Test porównawczy oraz recenzje najlepszych odkurzaczy automatycznych

Odkurzanie zdecydowanie nie należy do ulubionych prac domowych. Niemniej jednak należy poświęcić na to niezbędny czas, ponieważ niezadbany dom może być źródłem różnego rodzaju zagrożeń dla zdrowia. Na szczęście coraz bardziej popularne odkurzacze automatyczne pomagają rozwiązać ten problem skutecznie i bez wysiłku. Wystarczy, że kupimy odpowiedniego robota sprzątającego i po właściwym ustawieniu zostawimy go samodzielnie wykonywać swoją pracę. Nie wymaga od nas niczego, oprócz regularnej konserwacji i regularnego opróżniania pojemnika na brud.

Kryteriów jakości w przypadku robotów sprzątających jest wiele. Przede wszysktkim ważną rolę odgrywa fakt, czy odkurzacz jest w stanie posprzątać tak podłogi twarde, jak i dywany. Kluczowym parametrem to zdolność orientacji w przestrzeni, to znaczy liczba i jakość różnorodych czujników i sensorów, dzięki którym urządzenie postrzega swoje otoczenie. Pomiędzy kolejne podstawowe parametry należy system filtracji, pojemność akumulatora i ładowania, koszty eksploatacyjne oraz poziom głośności. Niewątpliwie warto również wspomnieć o szeregu różnych dodatkowych funkcji, które sprawiają, że odkurzanie jest bardziej efektywne i szybsze.

Podjęliście decyzję pozbyć się swojego uzależnienia od odkurzaczy standardowych i zautomatyzować sprzątanie? To bardzo dobrze, na pewno będziecie zadowoleni – wystarczy tylko wybrać odpowiedni model. Jeśli jednak nie jesteści pewni swojego wyboru, wystarczy kliknąć na nasz artykuł „Jak wybrać odkurzacz automatyczny“. Zawiera on wszystkie ważne informacje dotyczące odpowiedniego zakupu tych automatycznych pomocników.


Ranking – najlepsze odkurzacze automatyczne według opinii i recenzji użytkowników

Kolejność Produkt Producent Czas pracy (min) Cena orientacyjna Cena aktualna
Top 1 iRobot 75 3 500 zł Pokaż oferty
Top 2 Xiaomi 180 1 900 zł Pokaż oferty
Top 3 Xiaomi 150 1 600 zł Pokaż oferty
Top 4 Viomi 300 1 900 zł Pokaż oferty
Top 5 iRobot 60 1 000 zł Pokaż oferty

Jak wybrać odkurzacz automatyczny

Roboty sprzątające zyskują na naszym rynku coraz większej popularności, i nie chodzi już tylko o modną sprawę. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem tego typu urządzenia, nasz artykuł informuje o tym, co można oczekiwać od robotów sprzątających i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Skupiliśmy się na najważniejszych, jak i mniej ważnych aspektach odkurzaczy automatycznych, dzięki czemu możemy sami zdecydować, jakie funkcje są dla nas priorytetem, i co za tym idzie, ile pieniędzy jesteśmy skłonni zainwestować w tego małego pomocnika.

Przed zakupem odkurzacza automatycznego należy zdać sobię sprawę, że żadne automatycznie odkurzające urządzenie nie jest w stanie całkowicie zastąpić odkurzanie manualne. Z tego względu nadaje się bardziej do ciągłego utrzymywania porządku pomiędzy dużym sprzątaniem standardowym odkurzaczem. Oczywiście o tym decyduje ilość kurzu i brudu, jednak trochę naiwnością byłoby myśleć, że kupując robota sprzątającego całkowicie pozbywamy się obowiązku odkurzania. Jednak przerwa między odkurzaniem może się wydłużyć, niektórzy użytkownicy mówią nawet o przerwie od jednego do dwóch miesięcy. Ponadto urządzenie porusza się całkowicie samodzielnie, bez ingerencji użytkowników, co uprzyjemnia nam przyjście do domu, do zadbanego otoczenia.

