Porównaliśmy świece Yankee Candle i WoodWick: jak wypadły w teście?

Porównaliśmy świece Yankee Candle i WoodWick: jak wypadły w teście?

O świecach Yankee Candle na pewno już słyszeliście, natomiast WoodWick może nie być znany każdemu. Mieliśmy możliwość przetestowania świec obu marek. W czym zatem się różnią i która okazuje się bardziej korzystna?

Yankee Candle: świece z 50-letnią tradycją

Amerykańskie świece Yankee Candle po raz pierwszy zapłonęły w 1969 roku, gdy założyciel Mike Kittredge wpadł na pomysł stworzenia idealnej świecy. Swoją pierwszą świecę wykonał mając szesnaście lat, ponieważ nie miał prezentu dla swojej matki, więc roztopił kredki w garnku na kuchence, po czym wlał je do kartonu i dodał knot. Wtedy prawdopodobnie jeszcze nie przypuszczał, że jego świece staną się jednymi z najbardziej znanych i najczęściej kupowanych na świecie.

Świece Yankee Candle są wykonane z najwyższego procentowego udziału olejków zapachowych, aby ich zapach był intensywny, ale jednocześnie równomierny. Rafinowany parafin, w którym znajduje się 100% bawełniany knot bez karcynogennych dodatków, jest następnie wlewany do wysokiej jakości szkła. Świece Yankee Candle są popularne dzięki niezliczonej liczbie dostępnych zapachów, które nadają się na każdą okazję. Jednocześnie perfumują całe mieszkanie i mogą palić się nawet setki godzin.

WoodWick: świece, dzięki którym nie będziesz potrzebować kominka

Chociaż świece WoodWick nie mają tak długiej tradycji, możemy je śmiało stawiać obok świec Yankee Candle. Marka WoodWick powstała w 2006 roku, kiedy przedstawiła 12 podstawowych zapachów. Stopniowo kolekcja rozszerzała się o specjalne serie, takie jak Trilogy czy PlusWick. Świece WoodWick można teraz znaleźć między innymi w sklepach Yankee Candle.

WoodWick oferuje cztery podstawowe rozmiary, w tym „łódź”, która ze względu na swój oryginalny design i szeroki knot jest bardzo popularna. Największą ciekawostką jest jednak drewniany knot, który tworzy efekt trzaskania, przypominający ogień w kominku. Oprócz drewnianego knota są wykonane z mieszanki wysokiej jakości parafiny i wosku sojowego, co szybko tworzy na powierzchni woskowe jeziorko. Zapewnia to, że świeca pali się na całej szerokości i po wypaleniu na krawędzi nie pozostaje reszta wosku.

WoodWick vs. Yankee Candle: która jest bardziej opłacalna?

Porównaliśmy największe możliwe warianty obu świec. W przypadku WoodWick wybraliśmy duży „wazon”, a nie „łódź”, która ze względu na długi knot pali się szybciej, a w przypadku Yankee wybraliśmy typ „classic” w dużym rozmiarze. Waga świecy WoodWick wynosi 610 g bez szkła, w przypadku Yankee jest to 623 g bez szkła. Jeśli chodzi o czas palenia, producent WoodWick obiecuje 110–120 godzin, a Yankee 110–150 godzin, co stanowi dość duży zakres. Podstawowo jednak obie świece powinny palić się równie długo.

Parametry Yankee Candle (“classic” duże) WoodWick (“wazon” duże)
Założono 1969 2006
Średnia cena (zł) 109 131
Waga bez szkła (g) 623 610
Czas palenia (godz) 110–150 110–120
Knot 100% bawełna Naturalne drewno
Wosk Rafinowany parafin Sojowy, wysokiej jakości parafin

 

Podczas testowania musimy przyznać, że jeziorko woskowe powstało znacznie wcześniej w przypadku świecy WoodWick, gdzie było prawie na całej szerokości już po jednej godzinie. W przypadku świec Yankee proces tworzenia „jeziorka” wosku trwał nieco dłużej – w ciągu godziny wytworzyło się tylko do połowy. W praktyce oznacza to, że świecę Yankee należy pozostawić zapaloną dłużej, aby zdążyła utworzyć jeziorko, co jest ważne, aby świeca nie paliła się tylko w środku, a na brzegach nie pozostał niespalony wosk. Podczas testów stwierdziliśmy, że świece WoodWick palą się ogólnie „lepiej” i na brzegach nie pozostaje wosk.

A jaki jest werdykt? Obie świece są bardzo wysokiej jakości, ich zapach jest bardzo intensywny i palą się praktycznie tyle samo czasu. U niektórych użytkowników świec WoodWick może przeszkadzać dźwięk trzaskania, który jest dość głośny, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu panuje głęboka cisza. W przypadku świec Yankee problemem może być konieczność ich dłuższego palenia, najlepiej ponad dwie godziny.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.