Test porównawczy oraz recenzje najlepszych odkurzaczy

Odkurzanie. Niewiele ludzi uważa tę  pracę domową za ulubioną. Zazwyczaj jest to raczej zło konieczne, które po prostu raz na jakiś czas trzeba wykonywać. Na szczęście współczesne czasy starają się nam w tym pomagać, i z tego względu powstały odkurzacze podłogowe. Urządzenie wciąga powietrze łącznie z cząsteczkami kurzu i brugu i zamyka je w praktycznym pojemniku, który wystarczy tylko opróżnić.

Oferta odkurzaczy znacznie się rozszerzyła od momentu ich powstania i dała początek nowemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę istnienie odkurzaczy workowych oraz bezworkowych, z plastikowym pojemnikiem. Do kolejnych ważnych parametrów należy pojemność zbiornika na zanieczyszczenia, moc silnika oraz informacje zawarte na etykiecie efektywności energetycznej – zużycie energii, skuteczność odkurzania podłóg twardych oraz dywanów, poziom głośności. Dobrze jest także pamiętać o wadze urządzenia, dlatego, że im lżejszy odkurzacz, tym lepsza poręczność, czyli manipulacja.

Dziś odkurzacza nie brakuje prawie w żadnym gospodarstwie domowym. Jednak jeśli zdecydowaliśmy się na wybór nowego urządzenia, powinniśmy zwrócić szczegółową uwagę na właściwy wybór. Każdy parametr odgrywa ważną rolę w tym, czy będziemy zadowoleni z zakupu. Jeśli jednak trudno zorientować się w dużej liczbie oferowanych modeli, zalecamy zajrzeć do naszego artykułu „Jak wybrać odkurzacz“. Zawarte w nim informacje pomogą nam dokonać właściwego wyboru.


Ranking – najlepsze odkurzacze według opinii i recenzji użytkowników

Kolejność Produkt Producent Moc (W) Cena orientacyjna Cena aktualna
Top 1 Karcher 1 000 280 zł Pokaż oferty
Top 2 Electrolux 600 480 zł Pokaż oferty
Top 3 Zelmer 800 280 zł Pokaż oferty
Top 4 Philips 650 450 zł Pokaż oferty
Top 5 Zelmer 800 280 zł Pokaż oferty

Jak wybrać odkurzacz

Jakkolwiek odkurzacz to stosunkowo mały sprzęt AGD, jego wybór może być nadal dość utrudniony. Pomimo podstawowej funkcji odkurzania, trzeba także zwrócić uwagę na poszczególne parametry, uwzględniając obecność zwierząt domowych lub osoby z alergią. Dzięki naszemu artykułowi można odzyskać lepszy przegląd w aktualnej ofercie odkurzaczy. Doradzamy, na co przy wyborze zwrócić uwagę oraz ile pieniędzy warto zainwestować w zakup nowego urządzenia.

Typy odkurzaczy

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, to jaki rodzaj odkurzacza jest nam potrzebny. Niektórzy wolą miotłę i tradycyjne zamiatanie podłogi, podczas gdy inni wolą mop, w inny sposób nie sprzątając. Obecnie na rynku znajdują się różnego rodzaju odkurzacze, dzięki którym sprzątanie będzie nie tylko bardzo łatwe, lecz także przyjemne. Nieważne, jakie rodzaje podłóg posiadają nasze domy, a także nieważne, czy nasza podłoga potrzebuje od czasu do czasu dodatkowego czyszczenia wodą. Pewne typy odkurzaczy posiadają obie funkcje – odkurzania i czyszczenia na mokro. Poniżej podajemy typy na naszym rynku znajdujących się odkurzaczy:

  1. Odkurzacz standardowy
  2. Odkurzacz wielofunkcyjny/przemysłowy
  3. Odkurzacz pionowy
  4. Odkurzacz ręczny
  5. Odkurzacz pionowy z odłączanym odkurzaczem ręcznym, 2w1
  6. Odkurzacz automatyczny – robot
  7. Odkurzacz centralny
Typ odkurzacza + Zalety – Wady
Odkurzacz standardowy Dostateczna moc ssania,
niska cenaNajlepszy stosunek cena/wydajnośćDostępny
Konieczność przenoszenia
Waga
Wielofunkcyjny/Przemysłowy Odkurzanie na mokro i sucho

Wysoka moc ssania

Duża pojemność zbiornika

Spory gabaryt

Nieporęczny

Wysoka cena

Odkurzacz pionowy Niska waga

Odkurzanie bez konieczności schylania się

Poręczny

Raczej niska moc ssania

Gorsze wyniki w wypadku
odkurzania dywanów

Gorszy stosunek cena/wydajność

Odkurzacz ręczny Poręczny

Łatwy w obsłudze

Niska moc ssania

Dodatkowy sprzęt pomocniczy

Odkurzacz pionowy
z odłączanym odkurzaczem
ręcznym
Dwa urządzenia w jednym

Poręczny

Niska moc ssania
oraz wysoka cena
w porównaniu do
tradycyjnych
odkurzaczy pionowych
Odkurzacz automatyczny,
robot
Regularne i automatyczne odkurzanie, nawet jeśli

jesteśmy w pracy

Wysoka cena

 

