Test porównawczy oraz recenzje najlepszych pralek

Wyprodukowanie pierwszej pralki oraz jej zlecenie do użytku oznaczało punkt zwrotny w świecie prac domowych. Właśnie czynność prania oznaczana była za jedną z najgorszych już przez naszych przodków. W dzisiejszych czasach to dla nas oczywiste, że brudne ubrania wkładamy do bębna pralki, dodajemy proszek do prania i jednym przyciskiem uruchamiamy sprzęt automatyczny. To kolejna korzyść współczesnych czasów dla naszej wygody. Tym ważniejszy jest wybór odpowiedniego modelu…

Pralki dzielą się na dwie grupy ze względu na rodzaj ładowania – ładowanie od przodu, czyli od frontu zazwyczaj oznacza dużą pojemność bębna oraz szeroką gamę funkcji, ładowane od góry pralki są bardziej wygodne. Jednak parametr ładowności stanowi kwestię bardzo ważną dla kilkuosobowej rodziny. Warto szczegółowo zapoznać się z etykietą efektywności energetycznej, która oferuje szerokie spektrum ważnych informacji i danych na temat zużycia energii elektrycznej i wody, informuje o efektywności prania, wirowania oraz poziomie hałasu. Warto zwrócić uwagę także na programy, dodatkowe funkcje oraz akcesoria, by być jak najbardziej zadowolony z modelu.

Planując zakup nowej pralki, na pewno nie powinniśmy się skupiać na modelach „na jeden rok“, nie myśląc o przyszłości. Aby być modelem zadowolony, pomyślmy dokładnie o wszystkich zaletachi wadach urządzenia, nie kierujmy się tylko reklamą. Jeśli nie jesteście pewni, na co podczas wyboru pralki zwrócić uwagę, zajrzyjcie do naszego artykułu „Jak wybrać pralkę”, zawierającego wszystkie kluczowe kryteria.


Ranking – najlepsze pralki według opinii i recenzji użytkowników

Kolejność Produkt Pojemność (kg) Klasa Efektywności Energetycznej Cena orientacyjna Cena aktualna
Top 1 5 A++ 830 zł Pokaż oferty
Top 2 7 A+++ 2 700 zł Pokaż oferty
Top 3 8 A+++ 1 700 zł Pokaż oferty
Top 4 6 A+++ 1 600 zł Pokaż oferty
Top 5 6,5 A+++ 1 400 zł Pokaż oferty

Jak wybrać pralkę

Można powiedzieć, że pralka to urządzenie znajdujące się w każdym domu. Jednak nie każdy zna się na parametrach, które jakościowa pralka powinna posiadać. W niniejszym poradniku zakupowym skupimy się na pralkach ze wszystkich stron, zewnątrz i na wewnątrz. Poradnik zawiera także informacje na temat funkcji pralki, jakie ułatwiają nam proces prania, prędkości wirowania, by pralka efektywnie współpracowała ze suszarką oraz jak zorientować się w etykiecie efektywności energetycznej. Ułatwiamy podjęcie decyzji, czy wybrać pralkę ładowaną od przodu lub od góry, jaką ładowność pralki wybrać oraz na podstawie czego rozpoznajemy energooszczędny model.

Gdzie ustawić pralkę

Pierwszym krokiem przy wyborze pralki powinno być podjęcie decyzji, gdzie ma być pralka ustawiona. Pralki najczęściej umieszczano w łazience, kuchni lub w pralni jako osobnym pomieszczeniu. Zawsze ważne jest, by pralkę ocenić ze względu na jej wymagania przestrzenne. Do małych łazienek polecane są przede wszystkim pralki ładowane od góry lub pralki typu SLIM, z głębokością wynoszącą około 50 cm, ładowane od przodu. W przypadku pralek ładowanych od przodu dobrze pamiętać przestrzeni do spokojnego otwierania drzi.

Do ustawienia pralki w kuchni nadają się modele ładowane od przodu. Zwłaszcza jeśli zamierzamy pralkę poddać zabudowie pod blat kuchenny, co wydaje się jako idealne rozwiązanie. Dobrze pamiętać o tym, że ładowane od góry pralki posiadają taką samą głębokość jak pralki ładowane od przodu, jednak są węższe. Zawsze od nas będzie zależało, jakie wymiary pralki będą bardziej istotne. Jeśli potrzebujemy zaoszczędzić miejsce pod względem głębokości, idealnym dla nas roziwiązaniem będzie pralka typu SLIM (zawsze pamiętajmy o otwieraniu drzwi). Jeżeli ważna jest dla nas niska pralka, która nadaje się do zabudowy pod blatem kuchennym, najlepszym rozwiązaniem jest pralka ładowana od przodu. Jeśli poszukujemy wąski model pralki, polecamy te z ładowaniem od góry. Jeśli posiadamy w domu osobną pralnię, bądź dużą łazienkę i nie rozwiązujemy problem z oszczędnością miejsca, najlepszym rozwiązaniem jest wybrać pralkę wymiarowo większą, o dużej ładowności bębna. Szczegółowe informacje na temat rodzajów pralek oraz ładowności bębna pralki znajdują się na poniższych stronach artykułu.

