Jak bardzo złe są wiertła Parkside z Lidla w 2023 roku? Przetestowaliśmy je

Jak bardzo złe są wiertła Parkside z Lidla w 2023 roku? Przetestowaliśmy je

Sam jestem majsterkowiczem, pracowałem na budowie, u hydraulików, ślusarzy, remontowałem mieszkania po rodzinie i samodzielnie wykonywałem meble w domu. Przez moje ręce przeszło więc już sporo wiertarek i te z Lidla nigdy nie były szczególnie dobre. Pomyślałem jednak, że może to dlatego, że kupowałem te najtańsze. Teraz zdecydowałem się przeprowadzić prosty test użytkownika i porównać droższy zestaw Parkside z wiertłami DeWalt dla profesjonalistów.

Testowane wiertła

Do testu wybrałem zestaw wiertł Parkside PBBS 2 A1, który zawiera najczęściej używane średnice do drewna, metalu i murów. Ponadto w zestawie znajdują się bity, mała poziomica i śrubokręt. Cały zestaw kosztował 55 zł, należy do droższych w sklepie internetowym Lidla, ale gdy porównasz jego zawartość z profi wiertłami, nadal jest ekstremalnie tani. Zwykłe profesjonalne wiertło zaczyna się od ceny około 10 zł, a w tym zestawie jest ich 17 (17 * 10 = 170 zł).

Wiertła są ze stali HSS, więc musiałem znaleźć odpowiednią konkurencję od specjalistycznego producenta. Wybrałem markę DeWalt, której wiertła są produkowane w Niemczech i są złotym środkiem, gdy chcesz jakościowy materiał eksploatacyjny, ale nie chcesz wydać fortuny. Do celów testu wybrałem średnicę 6 milimetrów. Skupiłem się na wierceniu w drewnie na całej długości wiertła i na wierceniu w metalu.

Użyte wiertła

Test wiercenia w drewnie

Do testu wybrałem wiertarkę Bosch z profesjonalnej serii. Jako materiał do wiercenia dostałem przewilgocony belkę. Wiertarkę zamocowałem w stojaku, ustawiłem odpowiednią prędkość i zamocowałem testowane wiertło w uchwycie. Następnie wywierciłem w belce w szybkim tempie 50 dziur o pełnej długości trzonu zawsze z tym samym naciskiem. To samo powtórzyłem dla drugiego testowanego wiertła, a następnie je porównałem.

Ocena

Z oboma wiertłami pracowało się świetnie, materiał był szybko usuwany bez zacięć. Po zakończeniu testu porównałem stan testowanych modeli przed i po wierceniu. Żadne z nich nie miało żadnych widocznych uszkodzeń i oba pozostały równie ostre. Mogę więc powiedzieć, że w przypadku wiertła do drewna nie mam problemu z poleceniem Parkside z tego konkretnego zestawu.

Test wiercenia w metalu

W tym przypadku najpierw wywierciłem w ocynkowanym profilu 20 dziur, a następnie zamocowałem na profilu stalowy profil L i wywierciłem kolejne 10 dziur przez oba materiały. Tę samą próbę przeprowadziłem także z drugim testowanym wiertłem.

Ocena

W porównaniu do modeli do drewna, podczas wiercenia w metalu różnice były już widoczne. Praca z profesjonalnym wiertłem HSS-G DeWalt była szybsza, ale to jedyna istotna różnica. Po teście zarówno DeWalt, jak i Parkside pozostały ostre i na żadnym z nich nie znalazłem żadnych widocznych wad ani uszkodzeń.

Podsumowanie

Wiertła Parkside pozytywnie zaskoczyły swoją ostrością, szybkością pracy i trwałością. To nie jest najtańsza opcja, którą można znaleźć w sklepie internetowym Lidla, ale różnica w porównaniu do bardziej dostępnych zestawów jest zauważalna. W przypadku wiertła do drewna Parkside odniosło sukces.

W przypadku wiercenia w metalu jestem jednak ostrożniejszy w rekomendacji. Tak, wiertło z Lidla było zaskakująco dobre i trwałe jak na swoją cenę. Z drugiej strony jednak, jeśli musisz wiercić w metalu codziennie i to stanowi Twoje źródło utrzymania, profesjonalne wiertło prawdopodobnie posłuży dłużej.

*Test został przeprowadzony w ramach dostępnego czasu, rozumiemy, że do rzeczywistego testu porównawczego potrzebne byłoby zakupienie większej ilości próbek i przeprowadzenie dłuższych testów.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.