Przełomowa technologia dla telewizorów? Nanosys mogą zmienić grę

Przełomowa technologia dla telewizorów? Nanosys mogą zmienić grę

Specjalna technologia firmy Nanosys obiecuje najjaśniejszy i najbardziej kolorowy wyświetlacz, jaki możemy sobie wyobrazić. Oprócz bardziej niż realistycznego odwzorowania świata na ekranach telewizorów umożliwia maksymalną możliwą oszczędność energii. Przejdźmy razem głębiej w niesamowity mikroskopijny świat kropek kwantowych i ich zalet w świecie obrazu telewizyjnego.

Doświadczenie lepsze niż rzeczywistość

Twórcy filmowi, dzięki możliwościom współczesnych czasów, tworzą niesamowite wizualne doświadczenia – unikalną głębię kadru, zmysł dla detalu i zaawansowane efekty komputerowe. Chwilę jesteś w wirze wielkiego miasta, potem przenosisz się do kolorowego podwodnego świata, a następnie nagle znajdujesz się na wymyślonej planecie.

Większość widzów jednak nie doświadcza tej wspaniałej widowiskowości w pełni. Są bowiem ograniczeni jakością obrazu swojego telewizora. Na szczęście na scenę wkracza innowacyjna technologia Nanosys, która zapewnia „hiperrealistyczną paletę kolorów, która zapewni widzom doświadczenie poza granicami tego, co można zobaczyć w naturze.” (Źródło: NANOSYS)

O firmie Nanosys

Nanosys to amerykańska firma nanotechnologiczna, mająca siedzibę w Kalifornii, w mieście Milpitas. Została założona w 2001 roku i specjalizuje się w rozwoju i produkcji kropek kwantowych (QD, z angielskiego Quantum Dots), które są używane w technologiach wyświetlających.

Technologia QD stała się wiodącą technologią, która jest używana przy produkcji wyższych serii telewizorów. Od 2016 roku każdy produkt z QD wykorzystuje wyłącznie technologię firmy Nanosys. Łącznie chodzi o ponad 70 milionów urządzeń. Nanosys przewiduje, że jej technologia wkrótce stanie się najważniejszą technologią używaną do ekranów telewizyjnych.

Cudowne kropki kwantowe

Do tej pory kilkakrotnie wspomnieliśmy o rewolucyjnej technologii kropek kwantowych. Co to jednak takiego i jak sobie wyobrazić takie kropki?

Kropki mniejsze niż wirusy

Kropki kwantowe, czasami nazywane też punktami kwantowymi, są sztucznie wytworzone kryształy z metalicznych materiałów, które nie są widoczne gołym okiem. Można je wyobrazić sobie jako drobne kuleczki o średnicy zaledwie 2 – 8 nm.

Są one 1 – 5x szersze niż grubość podwójnej helisy DNA człowieka i rzędu 10 – 100x mniejsze niż wirusy. W porównaniu z ludzkim włosem, którego grubość możemy zobaczyć, nanokryształ jest węższy 10 000x.

Bilony świecących punktów w każdym urządzeniu

Takich drobnych kryształów jest w każdym wyświetlaczu miliardy. Kropki kwantowe zachowują się jak półprzewodniki – kiedy są zasilane światłem lub energią elektryczną emitują energię w postaci światła.

Ich zaletą jest to, że emitują światło różnych długości fal w zależności od swojej wielkości. Oznacza to, że do generowania różnych kolorów spektrum świetlnego nie jest potrzebna więcej różnych rodzajów materiałów, ale tylko zestawy kropek kwantowych o różnych rozmiarach.

W zależności od wielkości emitują światło o różnych kolorach

Większe QD emitują dłuższe fale świetlne w postaci czerwonego światła (620 – 750 nm), średnie zielone, a najmniejsze niebieskie światło (440 – 470 nm). Produkcję mikrokropek o dokładnych wymiarach zapewnia regulacja temperatury i czasu reakcji chemicznych w zautomatyzowanym procesie produkcyjnym.

Aby kryształy świeciły efektywnie i oszczędnie, są podświetlane niebieskimi diodami microLED. Niebieskie światło dobrze zmienia barwy przy przechodzeniu, dzięki czemu nie jest potrzebny polaryzator.

Wyświetlacze przyszłości

Podstawą przełomowej technologii NanoLED jest to, że nie jest fotoluminescencyjna jak inne technologie wykorzystujące QD, ale elektroluminescencyjna. Oznacza to, że nie wymaga podświetlenia. Zamiast światła bezpośrednio absorbuje elektryczność i przekształca ją w światło LED, co jest znacznie bardziej efektywne, a ponadto nie wymaga przestarzałych pikseli LCD lub OLED do tworzenia obrazu.

Innowacyjna technologia NanoLED zapewnia telewizorom szereg niezrównanych zalet. Spójrzmy na porównanie NanoLED z innymi technologiami:

Cechy Porównanie NanoLED z LED, LCD i OLED Porównanie NanoLED z QLED
Jakość obrazu
  • żywsze i bardziej nasycone kolory
  • większa ostrość i płynność obrazu
  • jeszcze wyższa jasność i kolorystyka
  • czarny będzie naprawdę czarny jak w OLED
Wydajność i trwałość
  • wyższa efektywność energetyczna
  • jeszcze wyższa wydajność i trwałość
Przyjazność dla środowiska
  • lepsza ze względu na prostszą konstrukcję
  • zmniejszenie zależności od metali ciężkich
Proces produkcji
  • duża elastyczność kształtów wyświetlaczy
  • uproszczenie konstrukcji i obniżenie kosztów

Nie pozostaje nic innego, jak dodać, że nie możemy się doczekać, aż telewizory NanoLED staną się przedmiotem głównego nurtu i będziemy mogli w pełni korzystać z ich wizualnych możliwości. Według oświadczenia firmy Nanosys, nie stanie się to jednak wcześniej niż w latach 2025/26.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.