To także przyjemne rozwiązanie dla osób starzych bądź z trudnościami w poruszaniu się, które nie są nadal zmuszone przenosić ciężki odkurzacz. Niektóre modele wyposażone są także w zdalne sterowanie smartfonem lub w funkcję automatycznego opróżniania pojemnika. To znaczy, że także nasi dziadkowie mogą mieć zadbane mieszkanie bez dużego wysiłku.

Roboty sprzątające to dobra opcja dla alergików. Szczególnie modele wyposażone w HEPA filtry są bardzo dobrym rozwiązaniem. Minimalizują zapylenie otoczenia, i tym samym ilość alergenów i drobnoustrojów w powietrzu. Dlatego nadają się również dla rodzin z małymi dziećmi lub dla osób chorujących na astmę. Kolejną ochroną przed drobnoustrojami to lampa UV, w którą wyposażone są niektóre modele odkurzaczy. Jednak nie zawsze jest ona dobrej jakości, dla tego nie warto polegać tylko na niej.

Odkurzacz automatyczny na pewno docenią osoby posiadające zwierzęta domowe, których sierść można zauważyć nie tylko na podłogach, lecz także w dywanach. Praca robota sprzątającego nie jest doskonała, jednak zapewnia czystszy od sierści i kurzu dom. I tego można osiągnąć bez wysiłku.

Powierzchnia

Roboty sprzątające najlepiej radzą sobie na prostej, gładkiej powierzchni, niż na dywanach. Dywany z krótkim włosiem są urządzenia w stanie dobrze bądź zadowolająco poodkurzać, jednak dywany z wysokim włosiem mogą stanowić kłopot. Większość tego rodzaju urządzeń radzi sobie z przeszkodami do 1 cm, z tego względu mogą na włochatym dywanu utknąć. Kłopot może wystąpić także w przypadku dywanów z frędzlami, które jednak lepiej przed uruchomieniem odkurzacza umieścić pod dywan. Jeśli więc posiadamy wysoki dywan lub progi, to z pewnością odkurzacz, który potrafi pokonać niewielkie progi (do 2 cm) pomiędzy pomieszczeniami, będzie dobrym rozwiązaniem. Duża część robotów sprzątających ma problem na powierzchniach w kolorze głębokiej czerni. Jest to spowodowane sposobem działania czujników antykolizyjnych. Wiązka podczerwieni nie odbija się od czarnych powierzchni, przez co miejsce odbierane jest jako przepaść i może zostać nie posprzątane. Jeśli nasze mieszkanie wyposażone jest w czarną podłogę, zalecamy przeczytać recenzje użytkowników lub informować się u sprzedawcy, jak konkretny odkurzacz radzi sobie z tą kwestią.

Orientacja w przestrzeni

Zaawansowane technologicznie urządzenia korzystają ze specjalnych systemów wizualizacji przestrzeni na podstawie różnego rodzaju czujników, kamery, laseru lub dobrego algorytmu sterowania. Przed uderzeniem w przeszkody zabezpieczają czujniki zderzeniowe/zbliżeniowe, czy też wbudowane sensory na podczerwień, ultradźwiękowe i mechaniczne czujniki zderzeniowe.

Bariery

Z poruszaniem w przestrzeni można pomóc odkurzaczowi przez utworzenie wirtualnej bariery. Częstym do tego rozwiązaniem jest taśma magnetyczna, która przyklejana jest do podłogi. Nie zaleca się naklejania taśmy pod dywan z wysokim włosiem, gdyż robot sprzątający nie musi jej zauważyć. Kolejną opcją to funkcja wirtulnej ściany, w którą niektóre modele są wyposażone. Wirtualna ściana to małe urządzenie, które emituje wiązkę podczerwieni i w ten sposób odkurzacz wskazanej bariery nie przekracza. Można je ustawić także w aplikacji na naszym smartfonie, która służy do sterowania urządzeniem.