Umieszczenie pralki – jaki model wybrać?

  • Bardzo mała lazienka, nie posiadamy suszarki – pralkę ładowaną od góry
  • Jeśli chcemy pralkę zabudować w kuchni – pralkę ładowaną od przodu
  • Jeśli chcemy ustawić pralkę oraz suszarkę jedno na drugim, w słupku – pralkę ładowaną od przodu
  • Duża łazienka, w przyszłości planujemy zakup suszarki – pralkę ładowaną od przodu

Rodzaje pralek

Na potrzeby naszego testu, pralki zostały podzielone w jasny sposób, na pralki ładowane od góry oraz od przodu/od frontu. Trzeciej opcji, pralko-suszarek, nie będziemy w chwili obecnej przytaczać, zostanie ona tylko w skrócie opisana. Poniżej krótko omawiamy nie tylko zalety i wady obu wariantów uwzględnionych w naszym teście pralek, lecz także jaką ładowność bębna wybrać oraz w jakie parametry i funkcje powinna być dobra pralka wyposażona.

Rodzaj pralki + Zalety – Wady
Z ładowaniem
od góry
+ Możliwość szybkiego zatrzymania pralki oraz dodania/wyciągnięcia ubrań

+ Niewymagająca na przestrzeń

+ Wygodne wkładanie do bębna
bez konieczności schylania się

– Ogólnie gorsze wyniki
w teście- Ogólnie gorsze wyposażenie- Niemożliwość ustawienia
w słupku pod suszarką
Z ładowaniem
od frontu
+ Zazwyczaj szklane drzwi pralki

+ Możliwość ustawienia w słupku
pod suszarką

+ Możliwość zabudowy

+ Ogólnie najlepiej wyposażone

– Wymagająca na przestrzeń ze względu na otwieranie
drzwi bębna- W odróżnieniu do pralki ładowanej od góry,
konieczność schylania się
Pralko-suszarka + Urządzenie dwufukncyjne, 2w1

+ Zalety patrz pralki z ładowaniem od góry

– Funkcja suszenia stosunkowo gorsza porównując do
osobnych suszarek- Ładowność bębna pralki oraz suszarki jest odrębna- Wysokie zużycie energetyczne

Pralki ładowane od góry

Wybierając pralkę, jej ładowność to kolejne ważne kryterium. Rozróżniamy ładowanie od góry lub ładowanie od przodu. Pralki ładowane od góry to zazwyczaj mniej wymagające na przestrzeń urządzenia. Aczkolwiek oszczędzają ilość przestrzeni koniecznej do otwierana drzwi, jak w wypadku pralki ładowanej od przodu, jednak są bardziej wymagające ze względu na wysokość (należy pamiętać o wystarcającej – minimum 50 centymetrowej przestrzeni nad pralką, umożliwiającej swobodne otwarcie klapy). Na górnej pokrywie pralki nie można ustawiać rzeczy (jeśli nie chcemy je za każdym razem zdejmować) oraz tego typu modele nie nadają się do zabudowy pod blat kuchenny. Z drugiej strony to wygodne rozwiązanie dla osób starszych lub unieruchomionych, gdyż nie wymaga od nas schylania się do bębna pralki.

Za jedną, przez użytkowników uważaną zaletą, to możliwość szybkiego zatrzymania pralki, by móc dodać trochę ubrań. Chociaż jest to możliwe, nie zalecamy tego. Regularne zatrzymywanie cyklów pralki może prowadzić do usterek. Zazwyczaj nie kontynuuje rozpoczęty już program, lecz zaczyna go od początku. Ogólnie można powiedzieć, iż pralki ładowane od góry posiadają mniej funkcji oraz często mniejszą efektywność wirowania w porównaniu do pralek ładowanych od przodu.

Pralki ładowane od przodu

Pralki z ładowaniem od przodu, zazwyczaj wyposażone są w szklane drzwi, które pozwalają nam na obserwowanie przebiegu cyklu prania, (a także nie zapomnimy, że wcześniej włożyliśmy pranie do pralki). Standardowe wymiary pralek ładowanych od przodu: szerokość 60 cm, wysokość 85 cm, głębokość 60 cm. Niektóre modele można estetycznie zabudować pod blat kuchenny, bądź górną część pralki wykorzystać i na górnej pokrywie postawić suszarkę. W takim przypadku jednak konieczne jest, aby oba urządzenia były umieszczone na równej powierzchni i na przeznaczonym do tego łączniku, z powodu dochodzącej wibracji podczas cyklu wirowania.

