Jak powstają odkurzacze Dyson w 2023 roku: nacisk na jakość i testy

Jak powstają odkurzacze Dyson w 2023 roku: nacisk na jakość i testy
Źródło zdjęć: Dyson

Odkurzacze Dyson należą do absolutnej czołówki w swojej kategorii. Oferują szereg innowacyjnych technologii mających na celu maksymalne ułatwienie i usprawnienie sprzątania. Są produkowane z wysokiej jakości trwałych materiałów i podlegają dokładnym testom, które obejmują między innymi tworzenie symulacji komputerowych i co najmniej 5 lat testowania w trudnych warunkach.

Produkty Dyson są opracowywane i testowane przez 6 000 inżynierów i naukowców

Firma technologiczna Dyson została założona w 1993 roku w Wielkiej Brytanii. Wkrótce wprowadziła na rynek pierwszy bezworkowy odkurzacz DC01. Od tego czasu firma znacznie się rozrosła i rozszerzyła swoje działania na projektowanie rozwiązań technologicznych w dziedzinie pielęgnacji włosów, oczyszczania powietrza, robotyki, oświetlenia i suszenia rąk.

Skupia się również na rozwoju półprzewodnikowych ogniw bezbaterijnych, wysokoprędkościowych silników elektrycznych, systemów wizyjnych, technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Obecnie globalna firma posiada dwa parki technologiczne o łącznej powierzchni 324 hektarów w Wielkiej Brytanii i główną siedzibę w Singapurze. Dla Dysona na całym świecie pracuje ponad 14 000 pracowników, w tym 6 000 inżynierów i naukowców.

Firma inwestuje rocznie w infrastrukturę technologiczną, taką jak wyposażenie laboratoriów i komór testowych, ale także w wiedzę specjalistyczną swoich pracowników. Dyson również posiada swój zespół robotyczny, który jest jednym z największych w Wielkiej Brytanii.

Sercem odkurzaczy są nowe technologie

Wszystko zaczęło się, gdy założyciel firmy James Dyson postanowił skonstruować bezworkowy odkurzacz. Przeszkadzało mu, że odkurzacze z workiem łatwo zapychają się drobnymi zanieczyszczeniami, przez co szybko tracą moc. Dyson skonstruował 5 127 prototypów, zanim w 1993 roku osiągnął swój cel.

Bezworkowy odkurzacz z technologią cyklonową stał się sercem wszystkich odkurzaczy Dyson. Działa na zasadzie oddzielania zanieczyszczeń z przepływu powietrza za pomocą siły odśrodkowej. Od tego czasu firma stale rozwija nowe rozwiązania, teraz już na skalę światową. Odkurzacze Dyson są symbolem wysokiej jakości, przełomowych technologii i rewolucyjnego sprzątania.

Najnowsza generacja Dyson to wydajne i lekkie odkurzacze bezbaterijne. Są wyposażone w cyklon o mocy 79 000 G. Ich silniki Dyson Hyperdymium są małe i lekkie, a jednocześnie obracają się z prędkością do 125 000 obr./min, co jest średnio 5x więcej niż silnik odrzutowy. Sześciostopniowy system filtracji jest w stanie przechwycić do 99,97% cząstek o wielkości 0,3 mikrometra.

Wirtualny symulator jako pierwszy etap testowania

Nic z tego nie byłoby możliwe bez rozwoju, ciągłego testowania i kontroli jakości. Liczne zespoły inżynierów firmy Dyson projektują, rozwijają i testują każdą nową technologię, w tym poszczególne komponenty. Ich głównym celem jest zapewnienie, że produkty Dyson będą działać efektywnie i niezawodnie przez jak najdłuższy czas.
Przed fizycznym skonstruowaniem nowego prototypu firma najpierw testuje wirtualny model stworzony przy użyciu specjalnego wirtualnego symulatora. W oprogramowaniu przeprowadzana jest analiza strukturalna każdego komponentu, dokonywane są zmiany parametrów i monitorowany jest ich wpływ na funkcjonalność wirtualnego modelu.

Ponad 5 lat testowania w rzeczywistych warunkach

Proces produkcyjny produktów Dyson rozpoczyna się w mikrobiologicznych laboratoriach firmy. Tutaj naukowcy przeprowadzają obszerne programy badawcze na temat składu rzeczywistego kurzu w domach. Badanie biologicznej struktury cząstek kurzu pomaga inżynierom zrozumieć, jak zanieczyszczenia wchodzą w interakcję z odkurzaczami i ich poszczególnymi komponentami.

Testy przenoszą się następnie do innych obiektów. W akustycznych komorach indywidualnie badany jest poziom hałasu i jakość dźwięku każdego elementu, aby zapewnić równowagę dźwiękową maszyny. Prototypy są dokładnie testowane nie tylko w laboratoriach, ale także bezpośrednio w domach, od Londynu po Los Angeles.

Za stwierdzeniem firmy „Nasze odkurzacze są wykonane tak, aby wytrzymały” kryją się rzeczywiste działania. Wytrzymałość konstrukcji każdego urządzenia jest testowana przez co najmniej pięć lat w surowych warunkach. W tym czasie odkurzacz pokonuje swoimi ruchami tam i z powrotem więcej niż 1000 kilometrów powierzchni podłogowych, 500 000 razy obraca przegub przy głowicy odkurzacza, ponad 6000 razy jego bateria jest rozładowana i naładowana ponownie, a silnik odnotowuje 20 000 godzin pracy.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.