Test porównawczy oraz recenzje najlepszych pralko-suszarek

Urządzając mieszkanie zawsze jesteśmy limitowani jego dyspozycjami, zgodnie z którymi musimy dobrać rodzaj oraz wielkość sprzętów AGD. Podczas gdy niektórzy mogą pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji, inni muszą dokładnie przemyśleć każdy centymetr przestrzeni. Właśnie druga grupa z pewnością doceni obecność dwufunkcyjnych urządzeń na rynku, w tym na przykład pralko-suszarek.

Przy wyborze warto skupić się na kwestii efektywności tych połączonych urządzeń, gdyż przy ich zakupie należy się spodziewać pewnych kompromisów. Poszczególne sprzęty różnią się rodzajem ładowania – sprzęty z ładowaniem od góry przeznaczone są bardziej do małych mieszkań i dla osób unieruchomionych, sprzęty ładowane od frontu posiadają jednak więcej funkcji. Ważne jest nie przeoczyć etykietę efektywności energetycznej oraz szczegółowo zanalizować wszystkie przedstawione dane – od zużycia wody, energii, pojemności bębna pralki, jak i bębna suszarki, po klasę efektywności i poziom hałasu. Ważna jest również liczba oraz charakter dodatkowych funkcji, gdyż w chwili obecnej rynek oferuje naprawdę szerokie spektrum różnych rozwiązań.

Kombinacja pralki z suszarką to ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy nie dysponują dużą ilością miejsca, by umieścić osobne urządzenia. Wbrew pewnym kompromisom oraz niższej efektywności, życie ułatwia bez wątpienia, i o to chodzi przede wszystkim. Jeśli jednak nie jesteście pewni, który z dostępnych modeli wybrać, zajrzyjcie do naszego artykułu „Jak wybrać pralko-suszarkę”. Mamy nadzieję, że znajdziecie tam bardzo potrzebną odpowiedź lub przynajmniej inspirację.


Ranking – najlepsze pralko-suszarki według opinii i recenzji użytkowników

Kolejność Produkt Ładowność pralki/suszarki (kg) Ilość obrotów wirówki (obr/min) Cena orientacyjna Cena aktualna
Top 1 8/4,5 1 400 2 500 zł Pokaż oferty
Top 2 7/4 1 200 2 100 zł Pokaż oferty
Top 3 7/4 1 400 2 900 zł Pokaż oferty
Top 4 7/4 1 500 2 500 zł Pokaż oferty
Top 5 10/8 1 400 1 800 zł Pokaż oferty

Jak wybrać pralko-suszarkę

Jeśli posiadamy mały metraż mieszkania, co nie pozwala nam na ustawienie osobnej suszarki, bądź spokojne rożłożenie ubrań na tradycyjnej suszarce, pralko-suszarka wydaje się jako idealne rozwiązanie. Pralko-suszarka łączy w sobie dwa produkty i jej wybór wydaje się na początku trudny i skomplikowany. Dlatego stworzyliśmy poradnik zakupowy, w którym można odnaleźć informacje dotyczące rodzajów pralko-suszarek, ich zalet, funkcji, a także rady, jak zorientować się w sprawie etykiety efektywności energetycznej w wypadku tych urządzeń. Poradnik zakupowy staraliśmy się napisać w taki sposób, by ułatwiał wybór pralko-suszarki bez możliwości jej wypróbowania. Dlatego spokojnie można robić zakupy także w Internecie.

Jak działa pralko-suszarka?

Zasada działania tego wielofunkcyjnego urządzenia może nie być do końca jasna dla wszystkich. Wynika z tego jednak szereg różnych specyficznych szczegółów (na przykład zużycie wody), zalet oraz wad pralko-suszarek. Na poniższych stronach spróbujemy wszelkiego rodzaju informacje chociaż krótko wyjaśnić.

