W naszym poradniku znajdują się informacje dotyczące poprawnego wyboru suszarki, a więc jaki typ suszarki wybrać, jaka ładowność okazuje się dla nas jako najodpowiedniejsza, co może nam suszarka zaoferować i co powinna spełniać.

Typy suszarek

Rozróżniamy dwa podstawowe typy suszarek do ubrań – suszarkę wywiewową/ewakuacyjną i kondensacyjną. Różnica polega w prędkości suszenia, zużyciu energetycznym, a zwłaszcza w zastosowanej technologii sposobu suszenia. Suszarki wywiewowe należą do najstarszych modeli i są coraz rzadziej spotykane na naszym rynku, natomiast suszarki kondensacyjne to zdecydowanie najpopularniejsze suszarki do ubrań dostępne na rynku. W naszym teście będą porównywane raczej suszarki kondensacyjne ze względu na ich popularność oraz przydatność, i które dalej są podzielone. Trzecim specifycznym rodzajem to pralkosuszarki, czyli dwa urządzenia w jednym. Tego typu urządzenia docenią przede wszystkim osoby mieszkające w niewielkich mieszkaniach, nie mając osobnego miejsca na umieszczenie dwóch pojedynczych urządzeń. Zakup pralkosuszarki wydaje się jako tanie rozwiązanie, niż w przypadku kupowania dwóch oddzielnych sprzętów. Jednak ich wydajność energetyczna jest znacznie większa niż w wypadku dwóch osobnych urządzeń oraz ich największą wadą to ładowność – rozróżnia się dwie ładowności przy jednym bębnie. Załadunek suszarki jest najczęściej dwa razy mniejszy niż w przypadku prania. Oznacza to, że będziemy zmuszeni prać nipotrzebnie małą ilość ubrań, podzielić pranie na dwie części lub wieszać pranie na rozkładanych suszarkach, co traci na efektywności.

Jeżeli posiadamy jednak miejsce na umieszczenie pralki i dodatkowej suszarki, polecamy bardziej zakup dwóch osobnych urządzeń niż jednego urządzenia 2w1. Dla tego, że pralko-suszarka to urządzenie kombinowane, łączące w sobie parametry zarówno prania, jak i suszenia, nie można go uwzględnić w naszym teście. Natomiast urządzenia te mają swoją własną recenzję.

Wariant + Zalety – Wady
Kondensacyjna + Niekonieczność odprowadzania pary wodnej przewodem wentylacyjnym na zewnątrz – Wyższa cena urządzenia

– Wyższe zużycie energii elektrycznej

– Możliwe gromadzenie wilgoci
w pomieszczeniu

– Konieczność regularnego opróżniania zbiornika wody lub podłączenia bezpośrednio
do kanalizacji

Ewakuacyjna/

Wywiewowa/

Wentylacyjna

+ Energooszczędna, niskie ceny eksploatacyjne

+ Stosunkowo niska cena urządzenia

– Wymaga pomieszczenia
z wentylacją zewnętrzną lub
z możliwością przeprowadzenia drobnych prac budowlanych

Suszarki ewakuacyjne/wywiewowe/wentylacyjne

Podstawową cechą suszarek ewakuacyjnych to sposób odprawiania zgromadzonej wilgoci. Ta jest z odsączonego prania wypompowana na zewnątrz za pośrednictwem rury wywiewnej. Specjalna rura tak powinna zostać w prawidłowy sposób podłączona do przewodu wentylacyjnego. Konieczne jest przestrzeganie minimalnej długości 1,2 metra i umieszczenia na wysokości 30 cm nad podłogą. Zalecano kontrolować regularnie wszystkie elementy składowe przewodu wylotowego oraz przestrzegać wszystkie zasady prawidłowego podłączenia – zabrania się podłączania urządzeń nawiewających do wspólnych kominów wentylacyjnych oraz do ogrzewania nadmuchowego.

Zaletą takiego typu technologii to niska cena eksploatacyjna i z reguły także niska cena urządzenia w porównaniu do suszarek kondensacyjnych. Największą wadą jest natomiast konieczność odprowadzania nagromadzonej wilgoci kanałem wentylacyjnym na zewnątrz,
co zazwyczaj powoduje konieczność przeprowadzenia prac budowlanych.

