Niedziela handlowa 10 i 17 grudnia 2023: W jakich godzinach sklepy będą otwarte?

Niedziela handlowa 10 i 17 grudnia 2023: W jakich godzinach sklepy będą otwarte?

Od 2018 roku w Polsce obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta. Ustawa ta zabrania pracownikom wykonywania pracy w zakładach pracy w niedziele i święta, jeżeli są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy – osoby fizyczne, które mogą prowadzić działalność gospodarczą osobiście. Niektóre placówki, takie jak stacje benzynowe, kina, restauracje i cukiernie, są zwolnione z tego ograniczenia.

28 listopada Zgromadzenie przyjęło propozycję Polski 2050. Zgodnie z propozycją tegoroczne Boże Narodzenie, które przypada w niedzielę, będzie dniem wolnym od pracy. Aby zrekompensować zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom to ograniczenie, niedziele handlowe w tym roku będą 10 i 17 grudnia 2023.

Niedziele handlowe zaplanowano także na 24 grudnia, kiedy sklepy miały być otwarte tylko do godziny 14:00. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Spraw Socjalnych zaproponowało jednak przesunięcie Niedzieli handlowej na 10 grudnia, z godzinami otwarcia do 14:00. Po negocjacjach przyjęto jednak propozycję Trzeciej Drogi, która wyznaczyła niedzielę handlowe na 10 grudnia z pełnymi godzinami otwarcia sklepów, czyli całkowicie bez ograniczeń.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.