Podobno jak w wypadku tradycyjnych suszarek, pralko-suszarki w zdecydowanej większości pojawiają się na rynku jako urządzenia kondensacyjne. Chociaż istnieją także ewaukacyjne pralko-suszarki, jednak nie spotkamy się z nimi w sklepach tak często, jak z modelami kondensacyjnymi. Główna różnica pomiędzy ewakuacyjnym oraz kondensacyjnym suszeniem polega na tym, że woda w ewakuacyjnym modelu pralko-suszarki zamieniana jest na parę wodną i odprowadzana jest z urządzenia na zewnątrz za pośrednictwem rury wywiewnej. Natomiast w wypadku modelu kondensacyjnego dochodzi do schłodzenia pary wodnej, ponownego skraplania oraz odpływu do systemu kanalizacji. Dlatego instalacja kondensacyjnej pralko-suszarki nie wymaga od nas znaczących zabiegów montażowo-budowlanych. Do pracy urządzenia potrzebne jest jedynie podłączenie do prądu, wody oraz ewentuelnie systemu kanalizacji.

Razem czy osobno?

Wielu czytelników pyta nas, czy lepiej wybrać pralko-suszarkę jako urządzenie 2w1, czy suszarkę osobno. Jeśli możliwy jest dla nas zakup dwóch osobnych urządzeń, zdecydowanie  polecamy zakup pralki i suszarki osobno. Jednym z powodów jest to, że suszenie w wielofunkcyjnym urządzeniu nie może nam zapewnić stuprocentowy wynik. Pralko-suszarka jest w stanie wysuszyć zaledwie połowę upranych ubrań, co oznacza, że pojemność urządzenia jako pralki i suszarki jest różna. Ponadto posiada mniejszą liczbę programów suszenia niż osobna suszarka. Pralko-suszarka posiada bowiem bęben uniwersalny, co ozncza, że konstrukcja może być mniej efektywna.

Następną istotną wadą to na pewno koszty eskploatacyjne. Tylko sam proces prania w pralko-suszarce jest droższy od prania w zwykłej, osobnej pralce. Jeśli jednak planujemy regularne suszenie ubrań w takim rodzaju urządzenia, możliwe jest, że nasze rachunki za prąd znacznie podskoczą. Przyczyną jest nie tylko wysokie zużycie energii elektrycznej, lecz także system chłodzenia wodą. Osobne suszarki wykorzystują w tym celu czynnik chłodniczy i w ten sposób nie zużywają tak dużej ilości wody.

Jednak istnieje sporo użytkowników posiadających pralko-suszarkę i nie mogą narzekać. Zaletą tego kombinowanego sprzętu to niska cena produktu, niż w wypadku zakupu dwóch oddzielnych sprzętów. Zaletą jest oczywiście także oszczędność miejsca, jedno osobne urządzenie łatwiej zmieści się w łazience niż urządzenia dwa. Zakup pralko-suszarki można polecić tylko osobom posiadającym małe mieszkanie oraz jeśli funkcja suszarki w pralko-suszarce będzie traktowana jako dodatkowa funkcja pralki, a nie jako w stuprocentach działający odpowiednik osobnej suszarki.

Wariant + Zalety – Wady
Pralka oraz suszarka

 

+ Wysoka jakość suszenia

+ Niskie ceny eksploatacyjne

– Wysoka cena urządzeń

– Wymagające na ilość miejsca

Pralko-suszarka

 

+ Dwa urządzenia w jednym, urządzenie wielofunkcyjne

+ Niska cena urządzenia

+ Oszczędność miejsca

– Ogólnie gorsza jakość suszenia

 

– Pojemność jako pralki
i suszarki jest różna

– Wysokie ceny eksploatatcyjne

Ładowanie od góry, czy od przodu

Ogólnie można zaobserwować, że oferta pralko-suszarek na polskim rynku jest znacznie mniejsza niż asortyment osobnych pralek i suszarek. Większość pralko-suszarek wyposażona jest w ładowanie od przodu, można jednak napotkać także na modele ładowane od góry. Jakie więc zalety oraz wady można wymienić w wypadku tych urządzeń?