Dostosowanie przestrzeni

Najlepszą opcją dla odkurzaczy automatycznych to prosta, gładka powierzchnia bez przeszkód i uskoków. Niektóre modele mogą utknąć w wąskiej przestrzeni między dwoma meblami lub niepotrzebnie uderzają do ściany lub mebli. Przed zakupem urządzenia zalecamy zmierzyć wysokość przestrzeni pod łóżkiem, kanapą i innymi meblami, pod którą odkurzacz mógłby utknąć. Idealny układ mebli jest taki, aby odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami wynosił co najmniej 1 m. Także trzeba pamiętać o umieszczeniu bazy/stacji ładującej, która powinna być łatwo dostępna dla odkurzacza, zwykle wokół niej zaleca się co najmniej 1 m wolnej przestrzeni, jednak przestrzeń ta zależna jest od modelu odkurzacza. Oczywiście musi być w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Rozkład pracy

Nie można oczekiwać, że robot sprzątający jest w stanie posprzątać całe mieszkanie za jednym razem. Problem nie stanowi pojemność zbiornika na kurz lub akumulator, lecz właśnie orientacja w przestrzeni. Niektóre modele nie są w stanie odpowiednio poodkurzać więcej pomieszczeń, ze względu na ich algorytm, który nie jest ustawiony do nierównej powierzchni. Z tego względu dobrym rozwiązaniem to włączenie urządzenia w czasie, kiedy jesteśmy w domu. Można tak zauważyć, które miejsca stanowią problem, jeśli jest odkurzacz w stanie orientować się w większości pomieszczeń lub jakie przeszkody nie jest w stanie pokonać. Na tej podstawie można umieścić wirtualne ściany i zdecydować się na to, czy odkurzacz będzie sprzątał całe mieszkanie jednocześnie bądź po kolei jedno pomieszczenie za drugim.

Poruszanie

Wzorzec pokonywania trasy można w przypadku niektórych modeli także ustawić. Obserwując przez jakiś czas urządzenie, można zadecydować o najbardziej dla nas odpowiednym postępowaniu. Jednak większość ruchów jest równie skuteczna, nie zależnie od tego, czy robot sprzątający jeździ po linii prostej bądź tworzy okrąg. Sprzęty z najwyższej półki cenowej wybierają trasę automatycznie, na podstawie układu pomieszczenia. Najbardziej skuteczny system poruszania to system chaotyczny – robot odbija się od przeszkód, zmieniając tym samym kierunek ruchu.

Filtracja

W przypadku wszystkich rodzajów odkurzaczy, najbardziej popularny i niezawodny jest filtr HEPA. Filtry HEPA występują w różnych stopniach, jednak producenci robotów sprzątających zwykle ich nie określają. Ogólnie można powiedzieć, że nawet słabszy filtr HEPA jest w stanie zatrzymać prawie wszystkie rodzaje zanieczyszczeń. Niektórzy producenci orefują filtry własnej marki, co oczywiście nie jest problemem, jednak filtry HEPA znane są ze względu na skuteczność.

Dlatego osoby z alergią, astmą oraz rodzice małych dzieci powinni zwrócić uwagę na ten rodzaj filtru. Idealnym rozwiązaniem jest filtr raz na jakiś czas wymienić, aby nie tracił na jakości. Zalecano wymieniać filtry raz na trzy miesiące, maksymalnie raz na pół roku. Większość filtrów nie można myć pod wodą, ten rodzaj czyszczenia jest możliwy tylko w przypadku niektórych modeli oraz w przypadku, jeśli informacja ta podana jest przez producenta w instrukcji obsługi.

Ładowanie

Pojemność akumulatora jest zwykle związana z czasem pracy urządzenia. Mówiąc najprościej, im większa pojemność akumulatora, tym większą powierzchnię jest urządzenie w stanie posprzątać na jednym ładowaniu. Dlatego ze względu na wielkość powierzchni powinniśmy skupić się także na tym parametrze. Większość modeli można doładować i kontynuować sprzątanie, jednak znaczy to opóźnienie, czasami nawet kilka godzin. Tańsze modele mogą czas od czasu nie dotrzeć do stacji ładującej na czas i całkowicie się rozładować. Nie powinno to mieć miejsca w przypadku droższych urządzeń, jeśli jednak pojawi się taki błąd, zaleca się zabrania go do centrum serwisowego. Wielu użytkowników obawia się, że długie dokowanie odkurzacza w stacji, nie jest korzystne dla akumulatora, jednak długie ładowanie nie ma negatywnego wpływu. W przypadku akumulatorów Ni-MH jest to zdaniem niektórych ekspertów wręcz pożądane.