Suszarki kondensacyjne

Takiego typu suszarki pracują na zasadzie kondensacji pary w wodę – kondensat. Takiej technologii stosowano w przeciwieństwie do suszarek ewakuacyjnych, gdzie para wodna odprawiana jest na zewnątrz suszarki. Oznacza to, że nie trzeba rozwiązywać problemu odprowadzenia pary wodnej. Para, która powstała podczas suszenia prania jest schładzana, kondensuje i zbiera się w zbiorniku. Schłodzony skraplacz jest ponownie odgrzewany za pomocą grzałki elektrycznej lub pompy ciepła i cały proces się powtarza. Skroplona woda jest albo zbierana w specjalnym zbiorniku, który musimy regularnie opróżniać, albo odprowadzana przewodem do kanalizacji za pośrednictwem specjalnego węża.

Do największych zalet takiego urządzenia zaliczamy brak wymagania podłączenia do przewodu wentylacyjnego, i co za tym idzie, konieczności prowadzenia jakichkolwiek interwencji budowlanych. Minimalny wymóg montażu stanowi główne kryterium decyzyjne dla wielu użytkowników pomimo wbrew przytoczonym wadom, do których zaliczano nieco wyższą cenę urządzenia oraz nieco wyższe zużycie energii elektrycznej. Jednak trzeba przytoczyć, iż zakup suszarki kondensacyjnej w obecności nie stanowi dużego kłopotu, gdyż ceny suszarek gwałtownie spadają.

Także w wypadku suszarek kondensacyjnych należy przestrzegać pewne zasady, takie jak zachowanie przynajmiej 60 cm odstępu od pralki, umywalki i prysznica. W przeciwnym razie otoczone powietrze używane przez suszarkę może być za gorące, co zmiejsza efektywność suszenia i powiększa zużycie energetyczne. Urządzenie należy umieścić na twardej, równej powierzchni. W przeciwnym razie może dochodzić do nieprawidłowego działania wskaźnika, co może prowadzić na przykład do błędnej sygnalizacji pełnego zbiornika wody.

Standardowa suszarka kondensacyjna

Tradycyjna suszarka bez pompy ciepła suszy za pomocą powietrza ogrzanego grzałką elektryczną. Skutkiem takiego typu ogrzewania to wyższe rachunki za prąd, a także wyższe ceny eksploatacyjne. Jednak jej zaletą jest niższy koszt urządzenia oraz krótszy czas suszenia w porównaniu do suszarek z pompą ciepła. Zaletą pod względem konserwacji to wyjmowany filtr skraplacza, który można umyć pod bieżącą wodą.

+ Zalety – Wady
+ Krótszy czas suszenia

+ Wyjmowany filtr skraplacza

– Większe zużycie energetyczne

Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła

Tradycyjna technologia suszarek kondensacyjnych jest wypierana przez urządzenia właśnie z pompą ciepła, które w obecnej chwili są bardzo popularne. Modele te wykorzystują gorące powietrze z jednego etapu suszenia do następnego i w przeciwieństwie do tradycyjnych suszarek kondensacyjnych nie odprowadzają go na zewnątrz. Dzięki temu oszczędzają sporo energii.

Suszarki z pompą ciepła suszą w niższych temperaturach i są przez to łagodniejsze dla delikatnych tkanin. Głównym atutem jest znaczna oszczędność energii, zatem wadą to konieczność czyszczenia filtrów kłaczków, który odpowiada za wyłapywanie włókien odrywających się od tkanin podczas suszenia. Pracę może jednak ułatwić suszarka z samoczyszczącym się kondensatorem. Dostęp do kondensatora jest jednak na stałe zamknięty, dlatego należy go kilka razy w roku oczyszcić za pomocą odkurzacza z miękką końcówką, lub przy pomocy szczoteczki, w wypadku większego zanieczyszczenia możliwe jest wezwanie fachowca.

+ Zalety – Wady
+ Energooszczędność – Konieczność regularnego czyszczenia filtrów
po każdym cyklu- Kondensator jest na stałe zamknięty

Suszarki hybrydowe

Specjalnym modelem na rynku to suszarki hybrydowe. Do dyspozycji mają pompę ciepła, a w dodatku także grzałkę. Podczas suszenia można wybierać pomiędzy energooszczędnym programem stosującym technologię pompy ciepła lub dołączyć do procesu także technologię grzałki, aby przyspieszyć suszenie, lecz kosztem większego zużycia energii. Wadą takiego typu produktu to gorsza dostępność i stosunkowo wysoka cena urządzenia.

+ Zalety – Wady
+ Wariabilność – Dostępność

Umieszczenie suszarki

Według zaplanowanego umieszczenia suszarki można wybierać nie tylko pomiędzy suszarkami ewaukacyjnymi oraz kondensacyjnymi, ale także pomiędzy suszarkami z górnym wsadem, ładowaną od góry lub ładowaną od frontu, czyli od przodu. Jednak suszarki ładowane od przodu to na rynku najpopularniejsze modele. Powód jest prosty – najczęstszym rozwiązaniem przy zakupu tak pralki, jak i suszarki jednocześnie, jest postawienie ich jeden na drugim, tak zwana zabudowa w pionowym słupku, oszczędzając tym samym miejsce. W takim wypadku ważne jest, by wybierać mniejsze rozmiarowo urządzenia.