Po pierwsze to kwestia ładowania od góry, czyli mowa o pralko-suszarkach z górnym wsadem. Główną zaletą takiego typu ładowania to oszczędność miejsca, przede wszystkim szerokości. Urządzenia z górnym wsadem są stosunkowo wyższe w porównaniu do urządzeń  ładowanych od przodu, w tym wypadku miejsca na tyle nie oszczędzamy. Pralko-suszarki ładowane od góry nie można poddać zabudowie, a także na jej górnej pokrywie nie jesteśmy w stanie niczego ustawić, gdyż z praktycznego punktu widzenia jest to bezsensowne. Zaletą takiego rodzaju pralko-suszarek to sam dostęp do wkładania ubrań, gdyż górne ładowanie nie wymaga schylania się do sprzętu, co docenią zwłaszcza osoby starsze.

Pralko-suszarki z ładowaniem od przodu/od frontu, oferują szerszy wybór modeli, posiadają więcej funkcji imw większości wypadków, także dobrą efektywność suszenia. Ten model pralko-suszarki można jako jedyny poddać zabudowie. Atutem zabudowanych urządzeń to na pewno estetyczny wygląd. Jeśli pralko-suszarka nie mieści się w naszej łazience, bądź nie można jej tam umieścić z innych powodów, na pewno docenimy możliwość zabudowy w kuchni pod blatem. Klasyczne, wolnostojące urządzenia przeznaczone są do umieszczenia w łazience.

Ładowanie + Zalety – Wady
Od góry + Oszczędność miejsca

+ Wygodne wkładanie
do bębna pralko-suszarki

– Nie nadaje się do zabudowy

– Zazwyczaj mniej funkcji

Od przodu + Więcej funkcji

+ Dobra efektywność

+ Możliwość zabudowy

– Bardziej przestronne

 

Etykieta efektywności energetycznej

Etykieta energetyczna to niezastąpiony pomocnik podczas wyboru danego urządzenia. Przyznawanie właściwych klas energetycznych w Polsce reguluje Ustawa oraz etykiety te zapewniają konsumentom gwarancję, że kupowane urządzenie zostało przebadane przez niezależne od marki laboratorium, co sprawia, że poszczególne informacje są adekwatne i prawdziwe. Dzięki informującym o ważnych parametrach etykietom wybór sprzętu staje się o wiele łatwiejszym. Poniżej wyjaśniamy, jakie dane na etykiecie można znaleźć i co one oznaczają.

Klasa energetyczna

Duża litera w czarnym polu umieszczona naprzeciwko kolorowych strzałek oznacza klase energetyczną sprętu. W wypadku pralko-suszarek klasa energetyczna oznaczana jest literami alfabetu od A do G, gdzie A to wysoka energooszczędność, G najgorsza. Polecamy skupiać się na wyborze sprzętow z klasą energetyczną A, w chwili obecnej na rynku nie powinny znajdować się modele z klasą energetyczną gorszą niż B. Pamiętajmy o tym, że pralko-suszarki nie wyznaczają się wysoką oszczędnością energetyczną. Z tego wynika, że zakup taniego sprzętu o gorszej klasie energetycznej może w przyszłości stać się droższym pod względem kosztów eksploatacji urządzeniem.

Zużycie energetyczne

Kolejną informacją znajdującą się na etykiecie to zyżycie energii elektrycznej. Dotyczy zarówno prania oraz suszenia, jak i prania osobno. Liczba odpowiada zużyciu na jeden cykl prania/prania oraz suszenia. Aby obliczyć nieco bardziej wymowne roczne zużycie, wystarczy pomnożyć zużycie energii elektrycznej na jeden cykl przez 220. Podana liczba 220 to orientacyjna liczba cykli/rok, podawana także w wypadku standardowych modeli pralek i oznacza ona pranie oraz suszenie przez prawie każdy powszedni dzień w roku. Orientacyjne koszty eksploatacyjne można obliczyć poprzez pomnożenie wyżej wymienionej liczby poprzez cenę za 1 kWh.