Rodzaj akumulatorów

W przypadku robotów sprzątających najczęściej można spotkać się z akumulatorem Ni-MH lub Li-ion. Zaletą Li-ion akumulatorów jest dłuższa żywotność w porównaniu do wariantu
Ni-MH, w którym z czasem następuje znaczny spadek wydajności akumulatora. Spadek ten można w pewnym stopniu spowolnić poprzez tak zwane formowanie baterii, co polega na pełnym naładowaniu, następnie całkowitym rozładowaniu i powtórnym pełnym naładowaniu. Czynności powinniśmy powtórzyć.

Stacja dokująca

Baza jest najważniejszym miejscem odkurzacza automatycznego. Jest podłączona do prądu i robot sprątający w ten sposób może być ładowany. Niektóre modele stacji dokujących wyposażone są w mały odkurzacz, który podczas ładowania jest w stanie także opróżnić zbiornik na kurz. Tańsze modele czasami nie posiadają funkcji automatycznego powrotu do stacji dokującej. Po rozładowaniu pozostają w miejscu, w którym się wówczas znajdowały, i czekają na przeniesienie do stacji dokującej, by je doładować. W tym przypadku warto pomyśleć, czy takiego typu urządzenia nadają się do naszych pomieszczeń. Jeśli jednak szukamy odkurzacza do sprzątania jednego pokoju, jak na przykład kuchni, jeden z tańszych robotów sprzątających może być wystarczający.

Koszty eksploatacji

Jak w przypadku większości sprzętów, także w przypadku robotów sprzątających, przy zakupie trzeba pamiętać nie tylko o cenie urządzenia, lecz także o przyszłych kosztach związanych z ich eksploatacją. Na szczęście zazwyczaj nie są to duże kwoty.

Zużycie energetyczne

Warto na ten faktor popatrzeć, jednak nie jest on najważniejszy. Małe sprzęty AGD ogólnie nie zużywają dużej ilości energii elektrycznej, i jeśli urządzenie ładuje się raz na dwa dni, czasami nawet rzadziej, niezauważymy nawet powiększanej ilości pobieranej energii.

Filtry, szczotki, akumulator

Nie tylko energia elektryczna potrzebna do obsługi odkurzacza będzie nas kosztować pieniądze. W urządzeniu znajdują się również elementy, które należy wymieniać, tak jak na przykład filtry i szczotki. Producenci zalecają wymiany filtrów raz na kwartał, raz na pół roku, według niektórych użytkowników, wystarczy je wymieniać raz na rok, łącznie ze szczotkami, które się stopniowo zużywają (włosie się skraca). Nowe elementy są dużo tańsze w porównaniu do zakupu worków do dużego odkurzacza.

Jedyną wyższą inwestycją podczas użytkowania odkurzacza jest wymiana akumulatora. Jego żywotność w przypadku tańszych modeli wynosi od 1 do 1,5 roku, w przypadku droższych urządzeń od 2 do 4 lat, czasami do 5 lat.

Pojemność

Pojemność wewnętrznego pojemnika odkurzacza jest lepsza większa, niż mniejsza. Większy pojemnik znaczy mniej częstsze opróżnianie, co wygodne jest zwłaszcza dla osób posiadających przestronne mieszkania. Jednocześnie odzwierciedla się w wymiarach odkurzacza, jednak nie chodzi o dramatyczne różnice. Jeśli mamy duże mieszkanie, i co za tym idzie, więcej zanieczyszczeń, na przykład z powodu zwierząt, zdecydowanie lepiej wybrać pojemność 0,5 l lub większą.