Nie nadaje się do wszystkich typów powierzchni

Odkurzacz centralny Bez konieczności kabla zasilającego
Bez konieczności przenoszenia na piętroWysoka moc ssaia
Cena
Przydatny do domów rodzinnych

1. Standardowy odkurzacz

Klasyczny odkurzacz to jeden z najczęściej kupowanych typów. Znajduje zastosowanie w zdecydowanej większości domów i doceniany jest przez właścicieli dywanów, jak i osób posiadających twarde powierzchnie w domu. Ze względu na różnego rodzaju dodatkowe szczotki i końcówki, urządzenie nadaje się także do odkurzania tapicerek bądź jako pomoc w sprzątaniu samochodu. Tym rodzajom odkurzaczy zostanie poświęcona oddzielna strona. Podstawą wyboru to sposób gromadzenia kurzu, czyli odkurzacz bezworkowy lub workowy. Rodzaje te zostały opisane poniżej w naszym poradniku.

2. Wielofunkcyjny/przemysłowy

Wielofunkcyjne odkurzacze nadają się do odkurzania tak na sucho, jak i na mokro. Dlatego wycieranie, czyszczenie dywanów, a także tapicerki na mokro oraz zbiór wody jest możliwy za pośrednictwem jednego urządzenia. Zazwyczaj są większe ze względu na gabaryt, cięższe oraz droższe w porównaniu do standardowych odkurzaczy. Docenimy je w przypadku, jeśli wolimy kombinację odkurzania na sucho i morko oraz potrzebny jest nam duży zbiornik na zabrudzenia. Zazwyczaj wykorzystywany jest przez firmy profesjonalne, do sprzątania biur, warsztatów i dużych obiektów.

Jako specjalny rodzaj odkurzaczy można wspomnieć odkurzacze do popiołu oraz dmuchawy i odkurzacze do liści.

3. Odkurzacz pionowy

Odkurzacze pionowe mogą występować jako wersje przewodowe, z okablowaniem (uwaga, ze względu na małą przestrzeń, nie są wyposażone w automatyczne zwijanie kabla), a także jako wersje bezprzewodowe/akumulatorowe. Akumulator powinniśmy po pracy doładować. Ich zaletą to niska waga, zazwyczaj niska cena oraz łatwość obsługi i przenoszenia. Na rynku znajdują się workowe, jak i bezworkowe wersje odkurzaczy pionowych. Ich moc ssania będzie bardzo zróżnicowana. Zazwyczaj jest bardzo niska, z tego powodu nadaje się do małych pomieszczeń lub biur, nie nadaje się więc do odkurzania dywanów, ponieważ nie ma wysarczającej mocy, by wyciągnąć brud z tkaniny. Odkurzacz pionowy to przydatny pomocnik do sporadycznego sprzątania lub dla osób starszych – odkurzanie jest możliwe bez konieczności schylania się. Jednak powinniśmy zwrócić szczegółową uwagę na wagę odkurzaca – trzeba pamiętać o tym, że będziemy trzymali prawie cały jego ciężar (oprócz kabla) w jednej dłoni. I choć odkurzacz pchamy przed sobą i nie musimy go już ciągnąć za sobą, ciągle można odczuwać pewien ciężar. Po kilku minutach odkurzania z ciężkim pionowym urządzeniem, możemy czuć się rozczarowani zakupem (jeśli jednak nie planujemy zamienić siłownię na odkurzanie).

4. Odkurzacz ręczny

Odkurzacze ręczne zazwyczaj występują tylko jako wersje akumulatorowe i ładowane są
we stacji dokującej lub poprzez podłączenie do gniazdka, na przykład jak w wypadku smartfona. Zaletą jest możliwość łatwego przenoszenia i bardzo niska waga – dlatego staje się dobrym pomocnikiem do szybkiego odkurzania drobnego brudu (na przykład rozsypanej mąki) – odkurzanie standardowym, nieporęcznym urządzeniem byłoby w tym wypadku niepotrzebnie męczące. Nie można oczekiwać dużej mocy ssania, ani długiego czasu pracy na jednym ładowaniu baterii, gdyż odkurzacze ręczne przeznaczone są do szybkiego poodkurzania tymczasowego brudu. Specjalnym rodzajem odkurzaczy ręcznych to odkurzacze samochodowe, które można podłączyć do gniazda zapalniczki.

5. Odkurzacz pionowy z odłączanym odkurzaczem ręcznym

Do kategorii odkurzaczy pionowych zaliczano także kategorię 2w1, czyli odkurzacz pionowy z odłączanym odkurzaczem ręcznym. Długie ramię odkurzacza pionowego wyposażone jest w wyjmowany odkurzacz ręczny, nadający się do oddzielnego używania, i z tego względu stwarza tak zwaną konstrukjcę rozkładaną. Tego typu urządzenia są zazwyczaj nieco droższe, a moc ssania jest niższa w porównaniu do osobnych odkurzaczy pionowych.

6. Odkurzacze automatyczne – roboty sprzątające

Roboty sprzątające to nowoczesny, przydatny pomocnik domowy. Jednak nie dorównuje mocą i dokładnością swoim tradycyjnym odpowiednikom, takim jak odkurzaczom standardowym, aczkolwiek sprzedawcy twierdzą coś innego. Nadaje się do ciągłego utrzymywania porządku, dzięki któremu późniejsze odkurzanie standardowym odkurzaczem nie będzie trudne i czasochłonne.