Wybierając pralko-suszarkę warto pomyśleć o tym, czy funkcja prania oraz suszenia jest dla nas tak samo ważna, czy funkcję suszenia uważano bardziej za funkcję dodatkową. W zależności od tego lepiej zadecydujemy o wyborze energetycznie dla nas odpowiedniego urządzenia. Czasami jest zużycie energetyczne podczas prania stosunkowo wyższe, podczas suszenia niższe i odwrotnie. Wybór zależny jest od tego, jaką funkcję pralko-suszarki będziemy używać częściej.

Klasa efektywności prania

Klasa efektywności prania oznaczana jest tak samo jak w wypadku klasy energetycznej, literami alfabetu od A do G, gdzie A oznacza najwyższą efektywność, a G najgorszą. Obecnie wszystkie dostępne na polskim rynku standardowe pralki bez funkcji suszenia należą do klasy efektywności prania A. Także w wypadku pralko-suszarek polecamy wybierać takie, które posiadają najwyższą klasę efektywności prania, klasę A, bądź maksymalnie klasę B. W końcu to podstawowa funkcja pralki i jeden z najważniejszych parametrów.

Klasa efektywności wirowania

Liczba obrotów to jeden z najważniejszych parametrów cyklu prania/suszenia, na który warto zwrócić uwagę. Dla efektywnego wykorzystania prania, jak i suszenia jest istotne, by prędkość wirowania wynosiła minimalnie 1200 obrotów na minutę. Dlatego, że pralka oraz suszarka to połączone konstrukcyjnie urządzenie, także suszarka powinna posiadać prędkość wirowana nie mniej niż 1200 obrotów na minutę, by osiągnąć wystarczającej efektywności suszenia. Zakupu pralko-suszarki z mniejszą prędkością wirowania nie polecamy. Im więcej obrotów pralka wykorzysta podczas wirowania, tym mniej energii oraz czasu zużyje podczas suszenia. Pralka z niewystarczającym wirowaniem spowodowałaby wyższe koszty eksploatacji.

Z wysoką liczbą obrotów związana jest także mniej przyjemna sprawa, a mianowicie gniecenie ubrań. Jednak nie można liczyć się z tym, że ubrania suszone w suszarce (w naszym wypadku pralko-suszarce), będą zupełnie bez zagnieceń. Potrzeba prasowania jest różna, jednak duża część wysuszonych ubrań nadal wymaga prasowania. Jeśli posiadamy ubrania, których niekoniecznie chcemy poddawać suszeniu w suszarce, a także ubrania z tkanin delikatnych, docenimy możliwość zmniejszenia liczby obrotów. Większość modeli pralek wyposażona jest w regulację mocy wirowania, gdyż połączenie wysokiej liczby obrotów wraz z delikatnym praniem prowadzi do jego mechacenia oraz powstawania kłaczków.

Ładowność

Także informację o ładowności bębna pralko-suszarki można odczytać na etykiecie efektywności energetycznej. W wypadku tego urządzenia odnajdziemy informacje o dwóch różnych ładownościach. Pierwsza dotyczy wsadu pralki, druga pralki oraz suszarki. Kupując oraz później używając pralko-suszarkę warto pamiętać o tym, że ładowność suszarki jest zazwyczaj mniejsza niż załadunek pralki. Pralka z ładownością 8 kg jest w stanie efektywnie wysuszyć tylko 6 kg ubrań. Większe ze względu na wymiary urządzenie może być wyposażone w bęben o małej ładowności, jednak 4 kg załadunek urządzenia podczas funkcji suszenia jest niewątpliwie za mały.