Poziom głośności

Porównując do standardowego odkurzacza, robot sprzątający jest zdecydowanie ciższym urządzeniem, co spowodowane jest zwłaszcza mniejszą mocą ssania. Głośność cichych modelów wynosi około 50 dB, najbardziej głośne urządzenia mogą przekroczyć 60 dB, co jest wartością, przy której standardowe odkurzacze dopiero zaczynają. Z tego względu można z cichego modelu korzystać także będąc w domu, gdyż nie będzie nam przeszkadzał w oglądaniu naszego ulubionego programu.

Wyposażenie i funkcje

Te dwa aspekty bardzo wpływają na końcową cenę urządzenia, dlatego krótko je sobie opiszemy. Poniższy przegląd pomoże nam zorientować się w tym, jakie funkjce są ważne, i które bardziej zależne od osobistych preferencji. Tylko od nas zależy, za jakie funkcje będziemy chcieli dodatkowo zapłacić.

Obrotowe szczotki

Aby robot sprzątający był naprawdę skuteczny, powinien posiadać obrotowe szczotki. Pomagają one w zamiataniu brudu do otworu ssącego i w ten sposób kompensują niższą moc ssania. Lepiej radzą sobie z odkurzaniem włosów i sierści. Modele wyposażone w obrotowe szczotki są także bardziej skuteczne podczas odkurzania podłóg twardych, jak i dywanów, niż modele bez szczotek. Niektóre modele wyposażone są także w szczotki gumowe, czasami samoczyszczące. Zaletą są szczotki boczne, które pomagają zmiatać brud do otworu ssącego i tym samym poszerzają zakres działania odkurzacza. Nowością na rynku są odkurzacze z funkcją czyszczenia krawędzi – to funkcja przeznaczona do sprzątania wzdłuż ścian i wokół nóg mebli, co zapewni doskonały efekt.

Do twardych podłóg nadają się także odkurzacze bez centralnej szczotki obrotowej. Odpowiednia moc ssania dorównuje efektywności modelów ze szczotkami, a my nie tracimy czasu oraz kosztów związanych z czyszczeniem i wymianą szczotek.

Automatyczny powrót do bazy

To następna bardzo ważna funkcja, dzięki której odkurzacz automatycznie wraca do bazy dokującej po skończonej pracy lub wówczas, gdy jego akumulator jest bliski wyładowania. Z tego powodu nie dochodzi do rozładowania lub wyłączenia odkurzacza podczas sprzątania na przykład pod łóżkiem, gdy nie będziemy w stanie go znaleźć. Niektóre modele nie są
w funkcje te wyposażone, jednak dla ułatwienia użytkowania zalecamy kupić taki model, który automatyczny powrót do bazy oferuje.

Problem może wystąpić, jeśli na podłodze znajdują się różne kable lub jeśli wcześniej nie sprawdzono, czy odkurzacz wygodnie mieści się pod meblami. W takim przypadku może się zaplątywać w kable bądź utknąć pod fotelem, i będzie czekał, aż go uwolnimy.

Ładowanie i wznawianie sprzątania

Z powrotem do stacji dokującej związana jest także funkcja wznowienia sprzątania. Oznacza to, że robot sprzątający pracuje nieprzerwanie, a następnie automatycznie wraca do stacji dokującej, by się doładować, jeśli to konieczne. Następnie wznawia działanie, jeśli sprzątanie nie zostało dokończone. W ten sposób nie zdarza się, by pomieszczenie zostało posprzątane tylko z połowy, a także robot sprzątający nie będzie odkurzał te samo miejsce dwukrotnie, niepotrzebnie korzystając z akumulatora. Zazwyczaj w funkcję tę wyposażone są nowoczesne roboty z systemem nawigacji, który jest w stanie określić, gdzie w pomieszczeniu się znajduje.

Skoncentrowane sprzątanie

Sensor wykrywa bardzo zabrudzone obszary i koncentruje na nich pracę. Czujniki odnajdują najbardziej zabrudzone miejsca w mieszkaniu i następnie koncentrują swoją pracę na tych właśnie obszarach, poświęcając im więcej czasu i sprzątając je z podwójną siłą.

