Odkurzacz akumulatorowy Parkside vs. Makita? To nie wyszło zbyt dobrze

Odkurzacz akumulatorowy Parkside vs. Makita? To nie wyszło zbyt dobrze

Warsztatowe odkurzacze akumulatorowe są hitem – nie ograniczają pracy kablem, dzięki czemu łatwo można nimi odkurzać nawet w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Nie każdy jednakowy odkurzacz akumulatorowy jest udany. Porównajmy teraz dostępny cenowo model Parkside PWDA 20-Li A2 z wielokrotnie droższym modelem Makita DVC155LZX2. Który warto (nie) kupić?

Odkurzacz akumulatorowy Parkside

Parkside PWDA 20-Li A2 to wielofunkcyjny odkurzacz akumulatorowy do mokrego i suchego odkurzania. Według producenta osiąga moc ssania 60 W. Można go również używać jako dmuchawy do usuwania opadłych liści. Odkurzacz posiada 20litrowy, łatwo opróżniany pojemnik ze stali nierdzewnej.

Łatwy dostęp do pojemnika umożliwiają zatrzaski. Zaletą są zintegrowane uchwyty na rurki i wąż w dolnej części pojemnika ze stali nierdzewnej, a także trzystopniowy wskaźnik poziomu naładowania baterii. Stabilną pozycję i łatwe sterowanie zapewniają pięć kółek.

Odkurzacz można zakupić samodzielnie bez akumulatorów lub w zestawie z inteligentnym akumulatorem o pojemności 8 Ah PAPS 208 A1 i ładowarką PLG 20 C3. Sam odkurzacz kosztuje około 309 zł, natomiast w zestawie z akumulatorem i ładowarką standardowo jest 677 zł. Główne dane techniczne podsumowane są w tabeli:

Parametr Wartość
Orientacyjna cena bez akumulatora 309 zł
Moc ssąca 60 W
Pojemność zbiornika 20 l
Zalecany akumulator 20 V (4 Ah)
Czas pracy na jedno naładowanie 20 min
Waga 5,5 kg

 

Odkurzacz akumulatorowy Makita

Przemysłowy odkurzacz akumulatorowy Makita DVC155LZX2 do mokrego i suchego odkurzania, przeznaczony do pracy na dwa akumulatory. Jego zaletą jest niezawodny silnik bezszczotkowy oraz technologia XPT umożliwiająca użytkowanie w środowisku o podwyższonym poziomie pylenia lub wilgotności. Pojemność pojemnika na kurz wynosi 15 litrów. Odkurzacz oferuje maksymalną moc ssącą 105 W i możliwość regulacji mocy.

Docenisz również bardzo cichą pracę na poziomie 57/64 dB(A) oraz długi czas pracy. Na jedno naładowanie akumulatora odkurzacz utrzyma się w działaniu przez maksymalnie 80 minut. Wśród dodatkowych praktycznych rozwiązań znajduje się wskaźnik naładowania akumulatora i uchwyt na akcesoria. Odkurzacz jest wyposażony w filtr HEPA i posiada klasę pyłową L.

Sprzedawany jest bez akumulatorów i ładowarki w cenie około 1 230 zł. Kompatybilny akumulator Makita BL1850B 18V 5Ah Li-Ion kosztuje 275 zł. Ładowarka Makita DC18RC to dodatkowe 159 zł. Razem za odkurzacz z dwoma akumulatorami i ładowarką zapłacisz 1 665 zł.

Parametr Wartość
Orientacyjna cena bez akumulatora 1 230 zł
Moc ssąca 105 W
Objętość pojemnika 18 l
Zalecany akumulator 2 x 18 V
Czas pracy na jedno naładowanie do 80 min
Waga 6,5 kg

Porównanie

Porównanie ważnych parametrów obu modeli znajdziesz w tabeli:

Parametr Parkside PWDA 20-Li A2 Makita DVC155LZX2
Orientacyjna cena bez akumulatora 309 zł 1 230 zł
Orientacyjna cena z akumulatorem 677 zł 1 665 zł
Typ odkurzacza Multifunkcyjny, z workiem Przemysłowy, z workiem
Zastosowanie Odkurzanie na mokro/sucho Odkurzanie na mokro/sucho
Moc ssąca 60 W 105 W
Maksymalny przepływ powietrza Nie podano 2,1 m3/min
Klasa pyłów Nie podano L
Pojemność worka/zbiornika na kurz 20 l 15 l
Maksymalny poziom hałasu Nie podano 64 dB
Typ filtra Nie podano HEPA
Zasilanie Akumulatorowe, Li-Ion Akumulatorowe, Li-Ion
Zalecany akumulator 20 V (4 Ah) 2 x 18 V (36 V)
Czas pracy na jednym naładowaniu 20 min do 80 min
Długość wężyka ssącego 1,6 m 1,7 m
Materiał Stal nierdzewna (zbiornik)

Plastik (rura ssąca, obudowa)

Plastik
Wymiary (S x W x D) 40 x 51 x 44 cm 33 x 42 x 37 cm
Waga bez akumulatora/z akumulatorem 5,5 kg / 6,5 kg 6,5 kg / 7,9 kg
Gwarancja 3 lata 3 lata

Ocena

Porządny odkurzacz warsztatowy ma moc minimalnie 1 200 W, co nie jest realne do osiągnięcia z jednego akumulatora o napięciu 18 V lub 20 V. Z tego powodu odkurzacz akumulatorowy Parkside PWDA 20-Li A2 nie może osiągać wystarczającej mocy ssącej dla warsztatowego odkurzacza akumulatorowego. Potwierdzają to również opinie użytkowników na Heurce, gdzie produkt obecnie uzyskuje zaledwie 81 %, a 3 z 24 użytkowników go nie poleca.

Negatywne opinie wspominają o niskiej mocy ssącej, większym hałasie i niskiej wydajności na zalecanym akumulatorze o pojemności 4 Ah. Użytkowników również irytuje tanie wykonanie plastikowych części i trudny dostęp do akumulatora, który z tego powodu trudno jest wyjąć. Ponieważ w specyfikacjach nie jest podany typ silnika, prawdopodobnie jest to silnik węglowy.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.