W wypadku suszarek z górnym wsadem nie ma możliwości postawienia urządzeń jeden na drugim, dla tego konieczne jest postawienie jeden obok drugiego. Istnieje także możliwość zakupu zestawu pralki oraz suszarki. Jeżeli jednak bardziej odpowiada nam suszarka z górnym wsadem, lecz zarówno nie dysponujemy ilością miejsca, nie trzeba się zasmucać. Rozwiązaniem problemu może być postawienie na suszarkę SLIM, która tak samo jak pralki SLIM, dysponuje głębokością do 50 cm.

Odprowadzanie kondensatu i czyszczenie kondensatora

Decydując się na suszarkę, trzeba rozwiązać jeszcze jedną stosunkowo trudną kwiestię, polegającą na wyborze pomiędzy odprowadzaniem skroplonej wody, czyli tzw. kondensatu, do odpływu kanalizacji lub poprzez samoczyszczący się kondensator. Dla suszarek kondensacyjnych charakterystyczny jest zbiornik na wodę. Niektóre modele pozwalają również na odprowadzanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji i posiadają do tego zestaw do zainstalowania specjalnego węża do odpływu. Inne modele wyposażone są w taki rodzaj możliwego odprowadzania, jednak zestaw do instalacji będzie trzeba dokupić.

Wyjątkiem mogą być właśnie sprzęty z samoczyszczącym się kondensatorem. Ten w każdym cyklu suszenia sam się przepłukuje – kilkaktrotnie i intensywnie wodą pochodzącą z suszonej bielizny. Dla tego powodu odprowadzenie wody do odpływu kanalizacji jest z reguły nie możliwe. Woda kondensuje się w specjalnym zbiorniku, który należy regularnie opróżniać. Jednak problem ten nie dotyczy niektórych nowoczesnych modeli suszarek, które dysponują zarówno samoczyszczącym się kondensatorem, jak i odprowadzaniem wody do systemu kanalizacji. Zawsze warto zwrócić uwagę na to, jakie funkcje poszczególny model suszarki oferuje.

W przypadku standardowych suszarek z grzałką istnieje możliwość wyjęcia i umycia pod bieżącą wodą kondensatora, w przypadku suszarek z pompą ciepła takiej możliwości nie ma. Zanieczyszczony kondensator tak trzeba zostawić fachowcom. Trzeba będzie się zdecydować, jeśli wygodniejszym dla nas urządzeniem będzie model ze zbiornikiem wody, który będzie trzeba regulernie opróżniać, lecz bez potrzeby regularnego czyszczenia filtrów oraz kondensatora, bądź zrezygnować z regularnego wylewania zbiornika ze skondensowaną wodą kosztem konieczności regularnego czyszczenia filtrów kondensatora i w gorzszym wypadku konieczności jego ewentualnej zamiany. Ogólnie bardziej korzystnym dla większości ludzi rozwiązaniem to model z samoczyszczącym się kondensatorem, bądź z możliwością odprowadzania wody do systemy kanalizacyjnego. Tylko kilka marek na rynku dysponuje takim modelem, jeszcze mniej oferuje obie funkcje jednocześnie.

Jeżeli nie mamy w zamiarze podłączać suszarki do kanalizacji i będziemy korzystać ze zbiornika, na pewno sprawdźmy, jaka jest jego pojęmność. Im większa, tym rzadziej będziemy go opróżniać.

Opcje suszarek

Decyzję zakupu suszarki powinniśmy poprzedzić nie tylko analizą podstawowych parametrów, ale także jej cech, czyli jakie funkcje oraz programy urządzenie posiada. Poniżej znajduje się lista podstawowych opcji, którymi każda wartościowa suszarka powinna dysponować.

Blokada przed dziećmi

Do podstawowych, bardzo przydatnych funkcji, jeśli mamy małe dzieci, to blokada panelu sterowania, blokada przed dziećmi. Funkcja ta zapobiega wejściu dziecka do bębna suszarki przed jej włączeniem oraz dziecku przed samodzielnym uruchomieniem suszarki.

Automatyzacja

Znana także jako Fuzzy Logic, czy Szósty Zmysł, to nowoczesny model stosujący różnego rodzaju automatyzacji. Automatyczny system za pomocą czujników sam określi długość programu oraz odpowiednią temperaturę. Rezultatem jest doskonały wynik z minimalnymi kosztami.