Roboty sprzątające najlepiej radzą sobie na twardych podłogach bez dywanów z wysokim runem (większość tych urządzeń nie radzi sobie z nimi wcale – na dywanach mogą utknąć). Nadaje się najbardziej do gładkich podłóg bez dużej ilości przeszkód. Jednak na rynku dostępne są także odkurzacze automatyczne, które radzą sobie z nimi świetnie, samodzielnie je omijając. Jednak wadą może być nieposprzątana przestrzeń wokół przeszkód. Można też spotkać odkurzacze, które po prostu ignorują przeszkodę, pchając ją przed sobą, a także mogą zaplątywać się w kablach, znajdujących się na podłodze. Są to głównie tańsze alternatywy robotów sprzątających.

W przypadku odkurzaczy automatycznych, powiedzenie „mniej znaczy więcej“ nie zawsze musi być do końca prawdziwe, opłaca się więc kupić droższy sprzęt. Ich największą zaletą je to, że samoczynnie poruszają się po mieszkaniu sprzątając, nawet jeśli nie ma nas w domu. Trzeba pamiętać, że odkurzacze to kompaktowe oraz stosunkowo małe urządzenia, a także zbiornik na kurz nie jest duży i konieczne będzie jego częste opróżnianie. Tanie modele są gorsze ze względu na skuteczność odkurzania, a produkty o cenie 2000 zł lub więcej, to już jednak spora inwestycja.

7. Odkurzacz centralny

Do tej pory odkurzanie centralne to specjalność głównie za granicą, jednak w ostatnich latach zyskuje na popularności także w naszym kraju. Nadaje się głównie do domów piętrowych, z dużymi pomieszczeniami. Dlatego nie trzeba martwić się o podłączanie do poszczególnych gniazdek, wnoszenia odkurzacza po schodach i częste zmienianie worka/opróżnianie zbiornika. Odkurzacz centralny ma w każdym pomieszczeniu wbudowany wąż plastikowy, którym można poszczególne pomieszczenia poodkurzać. Kurz i brud odprowadzany jest za pośrednictwem systemu rur do jednostki centralnego odkurzacza w piwnicy lub innym pomieszczeniu.

Worek, czy pojemnik?

Aczkolwiek worki do odkurzacza stanowią koszty dodatkowe, jednak odkurzacz z wymiennym workiem nadal pozostaje jednym z najbardziej higienicznych rozwiązań. Wysokiej jakości worek działa jako podstawowy filtr, niektóre worki wyposażone są w pokrywę/klapę do zamykania, która ułatwia proces wymiany worka (zapobiega wydostawaniu się kurzu i innych cząstek podczas manipulacji workiem). Worki wielokrotnego użytku są nieco gorszym rozwiązaniem, gdyż podczas ich opróżniania nie unikamy wdychania cząsteczek kurzu, który także przywiera do skóry i odzieży.

Przy ich wielokrotnym używaniu również materiał traci na jakości, mogą pojawiać się drobne uszkodzenia, a silnik odkurzacza może zacząć się zatykać. Odkurzacz workowy to ciągle popularny model. Odkurzacze wyznaczają się dużą mocą ssania oraz ich zaletą to wysoki stopień szczelności zgromadzonego zanieczyszczenia. Osoby z alergią z pewnością docenią tę cechę, szczególnie w połączeniu z filtrem HEPA, który podnosi skuteczność zatrzymywania zanieczyszczeń.

Zakup worków nie jest konieczny w przypadku odkurzaczy bezworkowych, które zbierają kurz i brud do pojemnika lub wody. Pojemnik jednak trzeba regularnie opróżniać. Kwestia ta, tak jak w przypadku worków wielokrotnego użytku, powoduje problem z wdychaniem oraz rozprzestrzenianiem cząsteczek kurzu podczas opróżniania. Ważne jest także regularne czyszczenie filtrów, zatrzymujących sierść zwierzaków, długie włosy i inny brud, by nie obniżać moc ssania odkurzacza.

Odkurzacze z filtrem wodnym to bardzo higieniczne rozwiązanie, zatrzymujące nie tylko cząsteczki kurzu, lecz także roztocza oraz innego rodzaju drobnoustroje, co bardzo przydatne jest dla alergików. Ich wadą jest jednak nieco pogorszona moc ssania, by zapobiec zasysaniu wody do silnika. Czasami jest także konieczne wymieniać wodę po 20 minutach odkurzania, co może być dużo niewygodne. Kolejną wadą takiego rodzaju odkurzacza to estetyczny wygląd. Pojemnik, zazwyczaj przezroczysty, często napełniony jest kurzem i brudem, co czyni go nie zbyt atrakcyjnym. Ze względu na niski poziom obecności w gospodarstwach domowych, odkurzacze z filtrem wodnym nie uwzględniono tymczasem w teście.

Do zwykłych gospodarstw domowych polecamy standardowe odkurzacze workowe. Odkurzacze z osobnym pojemnikiem bardziej nadają się do warsztatów lub pomieszczeń objętych różnego rodzaju zanieczyszczeniami.