Dlatego zalecamy zdecydować się na zakup pralko-suszarki o zdecydowanie większym załądunku, na wszelki wypadek, a także by móc uprać formatowo większe pranie, jak na przykład pościel. Powinniśmy unikać nadmiernego załadunku i nie przeładowywać bębna pralki. Dzięki temu pranie może się swobodnie przemieszczać, to znaczy lepiej uprać lub wysuszyć. Maksymalny załadunek około 4 kg będzie bardziej odpowiadał singielom lub osobom mieszkającym w parze. Kilkuosobowa rodzina doceni pralko-suszarkę z wsadem 8 lub więcej kg.

Liczba osób mieszkających razem Odpowiednia ładowność
1-2 osoby Załadunek prania 4 kg
4 lub więcej osób Załadunek prania 8 lub więcej kg
(około 6 kg w wypadku suszenia)

Pobór wody

Tudzież jak w wypadku pralki, także pralko-suszarki zużywają nie tylko energię elektryczną, lecz także wodę. Jak wyżej wymieniono, pralka zużywa wodę nie tylko do prania, lecz także do chłodzenia podczas procesu suszenia. Pobór wody podczas prania oraz suszenia jest znacznie większy, niż w wypadku osobnego programu prania. Jednak istnieje na rynku kilka technologicznie zaawansowanych urządzeń nie zużywających tak dużej ilości wody podczas programu suszenia, to oznacza, że pobór wody jest podczas prania, jak i prania oraz suszenia niezróżnicowany. Na etykiecie energetycznej podana jest tylko jedna wartość, która oznacza całkowite zużycie wody podczas całego cyklu, to znaczy pranie oraz suszenie łącznie.

Podobnie jak w przypadku kosztów eksploatacyjnych, także w przypadku wody można mniej więcej obliczyć roczne zużycie wody. Można tego dokonać mnożąc ilość litrów na jeden cykl przez liczbę 220 oraz przez przybliżoną cenę jednego litra.

Poziom hałasu

W przypadku pralko-suszarek aspekt ten określony jest trzema liczbami – poziom hałasu podczas prania, wirowania oraz suszenia. Poziom hałasu podczas prania oraz wirowania jest taki sam jak poziom hałasu tradycyjnej pralki. Przeciętny poziom hałasu w wypadku funkcjonalnie lepszych pralek wynosi około 55 dB podczas prania oraz około 75 dB podczas wirowania. Poziom hałasu podczas suszenia jest prawie taki sam, jak w wypadku prania. Dla lepszej orientacji można zajrzeć do tabeli głośności, aby lepiej określić granicę, przy której hałas jest dla nas znośny, a kiedy już nie. Poziom hałasu oczywiśce uzależniony jest od umieszczenia pralko-suszarki. Jeśli urządzenie stanie w piwnicy, to aspekt poziomu hałasu jest mało istotny, jednak do kuchni, bądź kawalerki będziemy starać się wybrać wyjątkowo cichy model.

Funkcje oraz wyposażenie

Pralko-suszarki posiadają oczywiście funkcje, w które wyposażone są także tradycyjne, osobno stojące pralki oraz suszarki. Posiadają tak podstawowe funkcje, na przykład opóźniony start, jak i dodatkowe funkcje inowacyjne, w tym sterowanie smartfonem.

Podstawowe funkcje

Standardowe funkcje pralko-suszarki są identyczne z tradycyjnymi pralkami bez funkcji suszenia. Większość modelów dlatego posiada blokadę przed dziećmi, dzięki czemy dzieci nie będą nam z praniem „pomagały“. Prawie wszystkie obecnie znajdujące się na rynku pralko-suszarki, wyposażone są w wyświetlacz elektroniczny LCD informujący na przykład
o pozostałym czasie prania. Pracę ułatwia funkcja opóźniony start lub koniec prania. Wystarczy włożyć ubrania do bębna pralko-suszarki, ustawić program opóźniony start i ten uruchamia się samoczynnie kiedy jesteśmy na przykład w pracy a z tego powodu urządzenie nam w niczym nie przeszkadza. Sami możemy także ustawić godzinę, o której proces powienien być skończony, aby zbędnie nie czekać. Podsumowując, pralko-suszarka całkowicie dostosowuje się do naszego harmonogramu.