Czujnik wilgotności

Jest w stanie zmierzyć poziom wilgotności ubrań i dobrać do niego odpowiedni program. W wypadku niektórych modeli można poziom wilgotności regulować samemu siebie, by ubrania zostały wysuszone dokładnie do wymaganego stopnia.

Funkcje prasowania i funkcja pary

Dobrze wyposażone suszarki oferują specjalne funkcje chroniące pranie przed zagnieceniami, jednak często nie można uniknąć prasowania. Zależy to jednak od rodzaju tkaniny i czasu pozostawienia wysuszonych ubrań w bębnie. Co dotyczy poszczególnych programów, niektóre suszarki wyposażone są w programy dwa: program proste prasowanie i funkcja prasowania. Funkcja proste prasowanie zmniejsza zagniecenia tuż w trakcie suszenia.

Funkcja prasowania wyrównuje zagięcia na praniu w ten sposób, że do bębna suszarki
wpuszcza parę wodną w trakcie suszenia. Funkcję tę można wykorzystać także w przypadku ubrań suszonych poza suszarką. Skuteczne są jednak suszarki z poszczególną funkcją pary, gdzie pranie nie jest tylko wyszuszone, ale także prawie wyprasowane. Niektóre modele suszarek posiadają także specjalny program odświeżenia już noszonego ubrania. Program ten umożliwia usunąć różnego rodzaju zagniecenia, a także ewentualny niemiły zapach z suchego już prania, którego niekoniecznie trzeba prać, jednak wymaga odświeżenia.

Opóźniony start

W dzisiejszych czasach bardzo ulubiona funkcja, w którą każda suszarka powinna być wyposażona, to opóźniony start. Możliwość przesunięcia czasu suszenia pozwala na ustawieniu suszarki tak, by w czasie naszego powrotu z pracy kończyła swój proces suszenia. Zapobiega, aby czekać na suszarkę, jednocześnie aby wysuszone ubrania gniotły się w bębnie. Wynikiem wyjęcia ubrań w odpowiednim momencie jest to, że jeśli pranie zostanie po wyciągnięciu złożone, ewentualne zagięcia wyrównają się i nie trzeba będzie ubrań prasować.

Kierunek otwierania drzwi i sterowanie

Dla niektórych z nas również ważny jest aspekt otwierania drzwi suszarki – czy otwierają się w prawo, w lewo, o ile stopni. Niektóre modele posiadają dowolne ustawienie uchwytu drzwi, co jest prydatne na przykład w wypadku, jeśli ustawiamy sprzęty w kolumnie i rączka będzie nam odpowiadała raczej w dolnej części drzwi. Niezbędna jest także obecność wyświetlacza elektronicznego LCD, na którym można odnaleźć wszystkie ważne informacje. Dla niektórych równie ważne są: sygnał akustyczny informujący o zakończeniu programu, duże przeszklone drzwi oraz oświetlenie bębna.

Inteligentne suszarki, smart control

Zaawansowane technologicznie suszarki wykorzystują inteligentną elektronikę i suszenie w takim razie staje się „smart“. Dzięki aplikacjom w naszych smartfonach, tabletach lub innych urządzeniach można suszarkę zdalnie włączać i wyłączać oraz monitorować i kontrolować jej pracę z dowolnego miejsca. Aplikacja jest w stanie także wykryć możliwe blędy, posiada także funkcję pobrania nowych programów oraz różnych rad i poleceń dotyczących sterowania suszarką.

Etykieta efektywności energetycznej

W zasadzie w wzystkie ważne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze suszarki, nawet tuż przez Internet, znajdują się na etykiecie efektywnośi energetycznej. Informacje na etykiecie sprawdzane są przez niezależne laboratorium, co oznacza, że informacje te powinny być jak najbardziej prawidłowe. Aby nie zgubić się w poszczególnych literach i cyfrach, krótko opiszemy, jakie informacje można na etykiecie energetycznej znaleźć, i co z wymienionych parametrów wynika.

Klasa energetyczna

Po przeciwnej stronie kolorowych strzałek można zobaczyć dużą literę w czarnym polu, która oznacza klasę efektywności energetycznej danego urządzenia. Tak samo jak w wypadku pralek, w wypadku suszarek najbardziej efektywną, wysoko energooszczędną jest klasa A+++. Na rynku wciąż pojawiają się tańsze urządzenia z klasą energetyczną B lub gorszą, jednak warto zainwestować w droższe, bardziej efektywne urządzenie. Porównując – w wypadku drogiego urządzenia zyżycie energii elektrycznej wynosi1,2 kWh / cykl, natomiast w wypadku tańszych modeli suszarek zużycie energetyczne szacowane jest na
3 kwh / cykl. To oznacza aż trzykrotny koszt eksploatacji.