Pojemność odkurzacza – jaką wybrać?

Wszystko zależne jest od wielkości mieszkania/domu. Przy powierzchni do 50 m2 wykorzystamy worek o pojemności 2–2,5 l, ze względu na powierzchnię do 150 m2, worek o pojemności 3–4 l powienien być wystarczający oraz powierzchnia ponad 150 m2 będzie wymagała worek o pojemności 4 lub więcej l. W przypadku bezworkowych odkurzaczy wystarczająca będzie pojemność 1,2–2 l, po każdym odkurzaniu można je opróżnić. Oczywiście to kwestia osobnych preferencji, jaką ilość brudu będziemy usuwać. Rodzina wraz z małymi dziećmi, która odkurza prawie na co dzień (odrobinki, ślady butów), zdecyduje się prawdopodobnie na większą pojemność niż osoba, mieszkająca sama, spędzająca większość czasu poza domem. Zawsze dobrze jest zastanowić się, jakie cechy i funkcje oczekujemy od poszczególnego urządzenia, ponieważ można zarówno zaoszczędzić pieniądze, jak i unikać rozczarowań z zakupu.

Wielkość mnieszkania Zalecana pojemność worka
Do 50 m2 2–2,5 l
50–150 m2 3–4 l
ponad 150 m2 4 l lub więcej

Moc silnika vs. moc ssania

Te do siebie bardzo zbliżone słowa mogą łatwo zmylić. Moc silnika oznacza zużytą przez odkurzacz energię elektryczą, to znaczy – wyższa moc silnika = wyższe zużycie energetyczne. Moc ssania odkurzacza można zazwyczaj regulować w zależności od typu odkurzanej podłogi. Często te dwa aspekty są nieprawidłowo zamieniane. Moc ssania przedstawia zazwyczaj 20–35 % mocy silnika. Moc silnika wynosi zwykle około 1500  W i więcej, minimalna wartość wynosi około 300 W. Istnieją także modele oferujące niską moc silnika, a jednocześnie właściwą moc ssania, co oszczędza pieniądze. Takie rodzaje są na etykiecie energetycznej oznaczone odpowiedną klasą energetyczną, jak i odpowiednią klasą skuteczności odkurzania.

Jakościowe odkurzacze są w stanie nawet przy niskiej mocy silnika zapewnić odpowiednią moc ssania. Możliwe jest to dzięki wysokiej jakości uszczelnienia, a także dzięki wykorzystaniu lepszej filtracji. Z tego względu powinniśmy zwracać uwagę bardziej na parametr mocy ssania, który w odróżnieniu do mocy silnika bardziej wpływa na skuteczność odkurzania. Kwestia ta jednak nie jest taka łatwa. Moc ssania mierzona jest przez każdego producenta różnym sposobem – przy rurze ssącej lub przy wstępie do dyszy podłogowej, co w ten sposób wpływa na wyniki, nie uwzględniając aspekt niskiej mocy ssania ze względu na nieodpowiednie uszczelnienie i tym podobne. Dlatego powinniśmy kierować się klasą skuteczności odkurzania, która podana jest na etykiecie energetycznej. O niej rozmawiamy w poniższym akapicie.

Etykieta efektywności energetycznej

Ostrzeżenie: W lutym 2019 r. Komisja Europejska uchyliła rozporządzenie dotyczące etykietowania odkurzaczy i zabroniła producentom i sprzedawcom z etykiet efektywności energetycznej korzystać. Jednocześnie przygotowuje nowe rozporządzenie, odnowiające konieczność etykietowania. Konkretny termin odnowienia etykietowania nie został jeszcze ustalony. Zależny jest od tego, czy uda się znaleźć skutecznej metody mierzenia efektywności energetycznej. Poniżej zajmujemy się etykietami, w obecnym czasie nieważnymi, jednak nadal pomogą nam zorientować się w podstawowych parametrach tych urządzeń. Rozdzial ten zostanie uaktualizowany uwzględniając kolejne postępowania.

Etykiecie efektywności energetycznej zostanie zwrócona poszczególna uwaga. Etykieta informuje o podstawowych parametrach i cechach urządzenia i na jej podstawie jesteśmy
w stanie zakupić odpowiedni produkt bez konieczności wypróbowania go przez kilka dni w domu. Do danych, które się na niej znajdują, obowiązują zasady i klasyfikacja. Wszystkie klasy efektywności energetycznej są oznaczone literami A–G, gdy A jest najlepsza i G najgorsza. Etykietę energetyczną można podzielić do następujących grup:

a) Kolorowe strzałki
b) Średne roczne zużycie energetyczne
c) Jakość filtrów odkurzacza
d) Klasa skuteczności odkurzania (dywanu i podłogi twardej)
e) Poziom głośności

a) Kolorowe strzałki

Strzałki w kolorach tęczy na etykiecie oznaczają energetyczne właściwości odkurzacza. Po lewej stronie znajduje się skala A–G, po stronie prawej znajduje się czarna strzałka z literą, oznaczającą poszczególną klasę produktu. Klasa energetyczna określana jest na podstawie efektywności (skuteczności odkurzania) oraz zużyciu. Ocena A jest najlepsza, G najgorsza.