Zestaw do czyszczenia odkurzacza

Szczotki, jak i elementy wewnętrzne odkurzacza, należy regularnie czyścić, aby się nie zatykały, co wpływa na skuteczność odkurzania, czyli moc ssania. Do konserwacji nie potrzebujemy specjalnych narzędzi, wystarczy nam to, co posiadamy w domu. Aby jednak przyspieszyć pracę, w wyposażeniu niektórych modeli znajduje się także dostosowany zestaw czyszczący, za pomocą którego można szybko i bez wysiłku wyczyścić robota. Zestaw ten można także dokupić w sklepach specjalistycznych.

Zdalne sterowanie

Niektóre modele robotów sprzątających posiadają także pilota zdalnego sterowania. Jednak większość użytkowników kupuje odkurzacze automatyczne do sprzątania na czas, gdy nie są
w domu. Z tego względu jest sterowanie pilotem właściwie niepotrzebne. Jeśli chcemy sterować urządzeniem będąc w domu, wygodnie z kanapy, pilot się w takim razie przyda. Jednak większość użytkowników prawdopodobnie użyje go raz lub dwa razy, a następnie
o nim zapomni. Zastąpieniem pilota może być aplikacja dostępna na smartfony, której
w obecnej chwili większość marek stosuje. Z robotem sprzęt komunikuje się za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Robotem sprzątającym można zarządzać dzięki aplikacji – można go uruchomić w każdej chwili, będąc nawet poza domem. W aplikacji technologicznie zaawansowanego urządzenia można przeglądać mapę pomieszczenia, które jest przez odkurzacz w tej chwili sprzątane. W ten sposób można sprawdzać czynność robota sprzątającego, będąc na przykład w pracy.

Lampa UV

Najnowocześniejsze roboty sprzątające posiadają wbudowaną lampę UV, która bez problemu niszczy bakterie, i w ten sposób dezynfekuje powierzchnię. Jednak nie można na niej zbytnio polegać, gdyż lampa jest często za słaba lub nie działa na podłodze wystarczająco długo, aby w ten sposób skutecznie działać. Dlatego jeśli urządzenie jest droższe ze względu na lampę UV, jego cena może nie być uzasadniona.

Funkcja mopowania

Funkcja mopowania podobna jest do funkcji lampy UV. Z reguły jest to tylko ciekawostka, lecz efekt nie jest wystarczająco skuteczny. Odkurzacz jest w stanie podłogę posprzątać na sucho, także da radę usunąć kurz na mokro. Lecz nie musi radzić sobię z zaschniętymi plamami. Krótko mówiąc, pod tym względem nie można oczekiwać cudów. Jeśli marzymy do automatycznego odkurzania dodać także funkcję automatycznego wycierania, zalecamy kupić oddzielny mop automatyczny, który specjalizuje się w tej czynności.

Automatyczne opróżnianie pojemnika

Technologia idzie do przodu i dzięki temu na rynku pojawił się robot odkurzający z funkcją automatycznego usuwania brudu. Z tego powodu stał się niemal bezobsługowym urządzeniem, którym nie trzeba się interesować. Nowa stacja dokująca wysysa nieczystości odkurzacza do specjalnego worka, który mieści zawartość 30 pojemników, dzięki czemu należy go opróżniać tylko raz na miesiąc. To w porównaniu do konieczności opróżniania pojemnika na co dzień, jest postępem. Wadą jednak jest, że stacje dokujące z pojemnikiem są w porównaniu do tradycyjnych stacji dokujących nieco większe, i co za tym idzie, zajmują więcej miejsca. Z pojemnikiem wiąże się konieczność zakupu worków.

Zderzak

Odkurzacze automatyczne wyposażone są zazwyczaj także w zderzak. Występuje w postaci mechanicznej jako zderzak na obudowie (na przykład gumowy) lub w postaci wbudowanego sensora na podczerwień, które zabezpieczają odkurzacz, jak i wyposażenie domu. Jednak ciągle może dochodzić do zderzeń (zwłaszcza w wypadku urządzeń ze zderzakiem na obudowie). Z tego powodu niektóre modele wyposażone są w czujnik zbliżeniowy, gdy urządzenie nie odbija się od przeszkód, a jedynie zbliża się do nich na kilka centymetrów, w ten sposób nie uszkodzając mebli i innych przedmiotów. Jednocześnie te odkurzacze są w stanie rozpoznać, czy jest to naprawdę przeszkoda, czy na przykład teksylny pokrowiec lub zasłona, pod które można wjechać.