Roczne zużycie prądu

Wyżej wymieniono zużycie energetyczne na 1 cykl. Zwróćmy teraz uwagę na roczne zużycie energii, które wskazane jest w kilowatogodzinach i dzięki temu można spokojnie obliczyć również koszt rocznej eksploatacji danego urządzenia. Roczne zużycie energii wystarczy pomnożyć z ceną za 1 kWh. Pry pomocy wzoru to: stawka za energię * kWh = koszt zużycia. Roczne zużycie energii jest obliczane na podstawie 160 standardowych cykli suszenia. Orientacyjne zużycie za 1 cykl prania można obliczyć na podstawie rocznego zużycia prądu podzielonego przez cykli prania, w naszym wypadku liczbą 160.

Jeżeli jednak zależy nam naprawdę na niskim zużyciu energetycznym, nie wystarczy sugerować się tylko i wyłącznie urządzeniem o wysokiej energooszczędności. Warto myśleć o takich urządzeniach jako jednej całości. Po pierwsze, opłaca się posiadać energooszczędną pralkę, po drugie, by pralka wyznaczała się dobrą prędkością obrotową podczas wirowania. W ofercie odnajdziemy dużo pralek z prędkością wirowania 1000 obrotów. Dla dużej liczby użytkowników aspekt ten będzie wystarczający. Jednak dla efektywnego używania suszarki trzeba posiadać pralkę z minimalną prędkością wirowania chociaż 1200 obrotów/minutę. W przeciwnym razie ubrania mogą być za mokre, i z tego wynika, że suszenie staje się bezskuteczne, za długie i kosztowne. Pewne rodzaje pralek oferują możliwość aż 1600 obrotów/minutę. Jednak zdecydowana większość użytkowników z tak wysokich obrotów nie korzysta. Wadą pralek o wysokich obrotach jest to, że gniotą ubrania, a czasami nawet doprowadzają do ich zniszczenia.

Poziom hałasu suszarki

Poziom hałasu suszarki, również jak w wypadku innych dużych artykułów gospodarstwa domowego, to jeden z najważniejszych parametrów. Nie można oczekiwać, iż suszarka będzie podczas pracy całkowicie cicha, ale im mniej hałasu wytwarza, tym bardziej będzie dla nas wygodna w używaniu. Większość dostępnych na rynku modeli ma głośność około 64 dB,
co waha się gdzieś pomiędzy głośną rozmową (60dB) i bardzo ruchliwą ulicą (70dB). Jeśli zamierzamy suszyć w nocy i suszarka ma stać blisko sypialni, warto rozważyć wybór możliwie cichęj, na rynku dostępnej suszarki.

Ładowność suszarki w kg

O załadunku bębna suszarki powinniśmy decydować biorąc pod uwagę liczbę domowników. Na rynku znajdują się najczęściej suszarki z pojemnością 3 – 8 kg. Dla par i singli wystarczające są mniejsze sprzęty, z ładownością około 6 – 7 kg, w przypadku kilkuosobowej rodziny sprawdzi się urządzenie z ładownością 8 lub więcej kg. Dla niewymagających osób spokojnie wystarczy suszarka z pojemnością 3 kg. Jednak warto pamiętać o przyszłości i kupić raczej suszarkę z nieco większym załadunkiem, jak na przykład 6 kg, którą można wykorzystać także dla suszenia wielkich formatów jak pościeli i obrusów. Dobrze także zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby – rodzina z małymi dziećmi zapewnie będzie posiadała większą ilość prania w przeciwieństwie do rodziny złożonej tylko z osób dorosłych. Ważne jest także porównać ładowność pralki ze suszarką, by pojemność suszarki odpowiadała pojemności pralki.

Czas cyklu suszenia

Informacja o czasie trwania cyklu wyrażonego w minutach znajduje się także na etykiecie efektywności energetycznej. Z reguły nie można obiektywnie ocenić czas cyklu suszenia, gdyż informacja ta uzależniona jest od programu. Jeśli jednak zależy nam na co najszybszym suszeniu, można tą informacją się kierować. Jednak polecamy skupiać się na efektywności kondensacji, niż na czasie trwania cyklu suszenia.

Typ suszarki

Zgodnie z symbolem/piktogramem w lewej części etykiety można rozpoznać, czy chodzi o sprzęt gazowy, bądź elektryczny. W zdecydowanej większości przypadków spotkamy się z suszarkami elektrycznymi, natomiast z gazową nie spotkamy się prawdopodobnie wcale.