b) Średne roczne zużycie energetyczne

Podawane jest w kWh i odpowiada ilości energii, jaką odkurzacz zużywa na rok. Obliczone zostało na podstawie odkurzania mieszkania o średniej powierzchni 87,2 m2, przeciętnie raz w tygodniu. Informacja ta jest bardzo przydatna, jeśli potrzebujemy obliczyć koszty rocznego użytkowania odkurzacza. W większości przypadków nie są to kwoty ogromne, jednak jeśli początkowo zainwestujemy w droższy rodzaj odkurzacza o niższym rocznym zużyciu, inwestycja ta zwróci się podczas użytkowania.

c) Jakość filtrów odkurzacza

Jakość powietrza wydmuchiwanego przez odkurzacz zależna jest od filtracji. Podczas odkurzania przechodzi powietrze łącznie z cząsteczkami kurzu oraz zabrudzeniami przez filtr, następnie przedostaje się z powrotem do pomieszczenia. W przypadku niejakościowej filtracji, w wydmuchiwanym powietrzu pozostają cząsteczki kurzu. Odkurzanie nie tylko traci na efektywności, gdyż pewna ilość wcześniej poodkurzanego kurzu znowu osadza się na podłodze, lecz także wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Kurz unosi się w powietrzu, co może powodować trudności, zwłaszcza u osób z alergią. Również klasa reemisji kurzu (jakość filtrów odkurzacza) oznaczana jest literami A–G. Odkurzacze z najbardziej skuteczną filtracją, które odnajdziemy w klasie A, potrafią odfiltrować ponad 99,8 % odkurzonego kurzu.

d) Klasa skuteczności odkurzania (dywan/podłoga)

Właśnie efektywność odkurzania to najważniejszy parametr znajdujący się na etykiecie energetycznej. W największym stopniu wpływa na efekt odkurzania, dlatego najlepiej informuje o tym, jak dobrze działa odkurzacz. Skuteczność odkurzacza zależna jest od mocy ssania, uszczelnieniem obudowy odkurzacza oraz od kształtu dyszy podłogowej. Za skuteczność odkurzania urządzenie otrzymuje dwie oceny, ponieważ skuteczność odkurzania dywanów i twardych podłóg jest podzielona. Twarde powierzchnie można generalnie łatwiej poodkurzać, dlatego wyniki skuteczności odkurzania dywanów mogą być stosunkowo gorsze, gdyż odkurzacz musi być w stanie usunąć brud z tkaniny. Skuteczność odkurzania, tak jak na przykład jakość filtrów, oceniana jest literami. Dlatego dla jakościowego, higienicznego odkurzania powinniśmy wybierać z klasy C i wyższej.

e) Poziom głośności

Parametr głośności może się wydawać jako nieważny. Ważniejszy parametr mocy ssania, a także mocy silnika nie jest od niego zależny. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że podczas regulacji mocy ssania, dochodzi także do podwyższenia głośności. W zasadzie jest to przede wszystkim parametr związany z komfortem użytkowania odkurzacza. Istnieją także bardzo ciche odkurzacze, które umożliwiają nam odkurzanie w godzinach wieczornych, jak i posłuchanie muzyki podczas sprzątania, co jest zdecydowanie przyjemne.

Wartość natężenia dźwięku określa jednostka decybel (dB), jednak większość zwykłych użytkowników trudno sobie wyobraża, jak głośny jest odkurzacz. Jednocześnie różnica 10 dB jest już spora i naprawdę słyszalna. Wartość około 50 dB, czyli wartość włączonego telewizora z normalną głośnością, przedstawia bardzo dobre rozwiązanie. Niska cena urządzenia często oznacza wysoki poziom głośności. Wartość 80 dB to już hałas porównywalny do tunelu metra. Dla porównania warto wspomnieć na przykład o pralce, która podczas prania osięga około 50 dB, podczas wirowania 70 dB.

Filtry

Z mocą odkurzacza związana jest filtracja, a także w wypadku ssania, poszczególna obudowa odkurzacza. Z wykorzystaniem niejakościowego filtra, będziemy odkurzać te same cząsteczki kurzu oraz niewystarczająca obudowa odkurzacza nie przynosi idealnych wyników. Odkurzacze wyposażone są zazwyczaj w dwu- lub trzystopniowe filtracje:

  1. Worek – W przypadku odkurzaczy workowych działa worek jako pierwszy filtr, który zapobiega zasysaniu cząstek kurzu do silnika. Worki występują w wersji tekstylnej,
    jak i papierowej, jedno- lub wielowarstwowe. Istnieją nawet worki, które ze względu na swoją zdolność filtrowania osiągają jakości filtrów HEPA, oznaczane są jako HEPA worki.
    W przypadku odkurzaczy workowych warto zwracać uwagę na wskazówki producentów – często worek traktują jako jeden stopień filtracji i podczas korzystania z HEPA worków nie wkładają już HEPA filtrów wylotowych do odkurzaczy. Opis filtracji może być z tego względu mylący i warto się na nim skupić.
  2. Filtr wlotowy – ten rodzaj filtra ma na celu ochronę silnika przed pyłami i kurzem
    z zasysanego powietrza. Znajduje się w tylnej części przestrzeni dla worków. Filtr zalecano wymieniać wraz z co każdym opakowaniem worków, czasami bywa także częścią takiego opakowania.
  3. Filtr wylotowy – prawdopodobnie najważniejszym stopniem filtracji to filtr wylotowy. Zapobiega przed wydostaniem się zanieczyszczeń na zewnątrz odkurzacza. Dlatego filtry wylotowe zostaną szczególnie opisane.