Ze względu na rozmiarowo szersze urządzenia, pralki z ładowaniem od przodu są bardziej stabilne oraz oferują większy bęben pralki, i co za tym idzie, większą ładowność. W porównaniu do pralek z górnym wsadem posiadają także więcej funkcji. Również asortyment jest bardziej rozmaity niż w przypadku modeli z ładowaniem od góry. Jeśli doceniamy różnego rodzaju programy oraz akcesoria, pralka z ładowaniem od przodu będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Pralka z górnym wsadem to bardziej tradycyjne, standardowo wyposażone urządzenie, bez dodatkowych funkcji, takich jak generator pary lub automatyczny dozownik detergentu. Kompromisem pomiędzy pralką ładowaną od góry i ładowaną od przodu to na przykład model SLIM z ładowaniem od przodu.

Pralka ładowana od przodu to dobra podstawa dla zakupu suszarki w przyszłości, gdyż urządzenia można postawić jedno na drugim. Istnieje także możliwość zakupu pralki i suszarki jako zestawu.

Pralki typu SLIM – kompromis pomiędzy pralką ładowaną od góry i ładowaną od przodu to na przykład modele SLIM ładowane od przodu. Nazwa SLIM oznaczą, że pralka ma mniejszą głębokość (do 50 cm) i dla tego oszczędza miejsce. Zazwycaj chodzi o urządzenie ze średnią lub małą ładownością, jednak oferta programów i funkcji nie różni się od zwykłych modelów ładowanych od przodu.

Pralki ładowane „z boku“

W Internecie można w niektórych artykułach odnaleźć informacje o tak zwanym ładowaniu „z boku“. Takich modelów pralek w obecności nie ma. Zazwyczaj mowa o tradycyjnym ładowaniu od przodu, które pewna część ludzi nazywa „bocznym“ ze względu na boczne usytuowanie pralki. Innych, niż ładowanych od góry lub ładowanych od frontu, tam gdzie znajdują się wszystkie przyciski oraz front pralki, modeli obecnie w czasie pisania tego artykułu na polskim, a także zagranicznym rynku brak.

Pralko-suszarki

Na rynku pojawiają się także modele pralek kombinowanych, połączonych z funkcją suszenia. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób nie posiadających osobnej suszarki, a nawet balkonu oraz innego pomieszczenia do suszenia ubrań. Ich wadą jednak jest to, że pojemność bębna pralki i bębna suszarki nie jest taka sama i zazwyczaj suszarka jest w stanie ususzyć jedynie połowę upranego wcześniej prania. Zaletą jest jednak możliwa ciągłość programu, gdyż proces suszenia bezpośrednio nawiązuje na proces prania. Pralko-suszarek nie zamieściliśmy do naszej recenzji, zazwyczaj zużywają większej ilości energii elektrycznej, jako urządzenia są cięższe, droższe a do ich oceny konieczne jest uwzględnienie parametrów suszenia. Dla tego porównanie z tradycyjnymi pralkami nie miałoby większego znaczenia.

Najważniejsze parametry

Wybierając pralkę, prawdopodobnie nie można jej wcześniej wypróbować. Isnieje kilka kryteriów, na podstawie których można łatwiej dowiedzieć się, które modele pralek są bardziej efektywne, a także energooszczędne. Na poniższych stronach zostały wszystkie informacje szczegółowo opisane, wspomniano także o tym, gdzie można tego rodzaju informacje odnaleźć. Oprócz tego podane są także w tabeli recenzji dla każdej poszczególnej pralki.

Zużycie energetyczne pralki

Tak jak od każdego sprzętu AGD, także od pralki wymagano, by była jak najbardziej efektywn i oszczędna. Od 2013 roku, pralki o klasie energetycznej gorszej niż A+ nie mogą być sprzedawane na terenach UE. Dlatego na rynku można odnaleźć tylko modele z oznaczeniem klasy A wraz z jednym lub kilkoma znakami +. Najlepsza klasa energetyczna to A+++. W idealnym przypadku zużycie energii elektrycznej nie powinno przekraczać 1 kWh na cykl prania, droższe pralki mogą zużywać 0,76 kWh. Idealne zużycie wody podczas jednego prania powinno wynosić około 40-50 litrów.