Klasa efektywności kondensacji

Klasa wydajności skraplania, widoczna na etykiecie efektywności energetycznej, informuje nas o tym, ile wilgoci trafia do pomieszczenia. Jest oznaczona klasami od A do G, im wyższa klasa, tym mniej wilgoci w pomieszczeniu. Poszczególne części wszystkich suszarek nie są oczywiście hermetycznie zamknięte, pewne procento wilgoci przedostaje się na zewnątrz do pomieszczenia. Warto jednak zainwestować w droższą suszarkę z jak najwyższą efektywnością kondensacji, gdyż bardzo wilgotne warunki sprzyjają rozmnażaniu alergenów, jak roztocza i pleśni i poza tym będziemy się czuli jak w puszczy deszczowej.

Rodzaj silnika suszarki

Kupując suszarkę prawdopodobnie będziemy się decydowali pomiędzy dwoma rodzajami silnika – silnikiem szczotkowym lub inwerterowym. W tradycyjny silnik szczotkowy wyposażone są modele klasyczne, starsze. Zmiana energii elektrycznej na mechaniczną odbywa się za pomocą szczotek węglowych. Silnik szczotkowy nagrzewa się podczas pracy, co wynika z siły tarcia pomiędzy szczotkami, a ruchomą częścią silnika. Z tego wynika, że silniki tego typu są bardziej narażone na awarie, nawet w czasie użytkowania. Zaletą jest niska cena.

Nowocześniejszy silnik inwerterowy nie posiada szczotek i różni się tak od tradycyjnego silnika szczotkowego. Z tego powodu jest mniej podatny na różnego rodzaju awarie, jest bardzo cichy oraz energooszczędny. Takie rozwiązanie stosowane jest w pralkach wysokiej klasy energetycznej. Wysoka cena to pozorna wada, gdyż większość producentów zapewnia dodatkową 10-letnią gwarancję.

Przydatne akcesoria do suszarki

Ciekawym dodatkiem do suszarek to na pewno kosz do suszenia. W najwyższych modelach bywa w standardzie, w wypadku tańszych suszarek można go osobno dokupić. Samodzielnie montuje się go w bębnie, co powoduje, że kosz nie obraca się podczas pracy suszarki. Nadaje się do suszenia delikatnych ubrań, butów, pluszowych zabawek oraz wełnianych koców. Zapobiega niszczeniu oraz gnieceniu się ubrań.

W przypadku ograniczonej przestrzeni można suszarkę ustawić bezpośrednio na pralcę. Do montażu w pionowym słupku/kolumnie potrzebny jest specjalny łącznik, który gwarantuje bezpieczną i stabilną pracę obydwu, czasami posiada także praktyczną wysuwaną półkę, na której można ustawić kosz z upranym ubraniem w czasie wkładania do suszarki lub można na niej składać wysuszone ubrania. Łącznik znajduje się w wyposażeniu lub można go osobno dokupić.

Popularni producenci suszarek do ubrań

W czasie stwarzania tego poradnika można było wybrać suszarkę od około 40 różnych producentów na rynku. Stworzyliśmy obszernych ranking popularnych producentów suszarek, który zawiera informacje o producentach i na osobnych stronach porównuje poszczególne modele suszarek danej marki.

Suszarki Bosch

Należy do najpopularniejszych producentów urządzeń AGD na polskim rynku. W swoim asortymencie posiada ogromną kolekcję różnorakich sprzętów, w tym suszarek. Oferowane produkty podzielone są na cztery linie i ich największą zaletą to energooszczędność oraz duży załadunek urządzeń.

Suszarki AEG

Szansa, że przy wyborze suszarki trafimy na producenta AEG jest bardzo duża. Modele AEG wraz z modelami Bosch pojawiają się w sklepach najczęściej. Oferta suszarek marki AEG jest szeroka i w chwili obecnej oferują dwie linie modelowe.

Suszarki Samsung

Dominująca na rynku azjatyckim firma oferuje oprócz smartfonów także kilka modeli suszarek do ubrań. Nie jest ich wiele, a są raczej bardzo zaawansowane. Tak samo ich cena jest raczej wysoka. Unikatowe są jednak pod kątem inteligentnych technologii i funkcji.

Suszarki Whirlpool

Suszarki amerykańskiej marki Whirlpool są na polskim rynku bardzo rozpowszechnione. Jednocześnie firma jest największym na świecie producentem sprzętów AGD. Suszarki oferowane są w dwóch liniach – Standard oraz Supreme Care. Co dotyczy gabarytu, marka oferuje modele z ładownością od 7 do 10 kg, idealne więc dla par lub rodzin kilkuosobowych.