Automatyzacja

Sposobem na zaoszczędzenie jak największej ilości kosztów eksploatacyjnych , to tak zwana automatyka prania. Czasami program ten nazywany jest także jako Fuzzy Logic, Easy Logic lub Szósty Zmysł. Funkcja ta dostosowuje się do konkretnej pojemności prania, oszczędzając w ten sposób wodę i energię. Dlatego, jeśli użyjemy tylko połowę zaproponowanej przestrzeni bębna pralki, proces prania nie będzie nieefektowny, gdyż automatyzacja zadecyduje o ilości wody oraz czasu trwania programu. Takiego typu pranie jest również bardziej przyjazne dla środowiska.

Czujniki wilgotności

Tak jak w wypadku suszarek, także w wypadku pralko-suszarek jako kombinowanego urządzenia, można zauważyć czujniki wilgotności. Te pozwalają na regulowanie stopnia wilgotności, co powoduje, że pranie jest idealnie wysuszone, gotowe na ułożenie do szafy, bądź lekko wilgotne, idealne do prasowania.

Funkcja pary

Jeśli już mowa o prasowaniu – można tego w pewnym stopnium uniknąć, kupując pralko-suszarkę z funkcją pary. Wpuszczana do bębna para wodna nie tylko wyrównuje różnego rodzaju zagięcia na praniu, ale także pozwala na odświeżenie lub zdesynfikowanie już noszonych ubrań, których niekoniecznie trzeba, lub nie można prać.

Funkcja AquaStop

Nowoczesne pralki wyposażone są w dodatkową funkcję AquaStop. To wśród użytkowników popularne rozwiązanie zabezpieczające przed zalaniem łazienki. Czasami bywa spowodowane przez awarię pralki, bądź uszkodzenie węża dopływowego. W ten sposób nie narażamy się na zalanie naszego mieszkania, jak i sąsiadów. Działa na przykład na podstawie czujnika poboru wody, który reaguje na wzrost poziomu wody w zbiorniku zatrzymaniem pralki, zamknięciem dopływu wody przy kranie oraz odprowadzeniem nadmiaru wody ze zbiornika – automatycznie zostanie uruchomiona pompa wylewająca.

Inteligentne urządzenie, smart control

Niektóre zaawansowane technicznie modele posiadają funkcję „smart“, która umożliwia połączyć sprzęt AGD z naszym smartfonem lub innym urządzeniem elektronicznym. Funkcja pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem. Ale to nie jest jedyną zaletą tego inteligentnego rozwiązania. Specjalna aplikacja diagnostyczna jest w stanie wykryć możliwe błędy, czasami można także regulować programy prania lub suszenia albo pobierać nowe funkcje z Internetu.

Popularni producenci pralko-suszarek

Na wielofunkcyjnych urządzeniach, pralko-suszarkach, skupiają się przede wszystkim producenci, którzy produkują również jednofunkcyjne, osobne urządzenia. O najpopularniejszcyh producentach stworzyliśmy poszczególne artykuły, w których można odnaleźć więcej informacji na temat wymienionych firm i ich historii, zastosowanych technologii, a także szczegółowy opis produktów.

Pralko-suszarki LG

Południowokoreańska spółka LG oferuje na naszym rynku więcej niż dziesięć rodzajów tego wielofunkcyjnego urządzenia. Wszystkie wyposażone są wyłącznie w ładowanie od przodu. Ładowność bębna wynosi od 7 do 10,5 kg ubrań w wypadku prania, od 4 do 7 kg w wypadku suszenia. Ze względu na zużycie energetyczne, urządzenia te zazwyczaj należą do klasy A, jednak można odnaleźć nieco modeli w klasie B. Cena za produkty marki LG jest raczej średnia.