Generalnie za najskuteczniejsze, jak i najczęściej używane uznawano filtry HEPA, gdzie im wyższy numer w nazwie filtra, tym jest lepszy (np. filtr HEPA 13 osiąga skuteczność 99,95 %). Czasami do liczby filtrów zaliczano poszczególne warstwy worków na kurz, co może być mylące. Najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się na podstawie etykiety energetycznej, to znaczy klasą reemisji kurzu, która z jakością filtrów jest powiązana. Inaczej będzie w przypadku filtrów dla osób z alergią, które nie są w stanie odkurzaczy bez pewnych filtrów używać.

EPA, HEPA, ULPA

W poszukiwaniu idealnego dla nas odkurzacza, na pewno spotkamy się z jednym ze skrótów EPA, HEPA lub ULPA, które oznaczają rodzaj filtra. Czy EPA jest gorsza od HEPA, czyli jak zorientować się w tych skrótach? Wcześniej wszystkie rodzaje filtrów określane były skrótem HEPA wraz z liczbą, zwykle od 10 do 13. Skrót HEPA to określenie zastępujące „High Efficiency Particulate Air“, co w tłumaczeniu oznacza wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Numer informuje o stopniu skuteczności filtra. Nowa międzynarodowa klasyfikacja filtrów powietrza podzieliła HEPA filtry do trzech grup, ze względu na skuteczność, tworząc w ten sposób obecne rodzaje EPA i ULPA. Krótko mówiąc, HEPA 10 oraz EPA 10 określa ten sam rodzaj filtra, jednak różnica jest w starszej i nowej nazwie.

Jak skuteczne są EPA, HEPA, czy ULPA filtry? Bardzo, na przykład rodzaj EPA 12 oraz HEPA 13 nie uwalniają już pojedynczego procentu mikrocząsteczek w rozmiarze 0,1–0,3 miktrometrów. Do tej pory nie wspomniano rodzaje filtrów ULPA, i jak można zauważyć w tabeli poniżej, numeracja filtrów dochodzi do 17. Jednak w obecnej chwili nie ma na rynku w ten filter wyposażonych odkurzaczy – najwyższa stosowana klasa filtracji to HEPA 13. Filtry oznaczane HEPA 14 i ULPA 15–17 są dla istniejących modeli odkurzaczy za bardzo skuteczne i ich wysoki opór powietrza obniżałby moc ssania urządzenia.

Grupa filtrów Klasa filtracji Skuteczność (%)
EPA E 10 min. 85
EPA E 11 min. 95
EPA E 12 min. 99,5
HEPA H 13 min. 99,95
HEPA H 14 min. 99,995
ULPA U 15 min. 99,9995
ULPA U 16 min. 99,99995
ULPA U 17 min. 99,999995

 

Waga i ergonomia urządzenia

W przypadku urządzenia, takiego jak odkurzacz, waga zdecydowanie wpływa na komfort manipulowania, dlatego warto na te parametry zwrócić uwagę. Wyższą wagę odczuwamy szczególnie podczas wnoszenia i znoszenia odkurzacza po schodach. Wyższa waga oznacza także dyskomfort zwłaszcza dla osób starszych. W sklepie odkurzacz może wydawać się lekki, jednak dobrze pamiętać, że odkurzając większe przestrzenie, będziemy go często przenosić. Powinniśmy się także zastanowić, czy odkurzacz będzie używany przez osoby starsze lub dzieci. Całkowita waga zależna jest od obudowy odkurzacza i często związana jest z jego mocą ssania, dlatego odkurzacze wielofunkcyjne/przemysłowe, z dużą siłą ssania, są zazwyczaj ciężkie.

Ważna jest także długość kabla zasilającego. Jeśli kabel jest za krótki, będziemy musieli odkurzacz częso wyłączać i podłączać do innego gniazdka. Czasami może się zdarzyć, że kabel sam się rozłączy, co nie jest korzystne dla silnika odkurzacza. W sklepach internetowych, długość przewodu oznaczana jest jako „zasięg pracy“. Im większy zasięg, tym rzadsze przełączenie pomiędzy gniazdkami, a także rzadsze wyłączanie odkurzacza. Zwykle jest większy niż określona długość kabla, ponieważ składają się na niego długość przewodu zasilającego, węża i rury.

Pewną rolę może odgrywać także kwestia ergonomii urządzenia, i choć na pierwszy rzut oka trudno określić, co jest ważne. Jedną z rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę, to umieszczenie zestawu szczotek oraz końcówek odkurzacza. W przypadku niektórych modeli znajdują się na rurze teleskopowej lub obudowie odkurzacza, bądź są przechowywane w specjalnym schowku odkurzacza. Dzięki temu są od razu pod ręką, przygotowane do natychmiastowego użytkowania. Inne rodzaje odkurzaczy nie pozwalają na podłączenie akcesoriów, z tego powodu zostaną końcówki uchowane w szkrynce od odkurzacza bądź w szafie. To oznacza, że zamiast wyciągania i chowania dodatkowych akcesoriów, nie używamy ich wcale i zadowalamy się podstawową dyszą. Jeśli nasze mieszkanie wyposażone jest w tapicerkę i liczymy z dodatkowym zestawem końcówek, powinniśmy pamiętać o tym kryterium.