Suszarki Candy

Modele z oferty tego włoskiego producenta w żaden sposób nie odbiegają od standardu.
W ofercie znajdziemy ładowane od frontu suszarki kondensacyjne w zakresie klasy energetycznej od B do A++. Poziom hałasu jest średni. Suszarki Candy wyznaczają się dużymi drzwiczkami i specjalnym programem Mix&Dry. Suszarki można wybierać z trzech linii – Grand‘O Evo, Grand‘O Comfort oraz Grand‘O Vita.

Suszarki Gorenje

Suszarki słoweńskiego producenta Gorenje odróżniają się na rynku przede wszystkim swoim wyglądem. Oprócz modeli w kolorze białym, bądź czarnym, można napotkać także na modele w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub zielonym. Ładowność suszarek Gorenje nie jest zbyt duża, waha się pomiędzy 7 oraz 9 kg. Suszarki występują w trzech liniach, z których dwie reprezentowane są tylko przez jeden model.

Suszarki Beko

Turecka firma Beko jest obecnie trzecim największym producentem sprzętów AGD na rynku europejskim starając się utrzymać jak najniższą cenę sprzętów. Firma nie skupia się jednak wyłącznie na produkcji suszarek, jednak oferuje kilka modelów kondensacyjnych. Można wybierać pomiędzy suszarkami z ładownością 7 aż 8 kg oraz z klasy energetycznej A++ oraz A+++. Firma oferuje dwie linie, nazwane po prostu Suszarki oraz Superia.

Suszarki Siemens

Suszarki jednego z największych producentów sprzętów AGD na świecie, należą do najcichszych modeli na rynku. Pewna część modeli wyróźnia się poziomem hałasu do 65 dB. Kolejnym atutem to energooszczędność. Większość suszarek należy do klasy energetycznej A++ oraz A+++. Suszarki Siemens skierowane są bardziej do wymagających użytkowników. Poszczególne modele podzielone są do trzech linii: IQ 300, IQ 500 oraz IQ 700.

Suszarki Electrolux

Produkty szwedzkiej firmy Electrolux są w bogato reprezentowane nie tylko na rynku europejskim. Suszarki należą do średniej kategorii cenowej. W ofercie znajdziemy wyłącznie modele wolnostojące. Wyznaczają się klasą energetyczną A++ oraz A+++. Modele znajdują się w dwóch liniach: Delicate Care oraz Perfect Care.

Suszarki LG

Południowokoreański koncern LG oferuje wszelkiego rodzaju sprzęty AGD, w tym suszarki do ubrań. Spora ilość suszarek tej marki wyznacza się załądunkiem od 7 do 9 kg, niskim zużyciem energii oraz bardzo niskim poziomem hałasu. Podzielone są na dwie linie w zależności od momentu ich wprowadzenia na rynek.

Przykładowy wybór suszarki

Spróbujmy sobie wybrać suszarkę do ubrań krok po kroku. Na potrzeby tego artykułu została wybrana suszarka o niskiej cenie, aby móc zademonstrować, co jest w porządku i co błędem lub jak byłoby lepiej. W naszej recenzji można odnaleźć także znacznie lepsze suszarki, jednak ich zakup będzie często nieco droższy. Zawsze dobrze pamiętać także o przyszłych kosztach eksploatacji, dzięki którym wysoka cena zakupu takiego urządzenia może się za kilka lat wyrównać.

Suszarka Candy SLC D813B-S

Na przykładzie konkretnej suszarki z niższej kategorii cenowej można zobaczyć, jak krok po  kroku patrzeć na poszczególne parametry.

  1. Rodzaj: kondensacyjny

Suszarka Candy jest modelem kondensacyjnym, co nie wymaga drobnych prac budowlanych lub modernizacji pomieszczenia, które byłoby konieczne w wypadku suszarki ewakuacyjnej. W wyposażeniu suszarki znajduje się zestaw do podłączenia bezpośrednio do kanalizacji, dzięki czemu nie musimy regularnie opróżniać zbiornik skroplonej wody, jeśli mamy możliwość zainstalowania odpływu. Jednak wadą jest to, że suszarka nie jest wyposażona
w pompę ciepła. Nie chodzi tak o sprzęt energooszczędny, efektywny oraz korzystnie wpływający na stan suszonych ubrań, co należy do typowych cech suszarek z pompą ciepła.

  1. Ładowanie: od frontu

Suszarka posiada tradycyjne ładowanie od przodu. Możliwe jest dlatego ustawienie na pralce w słupku pionowym, co oszczędza miejsce w domu. Suszarki z ładowaniem od przodu na rynku przeważają.