Pranie oraz wirowanie

Klasa efektywności prania oznacza właściwie stopień skuteczności prania i informacja powiadamia nas o zdolności pralki radzić sobie z bardzo zabrudzonymi ubraniami. Klasa efektywności wirowania określa, jaki będzie stopień wydajności suszenia. Obiwiązuje tutaj klasyfikacja za pomocą liter od A do G, gdzie A jest najlepsza, G najgorsza. Pralki oferowane obecnie na naszym rynku nie posiadają gorszą niż najlepszą klasę efektywności prania, jednak na informacji efektywności suszenia warto się skupić. Trzeba pamiętać o tym, że zużycie energetyczne, efektywność prania, jak i wirowania, to wartości orientacyjne, opierające się na 1 cyklu prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60°C. Wybierając inny program, wartości te mogą być mniej lub więcej zróżnicowane.

Kwestia efektywności wirowania ważna jest szczególnie dla posiadaczy suszarek do ubrań, gdyż wymaga ona wirowania przynajmniej 1200 obrotów na minutę. W wypadku wirowania najlepszą opcją jest regulowanie liczby obrotów. Dla posiadaczy suszarek, wartość 1200 obr./min. to świetny wynik, jednak podczas prania delikatnych ubrań, których nie planujemy suszyć w suszarce, docenimy regulowanie liczby obrotów. Nasz ulubiony sweter nie będzie tylko dobrze wyżęty, lecz najprawdopodobniej także bardzo pognieciony (nie wspominając o tym, że delikatne tkaniny nie lubią intensywnego wirowana i z tego powodu mogą także powstawać zmechacenia). Niektóre modele pralek wyposażone są nawet w 1600 lub 1800 obrotów. Jednak podczas zwykłego wirowania nie jesteśmy w stanie wykorzystać tak dużej liczby obrotów, a z tego względu pralka będzie nas tylko dużo kosztowała.

Etykieta energetyczna pralki

Bardzo pomocnym narzędziem podczas wybierania pralki, to etykieta efektywności energetycznej, która zawiera najważniejsze informacje dotyczące urządzenia. Jeśli spotkaliśmy się już z etykietą energetyczną, na przykład przy wyborze innego urządzenia, przeczytanie jej będzie dla nas stosunkowo łatwe. Jeśli jednak potrzebujemy z tym pomocy, poniżej znajdują się wyjaśnienia.

a) Klasa efektywności energetycznej (klasa energetyczna) – informuje nas zużyciu energetycznym ze względu na jej ładowność, najlepsza klasa to A+++.

b), c) Pobór energii elektrycznej oraz pobór wody za rok – na podstawie tych informacji można orientacyjnie obliczyć roczne koszty eksploatacyjne urządzenia. Orientacyjną liczbę cykli/rok szacowano na 220. Oznacza ona pranie przez prawie każdy powszedni dzień roku.

d) Wielkość bębna pralki – oznacza maksymalną pojemność na 1 cykl prania. Więcej informacji na temat załadunku pralki można odnaleźć w kolejnym rozdziale.

e) Efektywność wirowania – oznaczana literami od A do G. Najlepsza klasa A oznacza, że
w odwirowanym ubraniu powinno zostać mniej niż 45 % wody. Etykieta dla pralek nie zawiera klasy efektywności prania, gdyż wszystkie na rynku dostępne pralki z ładownością powyżej 3 kg, ze względu na obecnie unijny wymóg obowiązkowy, powinny znajdować się w klasie A.

  1. f) Poziom emitowanego hałasu – odpowiada hałasu emitowanego podczas cyklu prania oraz wirowania. Poszczególny rozdział dotyczący hałasu znajduje się w osobnym akapicie, w którym doradzamy, których dźwięków unikać, a które są bardziej / raczej powszechne.

Poziom hałasu

Pralka to jedno z najbardziej hałaśliwych sprzętów domowych, a także jedno
z najważniejszych, na co dzień używanych urządzeń w gospodarstwie domowym. Z tego powodu parametr głośności pralki jest bardzo ważny i powinniśmy się skupić na zakupu możliwie najmniej hałaśliwego modelu. Zwłaszcza w przypadku, jeśli pierzemy zazwyczaj wieczorem lub w nocy. Najlepsze modele generują hałas na poziome do 50 dB, tańsze modele mogą podczas pracy hałasować na poziomie 60 lub więcej dB. Podczas wirowania generowany hałas zwiększa się do 70 aż 80 dB. Wydaje się, że to niewielka różnica, ale należy pamiętać, że głośność dźwięku nie narasta liniowo wraz z liczbą decybeli. Wręcz przeciwnie – każdy kolejny decybel jest bardziej słyszalny.

Parametry oraz funkcje pralek

Oprócz podstawowych parametrów, takich jak klasa efektywności wirowania, interesować nas mogą także inne cechy pralki ze względu na jej konstrukcje oraz wyposażenie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jaka pojemność bębna będzie będzie dla nas najbardziej odpowiedna oraz jakie funkcje ułatwią nam proces prania.

