Domowe kandyzowane owoce to hit: Instrukcje i niezbędne wyposażenie na Święta Bożego Narodzenia 2023

Domowe kandyzowane owoce to hit: Instrukcje i niezbędne wyposażenie na Święta Bożego Narodzenia 2023

Kandyzowane owoce to popularny przysmak, który wzbogaca nie tylko świąteczne smakołyki. Można je jeść samodzielnie lub dodawać do świątecznych ciast, marcepanu i innych słodyczy. Dobrze przechowywane wytrzymają kilka miesięcy, chociaż zazwyczaj szybko się kurzą. W dzisiejszym artykule doradzimy, jak zrobić domowe kandyzowane owoce i jakie wyposażenie będzie potrzebne.

Kandyzować można praktycznie wszystko

Najczęściej kandyzuje się morele, wiśnie, śliwki, jabłka, gruszki, truskawki, ale także na przykład ananasy, banany, skórkę pomarańczy, grejpfruta czy cytryny, a także niektóre rodzaje warzyw (np. cukinia, dynia) oraz imbir. Istotą procesu jest moczenie owoców przez kilka dni w syropie cukrowym, który stopniowo zagęszcza się do stężenia 75%. W tym czasie w owocach zmniejsza się zawartość wody, co je konserwuje.

W zależności od rodzaju owoców proces kandyzowania trwa od 5 do 10 dni i jego wynikiem jest owocowa przekąska o ciekawym wyglądzie i niezwykłym smaku. Dochodzi także do zmiany niektórych wartości odżywczych, dlatego kandyzowane owoce są słodką bombą kaloryczną, mającą wspólny jedynie pochodzenie ze świeżymi owocami.

Bez odpowiedniego wyposażenia się nie obejdzie

Tradycyjnie kandyzuje się zwykłe sezonowe owoce za pomocą cukru. Można jednak kandyzować również w roztworze miodu i cukru w stosunku 1:1. Nieco specjalna procedura wymagana jest do kandyzowania skórki z cytrusów, która przed kandyzowaniem musi być moczone. Istnieje kilka przepisów na kandyzowane owoce. Przygotowaliśmy dla Państwa podstawowy i najprostszy sposób kandyzowania sezonowych owoców w cukrze.
Będziemy potrzebować następujących składników:

 • 1 kg wysokiej jakości świeżych owoców według Państwa możliwości i gustu
 • 2 kg cukru kryształu
 • 1 l wody
 • drobny cukier do obtoczenia

Przyda się także następujące wyposażenie:

 • mały nóż do owoców
 • ewentualnie praktyczny zestaw do przetwarzania owoców
 • wydrążacz do wiśni (jeśli chcielibyście przetworzyć nadmiar plonów latem)
 • duży, najlepiej emaliowany garnek
 • delikatne sitko do wyjmowania owoców z syropu i ich odsączania
 • suszarkę do owoców, lub cokolwiek do suszenia owoców (blachy, sita suszące…)
 • najlepiej szklane zamykane słoiki do przechowywania

I zabieramy się do pracy

Podstawowy proces kandyzowania wygląda następująco:

  1. Dojrzałe owoce obieramy ze szypułek, pestek, gniazd nasiennych, skórek i innych niejadalnych części. Następnie najlepiej ząbkowanym nożem do owoców kroimy je na małe kawałki. Z wody i cukru gotujemy syrop.
  2. Pokrojone owoce przekładamy do dużego, najlepiej emaliowanego garnka i zalewamy jeszcze ciepłym roztworem cukrowym. Owoce pozostawiamy w syropie do następnego dnia.
  3. Następnego dnia odcedzamy roztwór. Syrop ponownie gotujemy, zalewamy nim owoce i pozostawiamy do następnego dnia. W ten sposób kontynuujemy przez 5 do 10 dni (im dłużej owoce będą kandyzowane, tym lepiej).
  4. Ostatniego dnia dokładnie odsączamy owoce, obtaczamy w drobnym cukrze i pozostawiamy do wyschnięcia.
  5. Suszenie owoców można przeprowadzić w ciepłym i suchym miejscu na blasze lub siatce suszącej. Najskuteczniejsze jest użycie suszarki do żywności. W niej suszymy kandyzowane owoce przy 50°C przez 12 – 18 godzin w zależności od wielkości suszonych kawałków.
  6. Suszone owoce przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach na żywność.

Kilka rad na koniec

Zanim zaczniesz kandyzować, pamiętaj, aby:

 • Zawsze kandyzować tylko świeże i wysokiej jakości owoce (to znaczy dojrzałe i jędrne, nie przejrzałe). Skórkę cytrusów kandyzujemy tylko w przypadku niechemicznie przetworzonych owoców.
 • Skórkę cytrusów kroimy na kawałki i moczymy przez trzy dni w czystej wodzie. Wodę zmieniamy codziennie. Następnie usuwamy całą białą miąższ i możemy kandyzować.
 • Podstawowy stosunek składników do kandyzowania to na każdy 1 kg owoców 1 litr wody i 2 kg cukru.
 • Nigdy nie przyspieszamy czasu kandyzowania! Im dłużej owoce są w syropie cukrowym, tym będą lepiej konserwowane. Mniejsze kawałki mniej soczystych owoców wystarczy moczyć przez 5 dni, większe i bardziej soczyste nawet do 10 dni.
 • Po kandyzowaniu pozwalamy owocom dobrze wyschnąć (można użyć również suszarki) i przechowujemy je w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
 • Syrop cukrowy pozostały po kandyzowaniu może być użyty jako syrop do przygotowania domowych napojów. Będzie jeszcze lepiej smakował, jeśli doprawisz go sokiem z cytryny.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.