System Antitangle

Zapobiega zaplątaniu w kable lub frędzle dywana. Zauważając opór urządzenia, szczotki zaczynają się obracać w przeciwnym kierunku i odkurzacz w ten sposób się rozplątuje.

Funkcja trybu Spot

To funkcja sprzątania miejscowego, przeznaczona do sprzątania małego obszaru (około 1 m2), dlatego nadaje się do odkurzania rozsypanej mąki w kuchni, zamiast wyciągania miotły i szufelki lub odkurzacza ręcznego.

Popularni producenci odkurzaczy automatycznych

Roboty sprzątające to stosunkowo nowy produkt. Może dlatego nie jest jeszcze mnóstwo firm zajmujących się ich produkcją. Jednak poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze z nich. Każdemu producentowi poświęcony został poszczególny artykuł, w którym można odnaleźć więcej informacji.

Odkurzacze automatyczne LG

Południowokoreańska firma LG wyznacza się produkcją telewizorów. Skupia się jednak również na produkcji oraz innowacjach robotów sprzątających. W chwili obecnej (styczeń 2020) znajduje się na rynku około 10 modelów. Należą do średniej kategorii cenowej. Ten domowy pomocnik wyróżnia się odkurzaniem podłóg twardych. Ich zaletą to cicha praca urządzenia, które z wykorzystaniem turboszczotki wynosi tylko 60 dB.

Odkurzacze automatyczne Sencor

Pierwotnie japońska marka Sencor oferuje na naszym rynku kilka modeli robotów sprzątających. Należą do najtańszych modeli. Sencor specjalizuje się w modelach standardowych, jak i wersjach mini. Są wyposażone w taki sam sposób, jak klasyczna linia, lecz kładziono nacisk na minimalne wymiary i wagę.

Odkurzacze automatyczne iRobot

Amerykańska marka iRobot zajmuje się rozwojem i produkcją wszelkiego rodzaju robotów. Niektóre przeznaczone są do badania dna morza, inne do badania wraków. Jednak zwykły użytkownik spotka się najczęściej z robotami przeznaczonymi do odkurzania. Te należą do droższych urządzeń. Odkurzacze tej marki są unikatowe ze względu na system nawigacji. Zaletą jest także zdalne sterowanie lub aplikacja. Modele tej marki wyznaczają się bardzo dobrym stopniem odkurzania podłóg twardych, jak i dywanów, co nie jest typowe dla tych produktów.

Odkurzacze automatyczne Symbo

Symbo to czeski producent zajmujący się produkcją robotów sprzątających. W ofercie jednak znajduje się także robot do mycia okien. Firma Symbo powstała stosunkowo niedawno, pierwszy robot sprzątający został przedstawiony dopiero w 2017 r. Obecnie (styczeń 2020) sprzedają dziewięć różnych modeli. W asortymencie odnajdziemy modele droższe, wyposażone w zdalne sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji.

Wskazówki dotyczące użytkowania

Dla początkujących użytkowników, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z robotem sprzątającym, przygotowaliśmy kilka prostych uwag dotyczących użytkowania tego urządzenia. Z tego względu można unikać nieprzyjemnych problemów i błędów, które mogą wystąpić podczas niewłaściwego użytkowania.