Ładowność pralki

Jednym z podstawowych parametrów pralki jest jej ładowność. W wypadku jedno- lub dwuosobowego gospodarstwa domowego wystarczy małe urządzenie z pojemnością bębna około 4 kg, dla cztero- lub kilkuosobowej rodziny lepszym rozwiązaniem będą pralki z załadunkiem 6 lub więcej kg. Jednak lepszym rozwiązaniem to ogólnie większe ze względu na ładowność pralki, gdyż bęben powinien być napełniony tylko z 80 %, aby ubrania mogły się swobodnie przemieszczać i pranie w ten sposób było bardziej efektywne. Raz na jakiś czas będziemy także prać większe tekstylia domowe, takie jak koce, narzuty i kołdry. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku bębna wypełnionego tylko do połowy, pranie staje się nieefektywne. Na ładowności pralki powinniśmy się zdecydować ze względu na idywidualne potrzeby poszczególnego gospodarstwa domowego – więcej ubrań w wypadku rodziny z małym dzieckiem lub kwestia prania ubrań do pracy.

Liczba osób mieszkających razem Odpowiednia ładowność
1-2 osoby Pojemność bębna wynosząca 4-5 kg jest wystarcająca
4 lub więcej osób Konieczna jest pojemność bębna 7 lub więcej kg

Podstawowe funkcje oraz akcesoria

Do podstawowych funkcji pralki należy blokada przed dziećmi oraz opóźniony start. Blokada przed dziećmi nie należy do najważniejszych parametrów, jednak dla rodzin z dziećmi funkcja ta jest niezbędnie ważna. Opóźniony start czyni z pralki mniej więcej samoczynne urządzenie, gdyż uruchomia pralkę podczas naszej nieobecności w domu. Z tego względu pralka dostosowuje się do naszego programu dziennego. Obsługiwanie pralki ułatwia oświetlenie wnętrza bębna oraz wyświetlacz elektroniczny LCD lub LED. Niewielkim, lecz ważnym dodatkiem jest także sygnalizacja dźwiękowa informująca o zakończeniu programu.

Fuzzy Logic

Stosunkowo w obecnej chwili popularna funkcja Fuzzy logic (lub inny rodzaj automatyki wagowej), dostosowuje się do konkretnej pojemności ubrań w bębnie pralki, oszczędzając w ten sposób wodę i energię.  Po prostu jest w stanie zważyć pranie i odpowiednio dobrać program. Nawet jeśli pralka wyposażona jest w tego typu funkcje, nie zalecano wypełniać bębna pralki tylko do połowy. Oszczędność, na jaką pozwala funkcja, nadal nie jest wystarczająco wysoka, aby pranie niewielkiej ilości ubrań było opłacalne. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na wielkość bębna, która będzie dla nas najbardziej odpowiedna.

Szósty Zmysł

Podobno jak funkcja Fuzzy Logic, działa także tak zwany Szósty Zmysł. Dostosowuje się do prania nie tylko ze względu na jego wagę. Na podstawie wybranego rodzaju tkaniny, pralka sama decyduje o temperaturze, czasu trwania programu oraz ilości obrotów podczas wirowania. Problemem mogą być farbujące ubrania, gdyż pralka będzie próbowala je prać tak długo, dopóki nie dojdzie do przekonania, że odpływająca woda jest wystarczająco czysta. Z tego powodu, kolory ubrań stają się wyblakłe oraz pralka zużywa więcej energii i wody.

Autodozowanie

Ilość użytego detergentu, tak jak proszku do prania, ma istotny wpływ na warunki samego prania. Zbyt mała ilość detergentu nie jest w stanie dobrze uprać pranie, natomiast zbyt duża ilość detergentu poddana jest większemu zużyciu wody na płukanie, a co za tym idzie, także energii. Pozostałości detergentów mogą być przenoszone również na ubrania i powodować nie tylko zabrudzenia, ale także problemy skórne. Dlatego niektóre modele wyposażone są w automatyczne dozowanie. Proszek do prania oraz płyn zmiękczający wystarczy tylko raz na jakiś czas uzupełnić w komorze zasobnika. Urządzenie samo dopasowuje ilość potrzebnego detergentu do aktualnego wsadu – na podstawie jego wagi, stopnia znieczyszczenia oraz rodzaju tkaniny.