  1. Załadunek bębna: 8 kg

Pojemność bębna 8 kg to wystarczający dla czteroosobowej, nie mających specjalnych wymagań co do objętości prania rodziny. Taki załadunek będzie wystarczający także dla trzech, bądź dwóch osób. Mniejszy załadunek, około 6-7 kg wydaje się jako lepsze rozwiązanie dla osoby jednej lub dwóch nie wymagających osób.

  1. Pojemność zbiornika na wodę: 5,5 l

Pojemność zbiornika na skropliny wynosi więcej niż 5 l, co wydaje się jako dostarczające. Suszarka wyposażona jest także we wskaźnik poziomu wody w zbiorniku oraz wskaźnik zanieczyszczenia filtra. Pod tym względem suszarka nie ma żadnych wad.

  1. Funkcje: opóżnienie czasu, wyświetlacz, blokada przed dziećmi

Suszarka wyposażona jest w standardowe funkcje, takie jak opóżnienie czasu, blokada przed dziećmi oraz wyświetlacz LCD. Nie jest wyposażona w programy z parą albo automatyzację, to jednak funkcje droższych suszarek. Posiada przeszklone drzwi bębna, ten jednak nie jest podświetlany. Oferuje standardowy programowy cykl „mniej zagnieceń”. Jeśli jednak mamy zamiar kupić inteligentniejsze urządzenie, prawdopodobnie będziemy musieli wybierać wśród droższych urządzeń. Jednak suszarka zaspokoi podstawowe potrzeby.

  1. Klasa energetyczna: B

W tym wypadku mogłoby być lepiej, jak widać na zużyciu energetycznym. Jeśli jednak marzymy o naprawdę ekonomicznym urządzeniu, powinniśmy się skupić na klasie energetycznej A lub wyższej.

  1. Klasa efektywności kondensacji: C

Co dotyczy efektywności, suszarka jest raczej średnio efektywna. Jeśli nie spodziewamy się doskonalego urządzenia, suszarka ta może być dla nas wystarcająca. Jednak zawsze lepszym rozwiązaniem będzie suszarka z najwyższą efektywnością kondensacji. Efektywne suszenie zaoszczędzi czas cyklu suszenia oraz obniży zużycie energii elektrycznej.

  1. Zużycie energii: 561 kWh/rok

Energooszczędne suszarki natomiast zużywają 180-230 kWh/rok. Wybrana przez nas suszarka zużywa kilkakrotnie więcej energii. Myśląc o przyszłości to jednak spora różnica. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup droższej suszarki z o połowę mniejszym zużyciem energetycznym, początkowe koszty mogą zwrócić się już po roku użytkowania.

  1. Poziom hałasu: 69 dB

Kolejnym parametrem, w którym odnajdujemy wady, to poziom hałasu. Przeciętny poziom hałasu w wypadku suszarek do ubrań wynosi 65 dB, a każdy dodatkowy decybel jest
w wypadku tych urzązdeń postrzegalny. Warto pomyśleć o tym, gdzie suszarka będzie ustawiona, czy w pobliżu znajduje się sypialnia lub miejsce przeznaczone do odpoczynku oraz jeśli zamierzamy suszyć w nocy. Więcej informacji na temat poziom hałasu można odnaleźć w naszym poradniku „Jak wybrać” powyżej.

Suszarki przyszłości

W nadchodzących latach suszarki automatyczne, tak jak znamy je dziś, mogą stać się przeszłością. Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Laboratorium w Oak Ridge (ORNL) w stanie Tennessee, odkryli zupełnie nową technologię suszenia odzieży za pomocą ultradźwięków. Suszarka wykorzystuje wibracje o dużej prędkości do mechanicznego usuwania wody z ubrań. Podczas suszenia za pomocą ultradźwięgowych fal jest woda odprowadzana w formie mikroskopijnych kropelek. W przeciwieństwie do suszenia na gorąco, które odprowadza tylko samą wodę, w ten nowoczesny sposób krople wiążą na siebie również inne substancje, jak na przykład pozostały proszek do prania. Suszenie ultradźwiękowe jest nie tylko szybsze (w testach pranie zostało wysuszone w ciągu 50 minut), ale także bardziej energooszczędne (oszczędność energii może wynosić aż 70 %). Nieobecność ciepła pozwala na suszenie szerszej gamy materiałów niż dotychczas.

Nie istnieją jeszcze suszarki ultradźwiękowe do użytku domowego, jednak ich rozwój jest planowany na przyszłość. Jest tak możliwe, że za kilka lat będziemy suszyć bez konieczności źródła ciepła.

 


Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za twoją opinię.

Suszarki do ubrań
Průměrné hodnocení 4.2 z 25 hlasů