Pralko-suszarki AEG

Oprócz tradycyjnych pralek i suszarek, firma Electrolux pod marką AEG produkuje także modele hybrydowe. Większość modeli należy do najlepszej klasy energetycznej A. Załadunek bębna pralki wynosi od 7 do 10 kg, ze względu na model, załadunek bębna suszarki to 4 aż 6 kg. Marka AEG produkuje modele z ładowaniem od przodu, wolnostojące lub do zabudowy.

Pralko-suszarki Samsung

Koreański producent Samsung znany jest na naszym rynku ze względu na produkcję smartfonów oraz tabletów. Jednak skupia się także na produkcji sprzętów AGD, w tym pralek oraz suszarek. Na polskim rynku dostępnych jest tylko kilka modeli. Uważane są za droższe urządzenia.

Pralko-suszarki Beko

Firma Beko uwzględnia kompromis pomiędzy jakością i ceną. Tak samo jak w wypadku pralko-suszarek. Producent wprowadził na nasz rynek tylko kilka modeli, wszystkie to wolnostojące urządzenia, z ładowaniem od przodu. Wyposażone w ładowność 8 kg w wypadku prania, 5 kg w wypadku suszenia. Należą do klas energetycznych A i B. Cena urządzeń jest raczej niska.

Pralko-suszarki Bosch

Niemiecka firma Bosch oferuje na naszym rynku kilka wielofunkcyjnych urządzeń, które pomogą nam zarówno w praniu, jak i suszeniu. Ładowność tych produktów wynosi aż 10 kg w wypadku prania, 6 kg w wypadku suszenia. Firma Bosch kładzie nacisk na energooszczędność, niską wydajność energetyczną. Tak samo jest w wypadku pralko-suszarek, które należą do najlepszej klasy A. Należą do droższych urządzeń.

Pralko-suszarki Candy

Włoska firma Candy oferuje na naszym rynku aż trzydzieści modelów pralko-suszarek. Chodzi zazwyczaj o modele z ładowaniem od przodu, które są w stanie uprać 6 aż 10 kg ubrań oraz ususzyć 4 aż 6 kg. Większość produktów należy do najlepszych klas energetycznych, można jednak zauważyć także produkty z klasą energetyczną C. Cena poszczególnych produktów jest raczej niska.

Czyszczenie i konserwacja

Ze względu na fakt, że pralko-suszarki łączą w sobie dwa urządzenia, ich czyszczenie może być nieco nietypowe, szczególnie dla wcześniej niedoświadczonych z pralko-suszarką użytkowników. Spora część ludzi zapomina nawet o prawidłowej konserwacji osobnej pralki. Pamiętajmy jednak o tym, że regularne czyszczenie tego urządzenia może zapewnić nam jego długowieczność. Czyszczenie pralko-suszarki nie jest na szczęście procesem czasochłonnym i można go spokojnie objąć w czasie naszej regularnej rutyny sprzątania. Niedotrzymywanie regularnego czyszczenia prowadzi do konieczności wezwania serwisanta, który nad niedokładnie zadbanym urządzeniem spędzi dużo czasu. Nieprawidłowa konserwacja sprzętu prowadzi do usterek urządzenia. Poszczególne metody czyszczenia oraz konserwacji mogą się różnić w zależności od konkretnego modelu, jednak podpowiedź można znaleźć w instrukcji obsługi. Poniżej znajdują się pomocnicze kroki, których można zastosować w przypadku czyszczenia większości pralko-suszarek.