  • Przed pierwszym użyciem akumulator należy naładować. Odkurzacz należy ładować minimum godzinę, najlepiej do pełnego naładowania. Czas ładowania akumulatora może się różnić w zależności od modelu (czasami od 10 do 12 godzin).
  • Przed użyciem powinniśmy wyznaczyć wybrany obszar taśmą magnetyczną, dołączoną do opakowania, bądź wirtualną ścianą lub wirtualną latarnią, w które niektóre modele odkurzaczy są wyposażone.
  • Przed odkurzaniem powinniśmy posprzątać z podłogi jak najwięcej przedmiotów, takich jak zabawki, buty, książki i tym podobne. Robot sprzątający może być zatem motywacją do małego sprzątania na co dzień. Dobrze jest też skupić się na elementach dekoracyjnych, takich jak wazony, na które robot może przypadkowo wpaść i je uszkodzić.
  • Podczas pracy nie powinniśmy przesuwać ani podnosić odkurzacza, ponieważ niepotrzebnie go zmylimy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest więc pozwolić odkurzaczowi pracować, będąc poza domem (to także bardzo przyjemna forma sprzątania). Jeśli chcemy w jakiś sposób sterować odkurzaczem, powinniśmy użyć do tego pilota, jeśli jest w niego wyposażony.
  • Producenci zalecają, aby nie pozostawiać roboty sprzątające i zwierzęta domowe
    w jednym pomieszczeniu. Nie tylko, że zwierzęta często się boją, lecz co najważniejsze, zapobiegamy rozprowadzaniu odchodów zwierząt na podłodze, co można zobaczyć na okropnych zdjęciach, które czasami napotyka się w Internecie. Jeśli zwierzęta nie boją się, mają tendencję chwytać urządzenie, co mogłoby je zranić lub prowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Konserwacja

Podobnie jak standardowy odkurzacz, także automatyczna wersja wymaga pewnej konserwacji. Czyszczenie robota sprzątającego można dokonać w parę minut. Częstotliwość zależna jest od warunków domowych – jeśli odkurzacz częściej sprząta długie włosy, nadaje się czyścić odkurzać raz lub dwa razy w tygodniu, po każdym odkurzaniu należy opróżniać pojemnik na zabrudzenia. Proces czyszczenia powinien być częścią każdej instrukcji obsługi, w zasadzie jest to kilka prostych kroków:

  1. Opróżnić pojemnik na zanieczyszczenia, oczyścić/umyć filtr
  2. Oczyścić obrotowe oraz boczne szczotki usuwając włosy, mikrowłókna oraz kurz nawet pod łożyskami
  3. Wyjąć i oczyścić kółko przednie, a także jego łożyska
  4. Przetrzeć obudowę urządzenia, zwłaszcza w miejscu, gdzie znajdują się czujniki atykolizyjne i przeciwzderzeoniowe
  5. Sprawdzić metalowe styki w porcie ładowania. Silne zabrudzenie lub uszkodzenie może spowodować nieprawidłowe ładowanie urządzenia

Rodzaje innych robotów domowych

Możemy być zaskoczeni, lecz oferta robotów domowych nie kończy się na robotach sprzątających oraz mopujących. Automatyczne pomocniki domowe można wykorzystać także do innych niepopularnych czynności.

  • Robot mopujący – o tym urządzeniu już wspomniano. Jego podstawową funkjcą jest wycieranie na sucho lub w przypadku modeli ze zbiornikiem na wodę, także na mokro.
  • Robot koszący – Autonomiczna kosiarka do trawy.
  • Odkurzacz basenowy – czyści dno i ściany basenu. Jest wyposażony w wysokiej jakości jednostkę filtrującą i porusza się autonomicznie, na przykład w nocy. Dzięki temu możemy cieszyć się zawsze czystym basenem bez żadnego wysiłku.
  • Robot do mycia okien – Robot myjący okna przysysa się do szyby. Pracuje autonomicznie. Może być również stosowany na szklanych meblach lub do gładkiej wykładziny.
  • Robot do czyszczenia rynien – To szybko wirująca szczotka z końcówką udrażniającą, która wyrzuca zanieczyszczenia z rynny. Dzięki temu urządzeniu unikamy tej irytującej, często niebezpiecznej czynności.
  • Robot do czyszczenia grilla – wyposażony jest w obrotowe szczotki, które są
    w stanie wyczyścić ruszt również od spodu. Po kilkudziesięciu minutach można się cieszyć czystym grillem bez przypalonych miejsc i bez wysiłku.

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za twoją opinię.

Odkurzacze automatyczne
Průměrné hodnocení 4.7 z 9 hlasů