Dodatkowe funkcje / Funkcje nowoczesnych pralek

Niektóre modele wyposażone są w różnego rodzaju specjalne funkcje, takie jak funkcja pary, funkcja zraszania prania lub funkcja zdalnego sterowania ze smartfonu przez WiFi. Funkcja pary nadaje się do odświeżania ubrań, wyrównuje zagięcia na praniu oraz usuwa nieprzyjemny zapach z przesiąkniętych papierosowym dymem delikatnych ubrań. Funkcja ta jest w stanie ubrania w pewnym stopniu zdesynfikować, z tego względu nadaje się do prania pościeli oraz innych rodzajów tkanin. Pranie z funkcją pary to bardzo oszczędne, delikatne oraz efektywne rozwiązanie w porównaniu do prania w wodzie. Jest dlatego możliwe, że w przyszłości zobaczymy w ofercie także osobne pralki parowe.

Silnik pralki

Na rynku odnajdziemy zazwyczaj trzy rodzaje silników. Silnik wpływa na poziom hałasu oraz zużycie energii elektrycznej. W naszej recenzji nie oceniamy rodzaju silnika. Jako podstawowe kryterium oceniania to jego poziom hałasu oraz zużycie energetyczne.

Klasyczny silnik klatkowy/silnik szczotkowy

Składa się z czterech elementów: silnik napędzający, pasek napędowy, koło pasowe oraz trzpień silnika. Jest montowany poza osią bębna i wyznacza się mniejszą efektywnością niż silniki nowocześniejsze. Na skutek tarcia szczotek węglowych o siebie wytwarza energię mechaniczną. Ten rodzaj silnika generuje zbyt wysoki poziom hałasu oraz zużywa więcej energii elektrycznej. Silnik klatkowy także szybciej się zużywa, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Silnik inwerterowy

Składa się z tych samych elementów jak silnik klasyczny, znajduje się także na tym samym miejscu, cyzli poza osią bębna. Jednak nie posiada szczotek, lecz wyposażony jest w magnesy. Zastosowana technologia pozwala silnikowi obracać się dzięki indukcji magnetycznej. Dzięki temu praca urządzenia jest bardziej kompaktowa, cicha, a także energooszczędna. Większość producentów zapewnia dodatkową 10-letnią gwarancję.

System Direct Drive

System napędu bezpośredniego to silnik w nowoczesnych, droższych i wyższej jakości pralkach. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch modeli, silnik montowany jest na osi bębna. Z tego powodu niekonieczna jest obecność paska i koła pasowego, gdyż bęben połączony jest bezpośrednio z silnikiem. Jest łatwiejszy w eksploatacji oraz bardziej niezawodny. Jest także bardziej efektywny w zużyciu energetycznym, mniej hałasuje i wibruje.

Obsługa

Łatwość obsługi urządzenia oraz zrozumiałość instrukcji obsługi są ważne dla wygodnego użytkowania pralki. Krótko mówiąc, obsługa pralki powinna być jak najbardziej intuicyjna, by oszczędzała nam pracę i nie powodowała kolejnych trudności. Zaletą jest elektroniczny wyświetlacz, który podaje informacje dotyczące przebiegu prania, czasu poszczególnego cyklu, bądź ewentualnej usterce.

Zrozumiałość oraz łatwość to raczej subiektywne pojęcia, dlatego nasza recenzja pralek posiada także opinie użytkowników (posiadających pralkę przez krótki lub dłuższy czas), którzy kwestię łatwości obsługi często otwierali. Na podstawie tego możemy sobie stworzyć własną opinię na temat obsługi urządzenia. Warto także ocenić pralkę ze względu na wygląd, na przykład na zdjęciu, gdzie możemy ocenić także panel sterowania. W końcu nie jest idealnym rozwiązaniem codzienne kierowanie się instrukcją obsługi, by móc zorientować się w mnóstwie nieznanych nam symboli.

Popularni producenci pralek

Na rynku krajowym można odnaleźć pralki od kilka dziesiątek producentów. Wybraliśmy tych najpopularniejszych i napisaliśmy o nich poszczególne artykuły. Zawierają informacje na temat specyfik poszczególnych produktów, w jakim przedziale cenowym się znajdują i jakiej technologii używają. Zawierają także informacje na temat historii poszczególnych firm.

Pralki Whirlpool

Pralki amerykańskiej marki Whirlpool to bardzo popularne urządzenia na polskim rynku. W ich ofercie przeważają pralki wolnostojące, ładowane od przodu. Posiadają także kilka modelów z ładowaniem od góry. Produkty marki Whirlpool charakteryzują się niskim poziomem hałasu oraz wysoką energooszczędnością.

Pralki LG

Koreańska marka LG wprowadza na rynek zarówno klasyczne, tradycyjne pralki, jak i wersje SLIM. Skupia się wyłącznie na pralkach ładowanych od przodu. Większość modeli należy do klasy energetycznej A+++, czyli mowa o wysoko oszczędnych modelach. Wyróżniają się ladownością pralki, która wynosi do 12 kg prania, dzięki czemu nadają się również dla dużych rodzin.