Filtr suszarki

Filtr kłaczków znany jest wszystkim osobom mającym doświadczenia ze suszeniem ubrań w suszarce. Jego czyszczenie jest łatwe, jednak trzeba go czyszczyć po każdym suszeniu. Niektóre modele wyposażone są także we wskaźnik konieczności wyczyszczenia filtra.
Czyszczenie filtra polega na wyciągnięciu filtra oraz przemyciu go pod bieżącą wodą, następnie filtr pozostawiamy do wyschnięcia, bądź wysuszamy. Filtr suszarki zatrzymuje fragmenty włókien oddzielających się od tkanin. Nieregularne czyszczenie filtra suszarki przedłuża czas suszenia oraz obniża jej efektywność.

Fartuch pralki

Kolejną częścią, na którą warto zwracać uwagę stosunkowo często, to uszczelniający kołnierz pralki. Na szczęście nie jest to trudne zadanie. Zazwyczaj po każdym praniu należy fartuch pralki sprawdzić, by nie pozostawiały w nim włosy, brud, bądź drobne przedmioty. Należy umyć go mokrą ściereczką lub szczoteczką. W obu wypadkach warto powierzchnie wytrzeć do sucha, zostawiając otwarte drzwi pralko-suszarki, by przewietrzyć urządzenie unikać nieprzyjemnego zapachu.

Filtr pompy odpływowej

Czyszczyć filtr pompy zaleca się raz na dwa, raz na trzy miesiące, gdyż chodzi o nieco trudniejsze zadanie. Filtr zanieczyszczeń pralki znajduje się na spodzie pralki. Powinniśmy go odkręcić i pozbawić wszystkich zanieczyszczeń oraz przemyć bieżącą wodą. Przed wyjęciem filtra dobrze jest przygotować duży, suchy i chłonny ręcznik lub szmatkę na wypadek wycieku resztki wody.

Filtr sitkowy

Ten rodzaj filtra niekoniecznie trzeba czyścić prawidłowo. Jest to niezbędne tylko
w wypadku, jeśli pralka nie napełnia się prawidłowo wodą. Może to oznaczać zabrudzony filtr sitkowy węża dopływowego, prawdopodobnie przez osady wapienne. Aby prawidłowo wyczyścić filtr węża dopływowego, powinniśmy zakręcić kran doprowadzający wodę do pralki, odkręcić filtr oraz wyczyszczyć go za pomocą na przykład szorstkiej szczotki.

Bęben oraz wnętrze pralki

Nawet czystość bębna pralki powinna zasługować na naszą uwagę. Trudności mogą nastąpić podczas prania i suszenia kolorowych, a później jasnych ubrań, gdyż ich włókna przywierają do bębna pralki. W takim wypadku dobrze jest przetrzeć bęben, kołnierz oraz drzwi pralki mokrą ściereczką, by kolorowe włókna nie przyczepiały się do jasnych ubrań. Raz na rok (zalecano także raz na kilka miesięcy) warto oczyszczyć bęben pralki dodaniem specjalnego do tego środka czyszczącego i nastawić pralkę na pełny cykl prania. W taki sposób pozbędziemy się brudu, pleśni, lecz także kamienia.

Płyn do zmiękczania tkanin – tak, czy nie?

Szczególnie w związku z suszeniem ubrań, można napotkać na dyskusję na temat tego, czy do prania ubrań przeznaczonych do późniejszego suszenia właściwe jest stosowanie płynu do zmiękczania tkanin. Ogólnie nie jest to zalecane w wypadku tradycyjnych suszarek, gdyż używanie płynu może powodować zanieczyszczenie wnętrz urządzenia. Także skuteczność płynu do tkanin jest względna, gdyż podczas procesu suszenia traci na intensywności zapachu. W wypadku pralko-suszarek, niewłaściwość używania płynu do tkanin nie jest uzasadniona, ze względu na ich odmienność konstrukcyjną, gdyż urządzenie to jest regularnie przepłukiwane wodą. W każdym razie zaleca się jednak stosowanie specjalnych, do suszenia tkanin w suszarkach przeznaczonych płynów, bądź skorzystać z innego sposobu zmiękczania tkanin.


Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za twoją opinię.

Pralko-suszarki
Průměrné hodnocení 4.1 z 40 hlasů