Wyposażenie

Do podstawowych akcesoriów odkurzacza należy mała dysza, którą można wykorzystać do sprzątania trudno dostępnych zakamarków i najróżniejszych szczelin na domowych meblach, a także dysza do odkurzania podłóg twardych. Większość użytkowników doceni także turboszczotkę, która zdecydowanie lepiej czyści dywany z włosów i sierści zwierząt. Użyteczna jest także rura teleskopowa regulowana, którą docenimy zwłaszcza podczas odkurzania rogów sufitu.

Jak już wspomniano, jest bardziej wygodne, jeśli schowek na akcesoria umieszczony jest bezpośrednio w obudowie odkurzacza i te są z tego względu zawsze pod ręką. Bardzo przydatnym pomocnikiem to wskaźnik zapełnienia worka, a także wskaźnik zabrudzenia filtra, co eliminuje konieczność otwierania odkurzacza i sprawdzania po każdym sprzątaniu. Ze względu na długotrwałe użytkowanie odkurzacza na pewno docenimy funkcję „Soft Start“, czyli płynny rozruch, który zabezpiecza silnik przed nagłym poborem prądu, i co za tym idzie, przedłuża żywotność odkurzacza.

Odkurzanie różnych rodzajów powierzchni ułatwi regulacja mocy ssania, i z tego powodu dysza podłogowa nie będzie się zbyt mocno przyczepiać do twardej podłogi. Niektóre modele pozwalają regulować moc ssania bezpośrednio na rurze odkurzacza, oszczędzając w ten sposób dodatkowy czas i wysiłek, który musielibyśmy poświęcić na regulację bezpośrednio na urządzeniu. Do przyjemnych dodatkowych cech odkurzacza można załączyć gumowe kółka, które nie rysują podłogi, a także zderzak, którego funkcję na pewno w przyszłości docenimy.

Standardowym wyposażeniem to automatyczne zwijanie kabla zasilającego, dzięki czemu użytkownik oszczędza czas i wysiłek, który spędziłby na długim zwijaniu i rozwijaniu kabla. Kolejnym szczegółem, dla niektórych ważnym, dla innych nie za bardzo, to sposób przechowywania odkurzacza. Zaletą jest, jeśli możemy sobie wybrać z pozycji poziomej lub pionowej.

Popularni producenci odkurzaczy

Tak jak w przypadku sprzętów AGD, także odkurzacze produkowane są zwłaszcza poprzez znane marki, rozwijające własne technologie, ułatwiające proces sprzątania. Najbardziej popularne marki przedstawiamy poniżej. Jeśli jednak poszukujecie więcej informacji na temat poszczególnych marek, polecamy przeczytać nasze artykuły poświęcone tym producentom.

Odkurzacze Bosch

Niemiecki producent Bosch wprowadza na rynek więcej niż 150 modeli odkurzaczy. Produkuje modele standardowe, poziome, a także wielofunkcyjne/przemysłowe. Wyznaczają się niskim poziomem głośności oraz energooszczędnością. Nadają se, z wyjątkiem niektórych starszych modeli odkurzaczów, do odkurzania twardych powierzchni. Klasa odkurzania dywanu to C, czyli średnia. Pod względem ceny to wyższa klasa średnia.

Odkurzacze Electrolux

Do asortymentu odkurzaczy szwedzkiej firmy Electrolux zaliczano modele standardowe workowe, jak i bezworkowe. W niedużej ilości produkowane są także odkurzacze poziome. Odkurzacze Electrolux wyznaczają się wysoką efektywnością urządzeń. Klasa odkurzania podłóg twardych to A, jak i w przypadku konkurencyjnych urządzeń. Jakościowy system filtracji zapewnia także niską klasę reemisji kurzu, co oznacza, że należy do klasy A. Ponadprzeciętna jest moc ssania w wypadku odkurzania dywanów, która należy do klasy B i C. Najnowsze modele należą nawet do klasy AAA.

Odkurzacze Sencor

W ofercie odkurzaczy oryginalnie japońskiej marki Sencor znajduje się około 40 modeli. Większość z nich to klasyczne workowe, jak i bezworkowe odkurzacze. Odkurzacze poziome nie są w asortymencie zbyt zastąpione. Ze względu na skuteczność odkurzania,  nadają się do odkurzania podłóg twardych, gdzie należą do klasy A. Jednak mają trudności z odkurzaniem dywanów. Większość modeli należy do klasy D. Odkurzacze Sencor należą do niedrogich.

Odkurzacze Rowenta

Na rynku możemy spotkać około stu produktów niemieckiej marki Rowenta. Oferowane produkty to zazwyczaj standardowe odkurzacze workowe. Niewielka liczba to także odkurzacze pionowe. Zaletą tych urządzeń to efektywność energetyczna – należą do klasy A lub A+. Nie mają żadnych trudności z odkurzaniem podłóg twardych, zadowolająco odkurzają dywany. Większość należy do klasy C, jednak modele z najwyższej linii posiadają klasę AAAA. Poziom głośności jest średni, około 75 dB.