Pralki AEG

Niemiecka firma AEG należy do popularnych producentów sprzętów AGD, w tym pralek. W asortymencie dominują klasyczne pralki ładowane od przodu. Oferują także modele ładowane od góry, a także wersje SLIM. W ramach czterech linii można odnaleźć urządzenia o ładowności od 6 do 10 kg. Nowe modele wyposażone są także w fukncję pary. Poziom cenowy jest bardzo szeroki.

Pralki Beko

Turecki producent Beko stara się zasadniczo utrzymać jak najniższe ceny sprzętów, w tym pralek. Oferuje przede wszystkim klasyczne, wolnostojące, ładowane od przodu pralki. Ładowność pralki to zazwyczaj 6 aż 7 kg ubrań. Większość modeli znajduje się w klasie energetycznej A+++. Cena produktów jest raczej niska.

Pralki Bosch

Pralki niemieckiego producenta Bosch to zazwyczaj klasyczne, ładowane od przodu modele. W ofercie jednak posiada także modele SLIM oraz pralki ładowane od góry. Wszystkie modele wyznaczają się energooszczędnością oraz należą do klasy energetycznej A+++. Pojemność bębna wynosi 5 aż 9 kg ubrań. Ogólnie pralki Bosch to zaawansowanie techniczne urządzenia, dlatego ich cena jest trochę wyższa.

Pralki Electrolux

Szwedzka marka Electrolux należy między popularne producenty nie tylko na naszym rynku. W asortymencie dominują pralki ładowane od przodu. Jednak w ofercie odnajdziemy także pralki ładowane od góry, modele SLIM, modele przeznaczone do zabudowy oraz pralko-suszarki. Ze względu na zużycie energetyczne, pralki Electrolux to energooszczędne modele, należące do klasy energetycznej A+++. Ładowność pralki wynosi 7 aż 10 kg.

Pralki Indesit

Pralki tego włoskiego producenta wyznaczają się ładownością od 5 do 8 kg. Wyjątkowo można zobaczyć model z pojemnością 9 kg. W ofercie znajdują się klasyczne, wolnostojące modele z ładowaniem od przodu. Zaletą pralek Indesit to energooszczędność – należą do klas energetycznych A++ oraz A+++.

Pralki Samsung

Pralki koreańskigo producenta Samsung to wyłącznie modele wolnostojące, ładowane od przodu. Pojemność pralki wynosi 5 aż 9 kg, w zależności od modelu. Większość modeli należy do klasy energetycznej A+++. Wyposażone są w rozmaite, specjalne funkcje. Samsung ma w ofercie pralki z 11 linii.

Pralki Zanussi

W ofercie włoskiego producenta odnajdziemy wyłącznie pralki wolnostojące. Asortyment reprezentują modele tak ładowane od przodu, jak i od góry. Ze względu na zużycie energetyczne nie należą do najefektywniejszych urządzeń – najbardziej energooszczędne modele posiadają klasę A++. Poziom hałasu jest raczej wysoki, jednak ceny urządzeń są niskie.

Pralki Gorenje

Pralki słoweńskiej marki Gorenje różnią się przede wszystkim swoim wyglądem. Oprócz modeli w kolorze białym, bądź czarnym, w ofercie posiadają także modele w kolorze pomarańczowym, czerwonym lub jeszcze innym. Wszystkie pralki to ładowane od przodu modele. Do małych łazienek można wykorzystać oferowane przez markę modele SLIM. Ładowność urządzeń wynosi 6 aż 9 kg. Pralki są energooszczędne, należą do klasy energetycznej A++ oraz A+++.

Konserwacja pralki

Choć wielu z nas o tym zapomina, pralka nie jest urządzeniem bezobsługowym. Warto pamiętać o regularnej konserwacji, która wydłuży żywotność pralki. Prawidłowe czyszczenie nie jest ani trudne, ani czasochłonne, w porównianiu do czyszczenia długo zaniedbywanej pralki, które może zająć sporo czasu z niepewnym rezultatem. Zanieczyszczenia pralki skracają jej żywotność, a także ubrania mogą nie być już idealnie czyste i świeżo pachnące po wyjęciu.

