Czy kupujesz świece na Boże Narodzenie 2023? Uwaga na tanie świece parafinowe

Czy kupujesz świece na Boże Narodzenie 2023? Uwaga na tanie świece parafinowe

Jeśli kochacie tanie świeczki za kilka koron, lepiej zwróćcie uwagę. Mogą bowiem zawierać szkodliwe substancje, które znajdują się nie tylko w wosku, ale także w knocie. Podczas spalania wosk parafinowy może bowiem wydzielać drażniące związki organiczne, takie jak aceton, benzen czy toluen. Te karcynogeny mogą powodować alergie, astmę czy problemy skórne. Jeśli często palisz świeczki w zamkniętym, nie wietrzonym pomieszczeniu, powinieneś wybrać bardziej naturalne opcje. Jak wybrać „zdrową” świeczkę?

Świeczki z wosku pszczelego są wysokiej jakości i nieszkodliwe

Świeczki z wosku pszczelego należą do najwyższej jakości. Wosk pszczeli jest bowiem czystym naturalnym produktem, który powstaje w wyniku przemian metabolicznych miodu i pyłku w ciele pszczoły. Dzięki temu nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Ponadto podczas spalania powstają jony ujemne, które mają pozytywny wpływ na system odpornościowy i mogą również poprawiać oddychanie. Świeczki z wosku pszczelego są zatem zalecane dla alergików czy osób bardziej wrażliwych na zapachy.

Świeczki z wosku sojowego szybciej wydzielają zapach

Wosk sojowy został specjalnie opracowany do produkcji świeczek. Soja jest odnawialnym źródłem, a więc ekologicznym. Ponadto jest całkowicie naturalna, ponieważ pozyskuje się ją z ziaren soi. Wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia niż wosk pszczeli, dzięki czemu szybciej wydziela zapach, który jest wyczuwalny dłużej. Ponadto pali się znacznie dłużej niż świeczki parafinowe, więc wytrzymają też dłużej. Świeczki z wosku sojowego znajdziesz na przykład u producenta My Flame czy Milkhouse Candle Co., który używa wosku sojowego w połączeniu z woskiem pszczelim.

Świeczki z wosku palmowego palą się jasnym płomieniem

Kolejnym naturalnym produktem jest wosk palmowy, który nie zawiera żadnych substancji chemicznych, takich jak nafta czy pochodne, które można znaleźć w świeczkach parafinowych. Świeczki z wosku palmowego są unikalne, ponieważ palą się jasnym płomieniem i nie sadzą. Jednak ich wadą jest to, że ze względu na olej palmowy zawarty w tym wosku, wycinane są lasy deszczowe, co prowadzi do wymierania niektórych rzadkich gatunków zwierząt. Świeczki z wosku palmowego produkuje na przykład firma Aromka czy NatureSecret.

Świeczki z rafinowanego parafinu są nieszkodliwe w przeciwieństwie do klasycznego parafinu

Nie każdy parafin jest taki sam, na przykład świeczki z rafinowanego parafinu są bezpieczne i wysokiej jakości. Jakościowy parafin można poznać po niższej oleistości i wyższej temperaturze topnienia. Świeczki z rafinowanego parafinu również nie dymią i palą się dłużej. Produkuje je na przykład firma Yankee Candle.

Bawełniany knot jest koniecznością w świeczkach

Powinieneś także zwrócić uwagę na knot, który powinien być bawełniany, bez ołowiu czy cynku. Ponadto nie zapomnij przed zapaleniem przyciąć go przynajmniej na 3 mm, aby świeczka nie dymiła. 100% bawełniany knot znajdziesz na przykład w świeczkach Yankee Candle czy Diptyque.

Ostatnio można się także spotkać z drewnianymi knotami, które mogą być w formie cienkich płatów, krzyżyka czy tuby. Drewniane knoty wydają dźwięk pękającego drewna i dlatego są tak popularne. Podobnie jak bawełniane knoty są nieszkodliwe, więc możesz wybrać także świeczki z tym typem knotu. Chwalą się nimi na przykład świeczki WoodWick.

Rubriky

Dyskusja i poradnia

Zapytajcie o cokolwiek, co was interesuje, a nasi redaktorzy odpowiedzą wam w moderowanej dyskusji. Możecie również doradzić innym lub podzielić się swoim doświadczeniem.

Zadajcie pytanie

Odpowiedzieć na pytanie

Nie znaleźliście odpowiedzi w dyskusji? Zapytajcie, a nasza redakcja znajdzie odpowiedź na praktyczne i interesujące pytania.