Odkurzacze ETA

Czeska firma ETA obecnie oferuje ponad 80 modeli odkurzaczy. Skupiają się na produkcji tradycyjnych modeli workowych, lecz także pionowych, bezworkowych, a także odkurzaczy ręcznych. Zaletą tych urządzeń to odkurzanie podłóg twardych. Skuteczność oznaczana jest klasą A. Jednak ma trudności z odkurzaniem dywanów – należy do klasy C i D. Większość produktów to modele energooszczędne, należą do klasy A i B. Można jednak spotkać się z modelami z najgorszą klasą F. Przeciętna jest nie tylko moc ssania, lecz także cena.

Odkurzacze Concept

Czeska spółka Concept sprzedaje więcej niż 50 modeli odkurzaczy. Duża część to standardowe odkurzacze bez worków, jak i workowe. W asortymencie mają także odkurzacze pionowe. Odkurzacze Concept dobrze radzą sobie z odkurzaniem podłóg twardych, należą do klasy A i B. Trudności mają z odkurzaniem dywanów – w tym przypadku należą do klasy D i E, co jest prawie najgorszy stopień. Cena urządzeń jest bardzo niska.

Odkurzacze Dirt Devil

Odkurzacze amerykańskiej firmy Dirt Devil wyróżniają się technologią cyklonową, która stwarza podstawowy patent tego producenta. Chodzi więc o modele bezworkowe. Klasą A oceniona jest nie tylko efektywność odkurzania podłóg twardych, lecz także reemisja kurzu. Efektywność odkurzania dywanów jest nieco gorsza, spotkamy się też z modelami z klasą D. Zaletą jest energooszczędność oznaczana klasą A oraz A+. Średni jest tak poziom głośności, który wynosi około 75 dB, jak i cena.

Odkurzacze Dyson

Produkty brytyjskiej marki Dyson są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka ze względu na futurystyczny design z przezroczystym pojemnikiem. Firma ta produkuje tylko odkurzacze z technologią cyklonową, to znaczy bezworkowe. Wariantem to także odkurzacz pionowy oraz ręczny. Wyróżniają się klasą A ze względu na reemisje kurzu. Z odkurzaniem podłóg twardych radzą sobie dobrze, należą do klasy A i B. Jednak trudności powstawają podczas odkurzania dywanów, najgorsze modele należą do klasy D. Urządzenia są raczej głośne, aż 80 dB. Ponadprzeciętna jest także cena. Niższą moc ssania równoważą wykorzystane technologie.

Odkurzacze Hoover

Pierwotnie amerykańska firma Hoover, której europejska część należy do koncernu Candy, oferuje na rynku prawie 200 modeli odkurzaczy różnych rodzajów. Oprócz standardowych modeli, w ofercie znajdziemy także pionowe lub ręczne odkurzacze, workowe i bezworkowe. Odkurzacze Hoover wyróżniają się dużą mocą ssania, a także energooszczędnością. We wszystkich dyscyplinach, łącznie z klasą reemisji kurzu oraz efektywnością odkurzania dywanów, należą do klasy A oraz wyższej. Średnia jest nie tylko głośność, lecz także cena.

Odkurzacze Kärcher

​Niemiecka firma Kärcher produkuje różnego rodzaju urządzenia czyszczące oraz sprzątające, głównie do użytku przemysłowego. Lecz myśli także o gospodarstwach domowych. Wyjątkiem więc nie są żółte odkurzacze także do użytku domowego. To bardzo skuteczne ze względu na odkurzanie podłóg twardych urządzenie, a także podczas pracy emitują minimum kurzu. Są także bardzo energooszczędne, należą do klasy A lub A+. Jednak skuteczność odkurzania dywanów należy do klasy C i D. Ze względu na szerokie spektrum oferowanych produktów, także rozpiętość cen jest szeroka.

Odkurzacze Philips

​Odkurzacze holenderskiej marki Philips to najczęściej standardowe workowe urządzenia. Lecz można napotkać na modele pionowe, a także bezworkowe. Produkty te osiągają dobrej oceny A i A+ w tych kategoriach: zużycie energetyczne, klasa reemisji kurzu, skuteczność odkurzania podłóg twardych. Gorzej radzą sobie z odkurzaniem dywanów, gdzie mieszczą się w kategorii C i D.

Odkurzacze Zelmer

Pierwotnie polski producent, obecnie częścią niemieckiego koncernu BSH, oferujący około 30 modeli. Zazwyczaj to urządzenia wielofunkcyjne/przemysłowe, które oprócz odkurzania na sucho oferują także możliwość odkurzania na mokro. Osiągają dobrej oceny w zużyciu energetycznym, klasie reemisji kurzu, lecz także w skuteczności odkurzania podłóg twardych. Słabo jednak odkurzają dywany, gdzie należą do drugiej najgorszej klasy E.


Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za twoją opinię.

Odkurzacze standardowe
Průměrné hodnocení 4.5 z 15 hlasů