Kołnierz pralki

Ta część pralki powinna być regularnie oczyszczana, najlepiej po każdym cyklu prania.
W gumowym pierścieniu uszczelniającym często znajduje się kurz, włókna tkanin, włosy oraz inne drobne przedmioty. W połączeniu z wodą, która czasami pozostaje w kołnierzu pralki, stwarzają w ten sposób doskonałe warunki do rozwoju bakterii, pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu. Aby zapobiegać tym komplikacjom, należy kołnierz po każdym praniu sprawdzić, wyjąć przyczepione rzeczy, umyć mokrą ściereczką oraz wytrzeć do sucha. Z wyczyszczeniem osadu dobrze pomoże nam szczoteczka, ocet lub środki desynfekcyjne. Po skończonym cykle prania powinniśmy zostawić drzwi pralki otwarte by odpowiednio przewietrzyć urządzenie i dzięki temu unikać wilgoci.

Dozownik

Funkcjonalną szufladkę na detergenty, zarówno w płynie jak i w proszku, wystarczy raz na miesiąc, lub jeśli widzimy stopy zanieczyszczeń, wyczyścić. Podczas prawidłowej konserwacji wystarczy szufladkę na detergenty wyjąć oraz umyć pod gorącą, bieżącą wodą lub oczyścić ściereczką. Osadzony brud, tak jak osady kamienia, będzie wymagał użycia szczoteczki, odkamieniacza (lub octu), albo szpilki lub wykalaczki, by wyczyścić drobne otwory i dysze. Kolejnie powinniśmy szufladkę wytrzeć do sucha oraz pozostawić otwartą do wyschnięcia (tego jednak można robić po każdym praniu). Regularne czyszczenie szufladki, tak samo jak kołnierza pralki, zapobiega rozwoju bakterii, mikroorganizmów oraz pleśni.W szufladce na proszek do prania i płyn do płukania gromadzą się także zaschnięte resztki detergentu, które mogą powodować plamy na ubraniach.

Filtr pralki

Filtr pompy odpływowej pralki zasługuje na naszą uwagę mniej więcej raz na dwa, raz na trzy miesiące. W porównaniu do czyszczenia kołnierza pralki, konserwacja filtra pralki to bardziej wymagający proces. Jednak procedura ta jest podana w instrukcji obsługi poszczególnej pralki i na pewno każda osoba da radę. Krótko mówiąc, wystarczy filtr pralki odkręcić (polecamy do tego przygotować ręcznik lub szmatkę na wypadek wycieku resztki wody), pozbawić zabrudzeń, w tym włosów, włókien z tkanin oraz innego rodzaju zanieczyszczeń, przemyć bieżącą wodą oraz włożyć z powrotem.

Bęben

Nie można liczyć na to, że będziemy bęben pralki myć oraz wysuszać po każdym cyklu prania. Aby wydłużyć żywotność pralki, w tym bębna, warto co jakiś czas (w zależności od częstości prania lub naszej decyzji, co pół roku lub raz na miesiąc) wykonać tak zwane pranie pralki, czyli ustawić cykl bez załadunku wraz ze specjalnym, przeznaczonym do czyszczenia wnętrza pralki środkiem czyszczącym. Zalecamy nie pozostawiać pranie w bębnie pralki po skończonym cykle zbyt długo, aby nie przeciążać jednej strony bębna.

Nowe technologie w pralkach

Jeszcze jakiś czas temu to przełomowe, smart technologie, dziś coraz częściej spotykamy je w tradycyjnych sprzętach AGD, a także coraz częściej można zdalnie włączać pralkę, nawet jeśli nie ma nas w domu. Specjalne aplikacje diagnostyczne pomogają nam wykryć możliwe błędy lub są w stanie pobrać z Internetu nowe programy prania. Więc co jeszcze można oczekiwać?

Pranie bez użycia wody

Jedną z ciekawych technologii to pranie parowe, które w przyszłości mogłoby zastąpić pranie tradycyjne, w wodzie. Wiele dzisiejszych modeli pralek wyposażonych jest w funkcję pary. Kolejną technologią oszczędzającą wodę, to pralka wykorzystująca do prania polimerowe kulki o właściwościach czyszczących. Już w 2014 r. informowano o tej nowej techologii, która powstała za granicą i w chwili obecnej używana jest przez hotele oraz pralnie przemysłowe, jednak nie została jeszcze wprowadzona do gospodarstw domowych. Kulki polimerowe przelatują między ubraniami, wciągając cząstki brudu, a następnie zamykając w środku. Z tego względu są w stanie zaoszczędzić 80 % wody, 50 % detergentu do prania i 50 % energii elektrycznej. Nie trzeba już segregować ubrania na białe oraz kolorowe, gdyż polimerowe perełki nie przenoszą barwników z tkanin kolorowych i odwrotnie, dzięki czemu ubrania się nie zafarbują. Po skończonym procesie prania, kulki zostaną usunięte z bębna przez otwory do zbiornika i można je wykorzystać ponownie.

 


Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za twoją opinię.

Pralki
Průměrné hodnocení 4.5 z 11 hlasů